Hlavní navigace

Amazon propustí 10 tisíc lidí. AWS i díky růstu v Česku bude dál nabírat, i když růst zpomalil

1. 12. 2022

Sdílet

Amazon Web Services, AWS Autor: Jan Sedlák

Amazon propustí deset tisíc lidí v reakci na vývoj ekonomiky. Jde o podobné kroky, jaké dělá řada dalších velkých technologických firem i startupů, včetně těch českých. Jedna sekce Amazonu je ale výjimkou. Největší cloud světa Amazon Web Services naopak v následujícím roce plánuje najímat další zaměstnance a investovat do budování datových center a lokálních zón. Jedna vznikne i v Česku, kde už nějakou dobu funguje pobočka AWS.

Podle zástupců AWS, se kterými Lupa mluvila na konferenci re:Invent 2022, je byznys AWS nadále silně rostoucí, což mimo jiné ženou trhy jako jsou střední a východní Evropa. Zdejší sílící ekonomiky začínají generovat jednorožce a další zajímavé zákazníky. AWS například využívá česká Ataccama.

AWS mělo loni tržby 62 miliard dolarů a dělalo většinu zisku Amazonu. Letos budou čísla ještě větší. Jen v posledním kvartálu tržby činily 20,5 miliardy dolarů s meziročním růstem přes 27 procent. Přesto jde o nejpomalejší růst od roku 2014, protože zákazníci vlivem ekonomických podmínek začali šetřit.

Stopka se nemá týkat ani budování datacenter. AWS má v přípravě projekty za téměř dvacet miliard dolarů, mimo jiné staví projekt za 4,4 miliardy dolarů v Indii. Podle zástupců společnosti má AWS vyřešené dodavatelské řetězce, takže neočekává zádrhele.

AWS v posledních letech ve velkém nabíralo, protože se snaží vyhrávat dealy u velkých zákazníků a vlád. V Česku má například zájem o vstup do státního cloudu.

Mnohem větší důraz je rovněž kladen na prodej skrze partnery. Z AWS se postupně stává IT gigant tradičního střihu, který “musí dát najíst” partnerům, kteří jsou schopní přinést velké peníze a profesionální služby.

Počet partnerů zároveň není tak masivní, jako to má například Microsoft. “Partnerů Azure je hodně, takže se perou o malé marže,” uvedl jeden z velkých českých partnerů AWS.

Spuštění lokální cloudové zóny AWS v Česku nabralo zpoždění, Amazon s ní ale nadále počítá Přečtěte si také:

Spuštění lokální cloudové zóny AWS v Česku nabralo zpoždění, Amazon s ní ale nadále počítá

Prodej služeb AWS neřeší pouze tradiční systémoví integrátoři a spol., ale také firmy jako Cisco, Snowflake, MongoDB, Confluent a řada dalších. Podíl přímého prodeje a toho skrze partnery firma nekomentuje.

Novým velkým hráčem je francouzský Atos. “Budeme Atos migrovat do AWS a Atos zároveň bude AWS nasazovat u jejich zákazníků,” řekla Lupě Ruba Borno, viceprezidentka AWS pro channel síť.

Cloud Amazonu se mimo jiné učí přizpůsobovat požadavkům a regulím vládních institucí jako jsou ty v Česku. Zatímco Azure skrze partnery podal desítky nabídek na služby státního cloudu, AWS a Google Cloud hrají minoritu. “Vysvětlovali jsme v centrále AWS, že musí dodat řadu specifických informací. Počáteční reakce byla, že to po nich nechtěla ani NASA a další organizace v USA. Trvalo rok se domluvit,” dodal zmiňovaný partner.

Další značná expanze se odehrává skrze certifikace AWS. Například Deloitte je jedním z největších světových partnerů AWS na světě a aktivní je i na našem trhu. Ještě před dvěma lety měl Deloitte ve střední Evropě certifikovaných dvacet odborníků na AWS, dnes je to přes 350.

“Pozorujeme zvýšený zájem o certifikace. Asi je těžké tvrdit, že může jít o alternativu k vysokoškolskému vzdělání, o certifikované odborníky je ale vzhledem k růstu cloudu zájem,” shrnul šéf AWS pro střední a východní Evropu Przemek Szuder.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 2. 12. 2022 4:14

    vajsmen

    V USA si stát může sáhnout pro jakoukoli informaci, jakou chce. Šéfové Amazonu to nevědí? Spíš naschvál dělají vlny a zkouší to.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.