Hlavní navigace

Vývojové prostředí NetBeans bude dostupné i v českém jazyce

28. 2. 2007

[Tisková zpráva] Sun Microsystems a komunita NetBeans dokončili překlad NetBeans 5.5 do japonštiny, zjednodušené čínštiny, brazilské portugalštiny a tradiční čínštiny. Pracuje se také na překladu do dalších jazyků včetně češtiny, albánštiny, ázerbajdžánštiny, holandštiny, francouzštiny, němčiny, řečtiny, italštiny, španělštiny a švédštiny.

SANTA CLARA, Kalifornie – 31. ledna 2007, PRAHA – 27. února 2007 – Společnost Sun Microsystems, Inc. (NASDAQ: SUNW), tvůrce technologie Java a operačního systému Solaris a přední světový přispěvatel otevřeného zdrojového kódu, spolu s celosvětovou open source komunitou NetBeans, oznámila dostupnost integrovaného vývojového prostředí NetBeans 5.5 v japonštině, zjednodušené čínštině, brazilské portugalštině a tradiční čínštině. Navíc se projekt překladu prostředí NetBeans rozrostl o četné příspěvky pro další jazyky včetně češtiny, albánštiny, ázerbajdžánštiny, holandštiny, francouzštiny, němčiny, řečtiny, italštiny, španělštiny a švédštiny. Vývojové prostředí NetBeans vzniká z podstatné části v Pražském vývojovém centru společnosti Sun Microsystems.

Počet překladů do těchto jazyků je výsledkem zájmu skupin uživatelů Javy po celém světě. Nedávné vydání NetBeans 5.5 v brazilské portugalštině je svědectvím o úsilí členů komunity NetBeans a vývojářů, kteří pracují s Javou. Ti v rámci projektu NetBeans Translation spolupracovali na lokalizaci vývojového prostředí pro své kolegy vývojáře.

Vedoucím projektu lokalizace do brazilské portugalštiny byl Michel Graciano, vývojář softwaru ve společnosti KSI Solucoes em Informatica a člen velké brazilské skupiny uživatelů Javy SouJava. „NetBeans je moje hlavní vývojové prostředí. Když jsem byl svědkem problémů nových programátorů v Javě, kteří neznají angličtinu natolik dobře, aby ji mohli používat při své práci, došlo mi, jak je důležité mít skutečně dobrou platformu pro mezinárodní uplatnění. Vzhledem k tomu, že jsem vývojářem produktu Swing, jsou zkušenosti s podporou internacionalizace v rozsáhlém projektu velmi důležité také pro mou kariéru. Navíc je to dobrý způsob, jak šířit NetBeans v Brazílii, kde mnohé státní organizace a univerzity vyžadují, aby se aplikace vytvářely s open source lokalizovaným softwarem. Podstatně to zjednodušuje život programátorům, kteří s Javou teprve začínají,“ řekl Michel Graciano.

„Zapojení komunity je základem úspěchu open source projektu jako právě NetBeans. Překlady vytvořené kolegy vývojáři jsou výborným příkladem toho, jak komunita přijímá společnou zodpovědnost za úspěch projektu. Společnosti a vývojáři přizpůsobují kód svým potřebám a tím zároveň pomáhají vytvořit podstatně lepší produkt, který bude k užitku mnohem většímu okruhu uživatelů. Tím, že podporujeme podobné projekty a zároveň zapojujeme přední členy komunity do programu NetBeans Dream, zaměřujeme naše úsilí na rozvoj schopností komunity NetBeans. To bude naše měřítko úspěchu,“ řekl Bruno Souza, manažer komunity NetBeans ve společnosti Sun Microsystems.

Celou lokalizaci NetBeans 5.5 do tradiční čínštiny vytvořil Tchajwanec Chin-Lung (James) Yu, který v současné době studuje doktorandské studium na katedře molekulární a lékařské farmakologie na Univerzitě Kalifornie v Los Angeles. „V Javě jsem začal programovat v roce 1997 a umístil jsem se na druhém místě v programátorské soutěži JavaCup na Tchaj-wanu. Pro hodně tchajwanských vývojářů, ať se s Javou teprve seznamují, nebo s ní už pracují déle, je stále pohodlnější pracovat ve vývojovém prostředí, které komunikuje v čínštině. Přijmout vývojové prostředí v angličtině je pro ně překážka. Já jsem vývojové prostředí NetBeans nebral příliš vážně, dokud jsem neviděl jeho verzi 5.5, která pro mě byla natolik atraktivní, že jsem s ní začal pracovat a zároveň jsem ji začal překládat do tradiční čínštiny,“ řekl Chin-Lung (James) Yu. Sun se projektu NetBeans Translation nadále účastní podporou lokalizace do japonštiny a zjednodušené čínštiny. V současné době probíhá řada dalších lokalizačních projektů a členům komunity, kteří mají zájem pomoci s lokalizací některých částí vývojového prostředí NetBeans, je vyhrazen web Translation Project (http://transla­tedfiles.netbe­ans.org/).

Vývojové prostředí NetBeans se v celosvětovém měřítku prosazuje stále více. Sun sponzoruje NetBeans Day World Tour, v jehož rámci se na mnoha místech po celém světě konají semináře věnované právě nástroji NetBeans. NetBeans Day World Tour odstartovalo v květnu 2006 a jeho putování po všech světadílech skončí v San Francisku na konferenci JavaOne 2007 letos v květnu. V nejbližší době jsou plánovány semináře v Hyderabadu v Indii, v Kuala Lumpur v Malajsii, v Londýně a Paříži. Kompletní seznam akcí k produktu NetBeans najdete na webu http://www.net­beans.org/com­munity/articles/wor­ldtour/index.html.

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Podnikatel.cz: Schillerová: Doteď náklady na EET? 52 milionů

Schillerová: Doteď náklady na EET? 52 milionů