Hlavní navigace

Vychází nová publikace o IPv6

[Tisková zpráva] Praha 28. listopadu – Sdružení CZ.NIC, správce domény nejvyšší úrovně .CZ, dnes umístilo na internetové stránky http://knihy.nic.cz/ipv6/ druhé aktualizované vydání knihy IPv6 od Pavla Satrapy. Tato publikace vznikala unikátním způsobem – na její výsledné podobě se prostřednictvím komentářů k jednotlivým pasážím knihy mohli podílet všichni zájemci o problematiku nastupujícího internetového protokolu. Kniha je volně k dispozici ke stažení na uvedené adrese, ale je možné si ji objednat i v tištěné formě. Pro ty, kteří jsou připojeni přes IPv4, je tištěná publikace za 299 korun; pro zájemce využívající IPv6 je kniha o 50 korun levnější.

První verze této knihy vyšla již v roce 2002 a setkala s velmi vřelým přijetím odborné veřejnosti. Šest let ale přineslo do problematiky IPv6 mnoho nového, takže se nové vydání rozšířilo o zhruba 150 stran. Publikace čtenáře seznámí jak s vlastnostmi základního protokolu i jeho podpůrných a doprovodných prvků, tak s možnostmi implementace na vybraných platformách. Obsahuje také řadu doporučení pro praktické použití.

„Nejvíce se rozšířila kapitola o skupinově adresovaných datagramech a druhá, prakticky orientovaná část knihy. Především zde byla on-line spolupráce s odbornou veřejností při tvorbě knihy velmi užitečná. Připomínky kolegů mi pomohly doplnit či opravit hlavně pasáže týkající se nasazení IPv6 v Linuxu a Windows,“ říká Pavel Satrapa.

Elektronickou verzi knihy Pavla Satrapy si mohou zájemci stáhnout z internetových stránek od dnešního dne zdarma. Lze si ale objednat i tištěnou verzi, jejíž cena je pro zájemce připojené přes IPv4 299 korun; pro ty, kteří využívají IPv6, je kniha za 249 korun. V obou cenách jsou zahrnuty doprava i DPH. Publikaci dostane zájemce poštou přímo na svou adresu.

„Vydání této knihy má pro CZ.NIC zásadní význam, a to hned ze dvou důvodů. Jednak se věnuje jednomu z nejostřeji sledovaných témat, pokud jde o budoucí vývoj Internetu, a zároveň se jedná o první vydavatelský počin sdružení. V této aktivitě chceme určitě pokračovat, a to ve spolupráci s dalšími respektovanými českými odborníky z akademické i komerční sféry,“ doplnil Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC, a dodal: „podpora protokolu IPv6 je součástí naší strategie, a proto jsme se rozhodli zvýhodnit ty, kteří tento protokol využívají.“

O autorovi
Pavel Satrapa přednáší počítačové sítě a další informaticky orientované předměty na Technické univerzitě v Liberci. Je autorem deseti odborných knih a více než 150 článků v tištěných i elektronických časopisech. Protokolu IPv6 se věnuje od poloviny 90. let, mimo jiné vedl pracovní skupinu sdružení CESNET, která jej jako první v České republice nasadila v páteřní síti.

O CZ.NIC, z.s.p.o.
Zájmové sdružení právnických osob CZ.NIC bylo založeno předními poskytovateli internetových služeb v roce 1998 a v současné době má 57 členů. Hlavní činností sdružení je provozování registru doménových jmen .CZ a 0.2.4.e164.arpa (ENUM), zabezpečování provozu domény nejvyšší úrovně CZ a osvěta v oblasti doménových jmen. V současné době se sdružení intenzivně věnuje rozšiřování systému ENUM, rozvoji systému FRED pro správu domén a podpoře nových technologií a projektů prospěšných pro internetovou infrastrukturu v České republice. Sdružení CZ.NIC je členem sdružení EURid spravujícího evropskou doménu .EU a dalších obdobně zaměřených mezinárodních společností (CENTR, ccNSO a další). Více informací na internetové adrese http://www.nic.cz.

DigiZone.cz: Placené VoD a obsah zdarma

Placené VoD a obsah zdarma

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Vitalia.cz: Test na HIV je zdarma i za pět set

Test na HIV je zdarma i za pět set

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU