Hlavní navigace

Varování pro spotřebitele před praktikami některých internetových prodejců

15. 4. 2010

[Tisková zpráva] (Praha, 15. dubna 2010) Na základě množících se stížností spotřebitelů upozorňuje Česká obchodní inspekce na možná rizika při nákupu prostřednictvím některých internetových obchodů.

Koncem loňského a začátkem letošního roku se množily stížnosti spotřebitelů na zvláštní způsoby prodeje některých internetových obchodů, které mají často názvy podobné například tomuto názvu www.ridkyceny.cz. Takovéto internetové obchody, se způsobem nabídky zboží a služeb, na první pohled neliší od ostatních internetových obchodů. Zásadní rozdíl je ale především v druhu uzavírané smlouvy mezi prodejcem a spotřebitelem. Průměrnému spotřebiteli, po přečtení obsáhlých obchodních podmínek, nejsou patrné zvláštnosti vyplývající z uzavření příkazní smlouvy, kterou se tento internetový prodejce snaží obejít standardní povinnosti prodávajícího vůči spotřebiteli (dané kupní smlouvou).

Proto Vám naznačíme možná rizika nákupu v takovémto internetovém obchodě. Z obsáhlých obchodních podmínek se dozvíte, že uzavíráte s provozovatelem Příkazní smlouvu. Jednoduše řečeno, touto příkazní smlouvou dáváte provozovateli internetového obchodu příkaz k obstarání zboží, které jste si vybrali z nabídky. Ten Vám vybrané zboží obstará a nechá jej dodat na Vámi uvedenou adresu za smluvenou cenu. Tady končí povinnosti provozovatele vůči spotřebiteli a všechny ostatní vzniklé nároky jsou již na bedrech kupujícího.

Tady je důležité poukázat na nevýhody a rizika, která plynou z takto uzavřené příkazní smlouvy!

  • Zboží nelze dodat na dobírku! Objednané zboží musíte zaplatit vždy dopředu převodem na účet, a následně čekat, jestli bude dodáno. Někdy jsou neúměrně dlouhé dodací lhůty, zejména pokud je zboží dodáváno z destinací mimo EU.
  • Spotřebitel není seznámen s vlastní cenou výrobku. Pod tímto termínem se skrývá fakt, že cena výrobku uvedená v internetovém obchodě, je uvedená včetně odměny prodejci. To znamená, že konečná faktura za dodané zboží bude nižší než uvedená v obchodě. Například si vyberete výrobek v hodnotě 1000,– Kč a objednáte. Následně Vám bude doručeno zboží s fakturou na částku 800,– Kč. Rozdíl ve výši 200,–Kč je odměna (rabat) prodejce. Prodejce neseznamuje spotřebitele s výší odměny za zprostředkování obstarání zboží před uskutečněním nákupu, i když je to jeho povinnost.
  • Při uzavření příkazní smlouvy Vám prodejce nesdělí dodavatele zboží. To znamená, že prodejce není vlastníkem nabízeného zboží, a toto Vám bude dodáno od třetí firmy. Tato firma Vám dodá zboží a doklad o zakoupení (zaplacení). V případě, že spotřebiteli zboží nevyhovuje, musí v rámci lhůty 14 dnů odstoupit od kupní smlouvy s firmou, která mu zboží dodala a vystavila doklad o zaplacení. Pokud se jedná o společnost prodávající zboží na území ČR, má spotřebitel vyhráno, protože se firmy řídí platnými zákony ČR. Problémy nastanou v případě dodávky zboží mimo území ČR. V rámci EU je ve většině případů možné vrátit zboží i finanční plnění, ale v případě dodávky zboží mimo EU – např. Čína, se těžko domůžete vrácení zboží a peněžní částky, nehledě na náklady na dopravu.
  • Další skryté náklady Vám mohou vzniknout v případě, že objednané zboží za zajímavou cenu bude dodáno od firmy mimo EU. Takovéto zboží je adresováno přímo spotřebiteli a prochází celní kontrolou. Celní úřad dle druhu a ceny zboží může vyměřit clo! Následně Vám bude zboží dodáno až po zaplacení cla nebo s požadavkem úhrady. To znamená, že atraktivní cena za zboží se může vyšplhat na cenu, která už nebude tak zajímavá, jak se zpočátku zdálo.
  • Rizikem může být i fakt, že v případě plnění zboží od dodavatele z EU nebo mimo EU (např. Čína) nebudou výrobky vybaveny návody k užití v českém jazyce. V případě výrobků se složitějším použitím může vyvstat problém s užitím výrobku, pokud spotřebitel nemá dobré znalosti cizího jazyka.
  • Dále v případě reklamací a oprav je nutno se obracet přímo na dodavatele zboží. Přitom dvouletá záruční doba neplatí ve všech zemích EU a mimo EU se budete těžko domáhat dvouleté záruky nebo oprav. Z výše uvedených důvodů vyplývá, že i přes atraktivní ceny je nákup v takovýchto internetových obchodech pro spotřebitele vysoce rizikový. Provozovatel obchodu neodpovídá prakticky za nic. Jeho jedinou starostí je vyinkasovat peníze s provizí a objednat zboží. Následně již za nic neodpovídá a nebude s Vámi, v případě uplatňování jakýchkoliv práv, komunikovat. Doporučujeme zvážit všechna rizika a posoudit zda atraktivní cena vyváží případné další vzniklé problémy při nákupu uvedeným způsobem.

„Vzhledem k faktu, že internet je jedno z nejrychlejších informačních médií, má spotřebitel možnost před nákupem zjistit reference na příslušný internetový obchod. V diskusních fórech a v recenzích lze snadno nalézt kladné nebo záporné hodnocení a zkušenosti s příslušným internetovým obchodem. Doporučujeme proto vždy před nákupem zejména cenově hodnotnějších výrobků prověřit vybraný internetový obchod z hlediska spolehlivosti a solidnosti,“ uvedla RNDr. Jana Příhodová, ústřední ředitelka České obchodní inspekce.

DigiZone.cz: První den konference Radiokomunikace

První den konference Radiokomunikace

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars