Hlavní navigace

A další vlna. Tentokrát varují před podvodnými inzeráty na Facebooku operátoři

Jan Beránek

„Na Facebooku se objevilo množství podvodných inzerátů, které lákají důvěřivé lidi na nabídku snadného přivýdělku prostřednictvím přeposílání kódů z SMS. Ve skutečnosti se jedná o podvodné lákání jednorázových hesel, díky kterým útočník provede platbu na účet podvedeného důvěřivého člověka. Škody mohou jít až do desítek tisíc korun,“ tvrdí varování Asociace provozovatelů mobilních sítí. 


Zdroj: APMS

Klasické sociální inženýrství probíhá následovně. Zájemci o přivýdělek je sděleno, že se jedná o testování bezpečnostního rozhraní operátorů a že mu bude zasláno několik kódů, které má obratem zaslat zpět. Je současně upozorněn, že mu přijde SMS obsahující text, ale aby kód nikomu nedával. Testování má zahrnovat cca 5 SMS s heslem denně po dobu jednoho týdne. Na konci týdne má zájemce získat slibovanou finanční odměnu. Odměna však nikdy nepřijde a podvedený navíc musí uhradit svému operátorovi platby provedené podvodníkem, díky získaným autorizačním kódům.

„Důrazně varujeme před jakoukoliv reakcí na nabídku obdobných přivýdělků. V žádném případě nikdy a nikomu (i kdyby se vydával za zaměstnance mobilního operátora nebo jím i ve skutečnosti byl) nepřeposílejte SMS s vaším jednorázovým heslem, ani jiným způsobem nesdělujte dále její obsah. Tato SMS je určena výhradně pro příjemce – tedy pro vás. Bez vaší spolupráce – přeposlání hesla podvodníkovi, nemůže dojít k provedení platby z vašeho účtu u operátora,“ tvrdí tisková zpráva APMS. 

Nejde o první vlnu podvodných zpráv. Během posledních pár týdnů už varovala před podvodnými SMS třeba Česká pošta.

Našli jste v článku chybu?