Hlavní navigace

Zboží ze šedého dovozu: nižší cena, horší záruka

30. 11. 2010

[Tisková zpráva] Zboží v českých internetových obchodech pochází primárně ze dvou zdrojů, od autorizovaných distributorů nebo z neoficiální distribuce ze zahraničí, které je v některých případech označováno jako šedý dovoz. Zboží pocházející ze šedého dovozu je většinou levnější v řádech sto korun, může s sebou však nést rizika do budoucna spojená se zárukami. Velmi často pocházejí ze šedého dovozu např. mobilní telefony nebo také bílé zboží či parfémy. Uvádí to nezávislý srovnávač cen Heureka.cz, který nově označuje zboží, které nemusí pocházet z oficiální české distribuce.

Zboží se šedého dovozu se na první  pohled nemusí lišit od zboží z oficiálního prodeje, může být upraveno pro český trh a obsahovat i český návod. Hlavní výhodou takového zboží je nižší cena, např. u mobilních telefonů se mohou ceny lišit až o částky v řádech tisíci korun. To je však vyváženo tím, že předmět nelze reklamovat v autorizovaném servisu, ale pouze u prodejce, který sice musí ze zákona poskytovat možnost reklamace, ale většinou se k nim staví velice negativně. 

„Někteří prodejci mají v obchodních podmínkách na reklamaci vyhrazenou delší dobu, někteří se snaží reklamacím vyhýbat,“ říká Tomáš Hodboď ze srovnávače cen Heureka.cz a dodává: „Jsou však i prodejci, kteří zboží ze šedého dovozu bez problémů reklamují na své náklady, vyřizují reklamace včas a zákazník tak není nijak omezen.“ Pokud by si chtěl kupující předmět ze šedého dovozu nechat opravit v autorizovaném servisu, bude si muset tuto opravu hradit sám.  

Prodejci dovážející zboží ze šedého dovozu mohou mít také zkrácenou dobu záruky nebo zboží prodávat ve zvláštním režimu jako bazarové. „Je dobré prostudovat si před nákupem obchodní podmínky e-shopu,“  dodává Hodboď. Pro zjednodušení nákupu zavedla Heureka.cz pro výrobce a distributory, kterým není lhostejné, odkud si uživatel produkt koupí, možnost označit své autorizované prodejce. Cílem služby je zajistit maximální ochranu spotřebitelů. „Díky logu autorizovaného prodejce ukazujeme zákazníkům, že může očekávat kvalitní službu, a našim prodejcům, že je podporujeme a máme o ně zájem,“ říká Michal Škrábal, generální ředitel firmy Certus Mercatus, která na tuzemský trh dováží robotické vysavače IRobot. 

Nákup zboží v šedém dovozu je určitě důvodem k obezřetnosti. Fakt, že nakupující ušetří, může být v budoucnu vykoupen možnými problémy,horší možností reklamace nebo servisu. Dále by se nakupující určitě měli předem informovat o přesném obsahu balení – jestli je součástí balení český návod nebo příslušenství jako třeba nabíječka. „I mezi šedými prodejci však pochopitelně existují seriózní obchodníci, kteří působí na trhu dlouhodobě a svým zákazníkům jsou schopni zajistit kvalitní záruční i pozáruční servis, stačí jen číst jejich obchodní podmínky a recenze ostatních nakupujících. Tito prodejci mohou mít certifikáty důvěryhodnosti jako např. Ověřeno zákazníky,“ dodává Hodboď.  

O webu Heureka.cz:

Nezávislý nákupní  rádce Heureka.cz patří do rodiny webů společnosti Miton. Web byl spuštěn v říjnu 2007 a jeho návštěvnost se pohybuje kolem 1 125 0001 RU měsíčně. Na jednom místě porovnává více než 1 250 000 výrobků z více než 11 000 interne­tových obchodů. Na webu Heureka.cz naleznou nakupující recenze produktů a e-shopů, zkušenosti a hodnocení ostatních uživatelů. Heureka.cz se v roce 2008 umístila na druhém místě soutěže Křišťálová Lupa v prestižní kategorii Projekt roku hodnocené odbornou porotou, každoročně oceňuje důvěryhodné e-shopy v anketě ShopRoku. 

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

DigiZone.cz: Mňam a Mňau odejdou z DVB-T vysílání

Mňam a Mňau odejdou z DVB-T vysílání

Podnikatel.cz: Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

120na80.cz: Zastavte akutní průjem

Zastavte akutní průjem

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

120na80.cz: Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Podnikatel.cz: Schillerová: Náklady na EET? Zatím 52 mil.

Schillerová: Náklady na EET? Zatím 52 mil.

Podnikatel.cz: Restaurace s menu za 69 Kč. Okrádají stát?

Restaurace s menu za 69 Kč. Okrádají stát?

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Podnikatel.cz: Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!