Hlavní navigace

Xerografie slaví 70 let

25. 11. 2008

[Tisková zpráva] Praha, 25. listopadu 2008 - Vynález, který umožnil lidem po celém světě vytvářet a sdílet informace v biliónech kopií a laserových tisků, oslavil na konci října 70 let.

První fotokopie byla vytvořena v roce 1938 v provizorních laboratořích v salónku hotelu Astoria v newyorské čtvrti Queens. Na kopii uchované v Smithsonian Institution je zpráva „10–22–38 ASTORIA“. Jednoduchý způsob kopírování dokumentů vynalezl vědec a patentový advokát Chester Carlson.

Kdyby byl C. Carlson naživu, byl by nejspíš velmi překvapený, když by se dozvěděl, že jeho vynález spustil informační revoluci, která pokračuje až dodnes, zpřístupňuje informace a umožňuje šíření světových vědomostí. Nezávislá konzultační společnost Infotrends odhaduje, že letos bylo vytištěno a okopírováno 3,08 biliónů stránek na strojích, které navazují na Carlsonův vynález. „Efektivní využití informací je základem dnešního globálního obchodu a vynález Chestra Carlsona odstranil zeď, která zadržovala informace před těmi, kdo je potřebovali,“ řekla Sophie Vandebroek, Chief Technology Officer společnosti Xerox a prezidentka Xerox Innovation Group. „Od té chvíle vzrostly příležitosti získat vědomosti až na 281 exabytů informací vytvořených a sdílených jen v roce 2007. Současný Xerox disponuje řadou softwarových technologií a služeb, které umí zpracovat toto extrémní množství informací a pomohou jednotlivcům i firmám odstranit překážky, získat informace a učinit rychlá a úspěšná obchodní rozhodnutí.“

Carlson odmítl fotografické postupy a experimentoval s elektrostatickými vlastnostmi a materiály, které byly fotoelektrické, a jejichž elektrické vlastnosti se změnily při ozáření světlem. Proces, který vynalezl, byl nazván xerografie, přičemž toto pojmenování vychází z řeckých slov xeros (suchý) a graphein (psaní). Trvalo však ještě dalších dvacet let než malá newyorská společnost Haloid, z níž se později stal Xerox, tento proces využila obchodně.

Od té doby se informace v jakékoliv formě začaly velmi rychle šířit a stejná společnost, která spustila éru „sdílení“, dnes zákazníkům pomáhá efektivně využívat záplavu informací.

Xerox neustále přináší přidanou hodnotu díky svým vynálezům, které využívá ve svých výrobcích, řešeních a službách, používá je jako základ pro nové obchodní příležitosti a poskytuje licence nebo je prodává jiným subjektům. V roce 2007 získala společnost celosvětově 584 patentů, což je o 5 % více než v roce 2006. Více informací o technologiích Xerox a značkových licencích naleznete na adrese http://www.xe­rox.com/innova­tion.

XEROX CZECH REPUBLIC prodává na našem trhu publikační tiskové systémy, černobílé a plnobarevné multifunkční kopírovací stroje s faxy a tiskárnami, velkoformátové stroje a tiskárny, stejně jako software pro document management. Ke všem strojům dodává Xerox i spotřební materiál a poskytuje kompletní servis a údržbu. Do nabídky firmy rovněž patří celá škála služeb v oblasti tvorby, zpracování, archivace a řízení toku dokumentů s cílem eliminace investičních nákladů a úspory personálních a provozních nákladů zákazníka a zefektivnění jeho obchodních procesů. Těmto službám se věnuje samostatná divize XGS (Xerox Global Services).

Podnikatel.cz: Přiznání na 2 stránky? Jen předvolební pozlátko

Přiznání na 2 stránky? Jen předvolební pozlátko

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

DigiZone.cz: Philips nabídne více TV s DVB-T2/HEVC

Philips nabídne více TV s DVB-T2/HEVC

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...