Hlavní navigace

Zájem o služby mapového serveru stále roste

[Tisková zpráva] Mapový server (http://geoportal.cenia.cz), jehož služby jsou integrované s Portálem veřejné správy (http://portal.gov.cz) publikuje garantované, aktualizované a metatadatově popsané informace. V současné době nabízí celkem 20 tématických vrstev pomocí nichž je možné snadno se dobrat informací především z oblasti agend spojených s geologií a ekologií. Nově lze využít úlohy hranic územně správního členění ČR.

Zájem veřejnosti o využívání mapového serveru roste. V listopadu využilo služeb mapového serveru v průměru 6 852 návštěvníků denně, k 20. prosinci 2005 pak průměrný počet návštěvníků překonal hranici 7 000. Od září 2005, kdy je návštěvnost sledována, tak již využilo služeb mapového serveru více než 500 000 návštěvníků, kteří shlédli více než 4 miliony stránek.

Žhavou novinkou platnou od 19.12. 2005 je zpřístupnění vojenských map na internetu. Na Portálu veřejné správy najdeme tzv. klasické topografické vojenské mapy v měřítku 1:1 000 000, 1:500 000 a 1:250 000, které jsou publikovány v prostředí internetu jako neskenované a transformované obrazy. Tyto obrazy/mapy slouží jako podklady při vyhledávání detailu v mapovém okně prohlížeče, který uživatele přivede až k vektorové mapě s názvem Digitální model území, který je tvořen v měřítku 1:25 000. Tato vektorová mapa, či přesněji digitální databáze mapových prvků, je zatím tou nejlepší mapou území ČR se kterou se může uživatel internetu setkat. Každý prvek v mapě má svůj parametr, atribut či popis, který je zobrazován pomocí funkce „Informace“ v levém menu internetové prohlížečky. Příklady informací o územních prvcích: nadmořská výška vrstevnice, název vodního toku, hloubnice vodní ploch, typ produktu v produktovou, napětí elektrického vedení, typ a povrch komunikace, šířka a nosnost mostu atd. Z příkladu je asi patrné, že nejde již o klasický, „jednoduchý“ obraz mapy, ale že se tímto dostáváme k sofistikovanému informačnímu systému.

Doporučujeme vyzkoušet odkaz: „Vojenské mapy“ na mapovém serveru Portálu veřejné správy: (http://geopor­tal.cenia.cz/map­maker/cenia/por­tal/index.php?lan­g=cz&mode=tas­ks&win_size=1&dic­t_shifter=&ptz_shif­ter=&adres_shif­ter=&ptz_filter_id_ac­tive=&adres_fil­ter_id_active=&kod_ob­j=&rect=-920000%3A-1260000%3A-420000%3A-910000&xy=&xy­_label=&use_u­ser_rect=&tre­e_dict_idobj_ac­tive=&tree_dic­t_parent_acti­ve=1&tree_name_ac­tive=&dict_idob­j=&lokal=-920000%3A-1260000%3A-420000%3A-910000#kotva).

Práce s vojenskými mapami na Portále veřejné správy vyžaduje soustředění a vytrvalost, systém není opravdu zcela jednoduchý, ale stojí za to. Uživateli odměnou bude zvládnutí jedinečného územně analytického zdroje o území ČR a jeho okolí. Jak je u vojenských map zvykem, nekončí na státních hranicích, ale poskytují orientaci i v území sousedních států přibližně ve dvacetikilometrovém pásu podél hranic. Tato „vlastnost“ předurčuje vojenské mapy jako ideální podklad mimo jiné pro krizové plánování a řízení.

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Vitalia.cz: Test na HIV je zdarma i za pět set

Test na HIV je zdarma i za pět set

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)