Hlavní navigace

Začíná soutěž o budoucí podobu českých měst Future Cities s GUG.CZ a CIANT

29. 7. 2009

[Tisková zpráva] Prvním městem budoucnosti je Mělník – i jeho obyvatelé mají možnost ovlivnit jeho rozvoj

Česká Google User Group (Gug.cz) spolu se svými partnery CIANT a Future Cities Forum vyhlašuje první část soutěže Future cities – Soutěž o nejlepší možné budoucí podoby města Mělníka. Pomocí nástrojů Google SketchUp a Google Earth mají soutěžící za úkol navrhnout úpravu centra města Mělník a řešení jeho urbanistických problémů. Soutěž je díky použití těchto jednoduchých nástrojů otevřena nejen architektům, ale i kreativním zástupcům ostatní veřejnosti. Projekt Future cities nabízí efektivního řešení problému urbanistického rozvoje českých měst. Soutěžní práce mohou zájemci zasílat od 29. července do 31. srpna na adresu futurecities@gug­.cz. Vybráni budou dva vítězové, které vybere porota složená z předních architektů a občanů Mělníka. Mezi cenami je mobilní telefon G1 se systémem Android nebo software Google Sketchup.

Otevírá se tak první část potencionálně dlouhodobého projektu „měst budoucnosti“. Projekt umožňuje prozkoumat dopady architektonických změn na každodenní život ve městě a možnosti jeho urbanistického rozvoje. Celkově se snaží přispět k šetrnějšímu přístupu k životnímu prostředí.

„Do projektu jsme se připojili, protože se nám líbí zapojení běžných obyvatel do procesu plánování. Obyvatelé se mohou podílet na společném rozhodování, co se v Mělníku změní, jak budou využity historické budovy, půdy v sousedství a jeden z nejvýznamnějších přístavů v České republice,“ říká Pavel Průcha, vedoucí odboru výstavby a rozvoje MÚ Mělník.

Zasílání soutěžních prací je možné od 29. července do 31. srpna na adresu futurecities@gug­.cz, kde budu práce vystaveny a bude možné je i komentovat. Podmínky účasti v soutěži najdete na futurecities.gug­.cz. Projekt realizuje česká Google User Group (GUG.cz) a Mezinárodní centrum pro umění a nové technologie (CIANT) za podpory Future Cities Forum. Vyhodnocení projektu proběhne v září 2009. Projekt bude poté dále pokračovat a zaměří se na další města v České republice.

Jaké nástroje mohou soutěžící používat?

Google SketchUp (http://sketchup­.google.com/) je výkonný software pro operační systémy MS Windows 2000/XP/Vista a Mac OS X, který je uživatelsky orientovaným nástrojem pro tvorbu, úpravu a sdílení 3D modelů. Prostorové budovy budov je možné snadno umístit do reálných míst například v geografických informačních systémech. Ve srovnání s dalšími programy pro 3D modelování vyniká snadností jejich tvorby a možností kooperace s dalšími službami a systémy, právě proto je široce oblíben nejen mezi neprofesionály, ale například i ve veřejné správě či školství.

Google Earth (http://earth­.google.com/) je virtuální globus, který zobrazuje satelitní snímky, mapy, terén, prostorové budovy, galaxie ve vnějším vesmíru i oceánské příkopy na mořském dně. Jeho prostřednictvím můžete kromě jiného i zobrazovat a sdílet prostorové modely budov, jak reálných, tak plánovaných, a vytvářet tak snadno a rychle i své vize. Sdílení takovýchto vizí může pomoci nejen při tvorbě územních plánů, ale i občanské společnosti k participaci na vývoji regionů.

Google Galerie 3D objektů (http://sketchup­.google.com/3dwa­rehouse/) je celosvětové online úložiště 3D modelů umožňující vyhledávání a které obsahuje modely od budov přes vesmírné lodi až po abstraktní umění. Modely si může kdokoli stáhnout a otevřít například v programu Google SketchUp. Prostorové modely budov pak lze také zobrazit v aplikaci Google Earth.

Webová alba programu Picasa (http://picasa­web.google.com/ga­llery.sketchup) je celosvětové online úložiště obrázků a fotografií, které můžeme využít jako album pro dokumentaci návrhů.

YouTube (http://www.y­outube.cz/) je celosvětové online úložiště videí, které umožňuje vyhledávání a sledování videa mnoha způsoby,ať už v prohlížeči osobního počítače, ale také na mobilních zařízeních. V rámci této služby je také možné navazovat kontakty s ostatními uživateli YouTube v rámci sdílených zájmů. Vytvořené video lze snadno šířit po celém světě i na vlastních webových stránkách, kam je možné je snadno vkládat.

Podrobné informace k soutěži naleznete na www.gug.cz.

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

DigiZone.cz: Philips nabídne více TV s DVB-T2/HEVC

Philips nabídne více TV s DVB-T2/HEVC

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém