Hlavní navigace

Živé internetové přenosy očních operací v síti CESNET2

20. 1. 2010

[Tisková zpráva] Sdružení CESNET ve spolupráci se společností CNC Praha zprostředkuje živé internetové přenosy několika očních operací v rámci videokonference realizované během setkání očních lékařů Live + Video Surgery 2010. Již desátý ročník tohoto každoročního setkání organizuje v pátek 22. ledna a v sobotu 23. ledna Ústřední vojenská nemocnice Praha.

Přímé přenosy z operačních sálů Oční kliniky Ústřední vojenské nemocnice Praha poskytnou divákům v kongresovém sále pohled do operačního pole i komentář operatéra. Videokonference navíc umožní on-line připojení operačních sálů dalších očních klinik, konkrétně očních klinik fakultních nemocnic v Hradci Králové, Olomouci a Ostravě. K vidění budou ukázky refrakční, vitreoretinální, kataraktové a glaukomové chirurgie.

CESNET poskytne technologii pro spojení více zúčastněných partnerů, a umožní tak živý přenos z několika operačních sálů najednou do konferenční haly. Pro přenos bude využita infrastruktura výzkumné sítě CESNET2. Odborníci ze společnosti CNC Praha navrhli a zrealizují technické řešení videokonference a po dobu konference budou poskytovat technickou podporu pro oční kliniky v Hradci Králové, Olomouci a Ostravě. Nasazená videokonferenční zařízení výrobců LifeSize a Polycom umožní přenos ve vysoké (HD) kvalitě. Součástí použitých technologií bude i speciální videokonfereční stojan společně vyvinutý právě pro telemedicínské aplikace. Videokonferenční zařízení je společně s hlavní kamerou, obrazovkou a přijímačem bezdrátového mikrofonu součástí telemedicínského vozíku se zabudovanou baterií (UPS). Toto řešení umožňuje snadné přesunutí ze sálu na sál v průběhu dne, a to bez nutnosti opětovného zapínání všech komponentů. Celý komplet splňuje jak hygienické, tak technické nároky na umístění přímo na operačním sále.

Stejné řešení bylo použito i během předcházejících setkání Live + Video Surgery v uplynulých třech letech, kdy díky videopřenosům mohli práci kolegů sledovat lékaři na různých místech České republiky takřka v takové kvalitě, jako by byli přítomni přímo na operačním sále.

Sdružení CESNET bylo založeno vysokými školami a Akademií věd ČR. V současnosti je financováno především z prostředků vládní Rady pro výzkum a vývoj a z prostředků svých členů. Sdružení provádí výzkum a vývoj v oblasti informačních a komunikačních technologií a buduje a rozvíjí národní gigabitovou optickou síť CESNET2 určenou pro výzkum a vzdělávání. Díky výzkumným aktivitám a dosaženým výsledkům sdružení CESNET reprezentuje Českou republiku v evropském projektu GN2 a také v dalších mezinárodních projektech. Kromě jiného se zabývá využitím vysokorychlostních sítí pro sdílení multimediálních dat, a to jak synchronně formou videokonferencí a sdílených aplikací, tak i asynchronně formou streamingu.

Více na www.cesnet.cz.

Společnost CNC Praha poskytuje pokročilé technologie a služby umožňující týmovou spolupráci na dálku. Firma byla založena v roce 1995, působí na celém území východní Evropy a počtem nasazených aplikací patří k vedoucím společnostem na trhu. Je držitelem certifikátu řízení jakosti dle ISO 9001. Společnost se silně angažuje i v oblasti vzdělávání na dálku ve státní i soukromé sféře. Více na www.cnc.cz.

Ústřední vojenská nemocnice Praha je od roku 2004 první mezinárodně akreditovanou nemocnicí v České republice. Akreditační certifikát je potvrzením vysoké odbornosti zdravotnické péče a bezpečného prostředí pro pacienty. Nemocnice má kapacitu 641 lůžek, prioritou je urgentní medicína a léčba polytraumat. Nemocnice poskytuje celé spektrum zdravotnické péče s výjimkou porodnictví, dětského lékařství a kardiochirurgie. Více na www.uvn.cz.

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Vitalia.cz: Salmonela: Řetězce stahují milióny rizikových vajec

Salmonela: Řetězce stahují milióny rizikových vajec

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?