Hlavní navigace

Živé internetové přenosy očních operací v síti CESNET2

20. 1. 2010

[Tisková zpráva] Sdružení CESNET ve spolupráci se společností CNC Praha zprostředkuje živé internetové přenosy několika očních operací v rámci videokonference realizované během setkání očních lékařů Live + Video Surgery 2010. Již desátý ročník tohoto každoročního setkání organizuje v pátek 22. ledna a v sobotu 23. ledna Ústřední vojenská nemocnice Praha.

Přímé přenosy z operačních sálů Oční kliniky Ústřední vojenské nemocnice Praha poskytnou divákům v kongresovém sále pohled do operačního pole i komentář operatéra. Videokonference navíc umožní on-line připojení operačních sálů dalších očních klinik, konkrétně očních klinik fakultních nemocnic v Hradci Králové, Olomouci a Ostravě. K vidění budou ukázky refrakční, vitreoretinální, kataraktové a glaukomové chirurgie.

CESNET poskytne technologii pro spojení více zúčastněných partnerů, a umožní tak živý přenos z několika operačních sálů najednou do konferenční haly. Pro přenos bude využita infrastruktura výzkumné sítě CESNET2. Odborníci ze společnosti CNC Praha navrhli a zrealizují technické řešení videokonference a po dobu konference budou poskytovat technickou podporu pro oční kliniky v Hradci Králové, Olomouci a Ostravě. Nasazená videokonferenční zařízení výrobců LifeSize a Polycom umožní přenos ve vysoké (HD) kvalitě. Součástí použitých technologií bude i speciální videokonfereční stojan společně vyvinutý právě pro telemedicínské aplikace. Videokonferenční zařízení je společně s hlavní kamerou, obrazovkou a přijímačem bezdrátového mikrofonu součástí telemedicínského vozíku se zabudovanou baterií (UPS). Toto řešení umožňuje snadné přesunutí ze sálu na sál v průběhu dne, a to bez nutnosti opětovného zapínání všech komponentů. Celý komplet splňuje jak hygienické, tak technické nároky na umístění přímo na operačním sále.

Stejné řešení bylo použito i během předcházejících setkání Live + Video Surgery v uplynulých třech letech, kdy díky videopřenosům mohli práci kolegů sledovat lékaři na různých místech České republiky takřka v takové kvalitě, jako by byli přítomni přímo na operačním sále.

Sdružení CESNET bylo založeno vysokými školami a Akademií věd ČR. V současnosti je financováno především z prostředků vládní Rady pro výzkum a vývoj a z prostředků svých členů. Sdružení provádí výzkum a vývoj v oblasti informačních a komunikačních technologií a buduje a rozvíjí národní gigabitovou optickou síť CESNET2 určenou pro výzkum a vzdělávání. Díky výzkumným aktivitám a dosaženým výsledkům sdružení CESNET reprezentuje Českou republiku v evropském projektu GN2 a také v dalších mezinárodních projektech. Kromě jiného se zabývá využitím vysokorychlostních sítí pro sdílení multimediálních dat, a to jak synchronně formou videokonferencí a sdílených aplikací, tak i asynchronně formou streamingu.

Více na www.cesnet.cz.

Společnost CNC Praha poskytuje pokročilé technologie a služby umožňující týmovou spolupráci na dálku. Firma byla založena v roce 1995, působí na celém území východní Evropy a počtem nasazených aplikací patří k vedoucím společnostem na trhu. Je držitelem certifikátu řízení jakosti dle ISO 9001. Společnost se silně angažuje i v oblasti vzdělávání na dálku ve státní i soukromé sféře. Více na www.cnc.cz.

Ústřední vojenská nemocnice Praha je od roku 2004 první mezinárodně akreditovanou nemocnicí v České republice. Akreditační certifikát je potvrzením vysoké odbornosti zdravotnické péče a bezpečného prostředí pro pacienty. Nemocnice má kapacitu 641 lůžek, prioritou je urgentní medicína a léčba polytraumat. Nemocnice poskytuje celé spektrum zdravotnické péče s výjimkou porodnictví, dětského lékařství a kardiochirurgie. Více na www.uvn.cz.

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Nenechte se ošidit, když vám staví dům

Nenechte se ošidit, když vám staví dům

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky