Hlavní navigace

Západočeské firmy svou připraveností na elektronické obchodování neoslnily

12. 10. 2001

[Tisková zpráva]

Západočeské firmy svou připraveností na elektronické obchodování neoslnily

Praha, 11. října 2001 – Malé a střední západočeské firmy do 100 zaměstnanců jsou připraveny na elektronické obchodování lépe než jihočeské firmy, avšak poněkud zaostávají za jihomoravskými podniky. Ukázalo to třetí kolo projektu společnosti TELE2 a BMI sdružení eBusiness Roadshow, při kterém uskutečnila společnost DEMA v průběhu září výzkum ve 115 firmách Plzeňského kraje. Například vlastní webové stránky již má 63 procenta západočeských firem, zatímco v jižních Čechách 56 % a na jižní Moravě 71 % dotázaných firem. K informování o svých novinkách je však využívá pouze 51 % jihomoravských, 37 % západočeských a 31 % jihočeských firem, ke sledování průběhu vyřizování objednávky výrobků nebo služeb 17 % jihomoravských, 16 % západočeských a jen 11 % jihočeských firem. Elektronickou platbu umožňuje 11 % jihomoravských, 10 % západočeských a 5 % jihočeských firemních webů zahrnutých do výzkumu. Naopak nejdále jsou Západočeši ve využívání elektronických tržišť. Zatímco v druhých dvou krajích je vyzkoušela zatím pouze dvě procenta firem, v Plzeňském kraji již pět procent.

Vzácnou shodu a také upřímnost prokázali představitelé malých a středních firem ve všech třech krajích při odpovědi na otázku, co je největší překážkou rychlejšího rozvoje elektronického obchodování mezi firmami. V Brněnském, Budějovickém i Plzeňském kraji sebekriticky pokládají za největší bariéru nízkou úroveň znalostí o Internetu a informačních technologiích (30, 30 a 38 %) a na druhém místě nedostatečnou znalost přínosů elektronického obchodu (20, 19 a 17 %). Teprve na dalších místech skončily s odstupem příčiny jako je malá bezpečnost transakcí a dat, nedostatečný právní rámec, technologická nevybavenost firem či jiné důvody. Souběžně s výzkumy v kraji se vždy uskuteční seminář o elektronickém obchodování. Ten příští pořádá BMI sdružení ve spolupráci s Regionální hospodářskou komorou severovýchodních Čech 31. října v Amber hotelu (Černigov) v Hradci Králové. Program, jenž je založen na prezentaci praktických zkušeností firem, které již dosáhly při uplatnění Internetu ve svém podnikání konkrétních výsledků, je uveden na www.brezen.cz. Pátý seminář se připravuje na 22. listopadu v Liberci. Po novém roce se cyklus seminářů a výzkumů přesune do dalších dvou měst a krajů a TELE2 se sdružením BMI jej završí na jaře 2001 konferencí v Praze, na níž budou prezentovány také celkové výsledky výzkumu, do kterého se do té doby zapojí kolem tisícovky firem.

Projekt, jenž chce pomoci firmám urychleně zvládnout přechod na elektronické podnikání, organizuje ve spolupráci s regionálními hospodářskými komorami sdružení BMI a společnost TELE2. Tento vedoucí alternativní poskytovatel telekomunikačních služeb v Evropě vstoupil na český trh v říjnu loňského roku s nabídkou vysokorychlostního permanentního bezdrátového připojení na Internet za velmi příznivé ceny. Svoje služby nabízí v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Liberci, Plzni a Hradci Králové a postupně bude rozšiřovat svoji síť i do dalších měst.

BMI sdružení je neziskové sdružení fyzických i právnických osob, jehož posláním je podpora rozvoje Internetu jako globálního komunikačního prostředku, charakteristického pro informační společnost. Jeho projekt Měsíc Internetu 2000 se umístil ve finále soutěže Stockholm Challenge Award, které se zúčastnilo 612 projektů z 80 zemí. V listopadu 2000 byl oceněn mezi 5 nejlepšími českými projekty v rámci ESIS (Evropský průzkum rozvoje informační společnosti).

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Lupa.cz: Nejsou lidi. Startupy hledají IT talenty v cizině

Nejsou lidi. Startupy hledají IT talenty v cizině

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní