Hlavní navigace

Zájem o služby mapového serveru stále roste

28. 12. 2005

[Tisková zpráva] Mapový server (http://geoportal.cenia.cz), jehož služby jsou integrované s Portálem veřejné správy (http://portal.gov.cz) publikuje garantované, aktualizované a metatadatově popsané informace. V současné době nabízí celkem 20 tématických vrstev pomocí nichž je možné snadno se dobrat informací především z oblasti agend spojených s geologií a ekologií. Nově lze využít úlohy hranic územně správního členění ČR.

Zájem veřejnosti o využívání mapového serveru roste. V listopadu využilo služeb mapového serveru v průměru 6 852 návštěvníků denně, k 20. prosinci 2005 pak průměrný počet návštěvníků překonal hranici 7 000. Od září 2005, kdy je návštěvnost sledována, tak již využilo služeb mapového serveru více než 500 000 návštěvníků, kteří shlédli více než 4 miliony stránek.

Žhavou novinkou platnou od 19.12. 2005 je zpřístupnění vojenských map na internetu. Na Portálu veřejné správy najdeme tzv. klasické topografické vojenské mapy v měřítku 1:1 000 000, 1:500 000 a 1:250 000, které jsou publikovány v prostředí internetu jako neskenované a transformované obrazy. Tyto obrazy/mapy slouží jako podklady při vyhledávání detailu v mapovém okně prohlížeče, který uživatele přivede až k vektorové mapě s názvem Digitální model území, který je tvořen v měřítku 1:25 000. Tato vektorová mapa, či přesněji digitální databáze mapových prvků, je zatím tou nejlepší mapou území ČR se kterou se může uživatel internetu setkat. Každý prvek v mapě má svůj parametr, atribut či popis, který je zobrazován pomocí funkce „Informace“ v levém menu internetové prohlížečky. Příklady informací o územních prvcích: nadmořská výška vrstevnice, název vodního toku, hloubnice vodní ploch, typ produktu v produktovou, napětí elektrického vedení, typ a povrch komunikace, šířka a nosnost mostu atd. Z příkladu je asi patrné, že nejde již o klasický, „jednoduchý“ obraz mapy, ale že se tímto dostáváme k sofistikovanému informačnímu systému.

Doporučujeme vyzkoušet odkaz: „Vojenské mapy“ na mapovém serveru Portálu veřejné správy: (http://geopor­tal.cenia.cz/map­maker/cenia/por­tal/index.php?lan­g=cz&mode=tas­ks&win_size=1&dic­t_shifter=&ptz_shif­ter=&adres_shif­ter=&ptz_filter_id_ac­tive=&adres_fil­ter_id_active=&kod_ob­j=&rect=-920000%3A-1260000%3A-420000%3A-910000&xy=&xy­_label=&use_u­ser_rect=&tre­e_dict_idobj_ac­tive=&tree_dic­t_parent_acti­ve=1&tree_name_ac­tive=&dict_idob­j=&lokal=-920000%3A-1260000%3A-420000%3A-910000#kotva).

Práce s vojenskými mapami na Portále veřejné správy vyžaduje soustředění a vytrvalost, systém není opravdu zcela jednoduchý, ale stojí za to. Uživateli odměnou bude zvládnutí jedinečného územně analytického zdroje o území ČR a jeho okolí. Jak je u vojenských map zvykem, nekončí na státních hranicích, ale poskytují orientaci i v území sousedních států přibližně ve dvacetikilometrovém pásu podél hranic. Tato „vlastnost“ předurčuje vojenské mapy jako ideální podklad mimo jiné pro krizové plánování a řízení.

120na80.cz: Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

DigiZone.cz: Loewe Bild 7.55: To nejlepší, co je k mání

Loewe Bild 7.55: To nejlepší, co je k mání

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Podnikatel.cz: Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

DigiZone.cz: První den konference Radiokomunikace

První den konference Radiokomunikace

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Podnikatel.cz: Schillerová: Náklady na EET? Zatím 52 mil.

Schillerová: Náklady na EET? Zatím 52 mil.

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety