Hlavní navigace

A další vlna. Tentokrát varují před podvodnými inzeráty na Facebooku operátoři

7. 2. 2017

Sdílet

„Na Facebooku se objevilo množství podvodných inzerátů, které lákají důvěřivé lidi na nabídku snadného přivýdělku prostřednictvím přeposílání kódů z SMS. Ve skutečnosti se jedná o podvodné lákání jednorázových hesel, díky kterým útočník provede platbu na účet podvedeného důvěřivého člověka. Škody mohou jít až do desítek tisíc korun,“ tvrdí varování Asociace provozovatelů mobilních sítí. 


Zdroj: APMS

Klasické sociální inženýrství probíhá následovně. Zájemci o přivýdělek je sděleno, že se jedná o testování bezpečnostního rozhraní operátorů a že mu bude zasláno několik kódů, které má obratem zaslat zpět. Je současně upozorněn, že mu přijde SMS obsahující text, ale aby kód nikomu nedával. Testování má zahrnovat cca 5 SMS s heslem denně po dobu jednoho týdne. Na konci týdne má zájemce získat slibovanou finanční odměnu. Odměna však nikdy nepřijde a podvedený navíc musí uhradit svému operátorovi platby provedené podvodníkem, díky získaným autorizačním kódům.

„Důrazně varujeme před jakoukoliv reakcí na nabídku obdobných přivýdělků. V žádném případě nikdy a nikomu (i kdyby se vydával za zaměstnance mobilního operátora nebo jím i ve skutečnosti byl) nepřeposílejte SMS s vaším jednorázovým heslem, ani jiným způsobem nesdělujte dále její obsah. Tato SMS je určena výhradně pro příjemce – tedy pro vás. Bez vaší spolupráce – přeposlání hesla podvodníkovi, nemůže dojít k provedení platby z vašeho účtu u operátora,“ tvrdí tisková zpráva APMS. 

Nejde o první vlnu podvodných zpráv. Během posledních pár týdnů už varovala před podvodnými SMS třeba Česká pošta.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).