Hlavní navigace

Antimonopolní úřad zastavil stížnost Nordic Telecomu na pokračování sítě Pegas/Tetrapol

16. 4. 2020

Sdílet

Mobilní LTE pro záchranné složky Autor: Nokia, podle licence: Rights Managed

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) na konci března zastavil od loňského roku probíhají řízení, které posuzovalo stížnost společnosti Nordic Telecom na to, jakým způsobem se ministerstvo vnitra postavilo k řešení dalšího chodu komunikační sítě pro policii, hasiče a záchranáře.

Ministerstvo se ve zkratce rozhodlo nechat zastaralou „vysílačkovou síť“ dožít a zakázku s deseticifernou hodnotou bez výběrového řízení zadat na základě utajeného režimu současným  dodavatelům (Pramacom a Národní agentura pro komunikační a informační technologie). Úřad stížnost zastavil, a to s odůvodněním, že byla veřejná zakázka v lednu zrušena. Rozhodnutí, které je platné s účinností od posledního března, se v tichosti objevilo na stránkách úřadu.

Nordic Telecom byl jedním ze dvou operátorů, který se pokoušel ministerstvu vnitra nabízet přestavbu vysílačkové sítě Pegas/Tetrapol na datovou LTE síť v rámci 400 MHz pásma. Jedním z problémů tohoto řešení mohl být pro ministerstvo fakt, že světový standard Broadband Public Protection & Disaster Relief (BB-PPDR) neboli systémů ochrany veřejnosti a odstraňování následků živelných pohrom prostřednictvím širokopásmového připojení, původně počítal pouze s využitím pásma 700 MHz, to ale již druhým rokem neplatí a standardizováno pro účely PPDR je již také 400 MHz pásmo v rozsahu 410–430 MHz.

Samotný Nordic Telecom s rozhodnutím ÚHOS nemá problém a zrušení zakázky ze strany ministerstva považuje za určité vítězství. „Rozhodnutí ministerstva vnitra o zrušení této kontroverzní zakázky jsme přivítali. Očekáváme, že nyní dojde k vypsání otevřeného tendru, jehož vítěz zajistí složkám IZS ČR snadnou komunikaci a přenos dat založené na modernější technologii LTE,“ říká Pavel Krejča, ze společnosti Nordic Telecom.

Dědictví jménem TETRA ale nedrží pozadu v otázce komunikačních nástrojů pro IZS pouze Českou republiku, Evropa je v budování BB-PPDR řešení na úrovni plošných sítí ve srovnání se světem jednoznačně nejpomalejší. 

Nejdále je dnes Francie se svojí taktickou sítí PC STORM. Katalyzátorem její výstavby byly útoky na Charlie Hebdo v roce 2015. V závěsu za Francií je Velká Británie, která začala postupně nahrazovat svoji Airwave síť od Airwave Solutions (dnes spadající pod Motorolu) BB-PPDR systémem ESN (Emergency Services Network). 

Pokud jde o zbytek Evropy, většina zemí je stále ještě plně, nebo z větší části závislá na svých starých dedikovaných komunikačních sítích postavených právě na technologii TETRA. Ty svého času plnily potřeby efektivní hlasové komunikace ve skupinách, z dnešního pohledu jsou ale překonané a mají řadu limitů. V době, kdy se data stala de facto standardem (od zasílání map a lokalizace přes kamerový dohled a videodokumentaci až po využívání dronů), působí spíš dojmem muzeální techniky.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 4. 2020 3:27

    bez přezdívky

    Dopadne to tak, že NAKIT s Pramacomem teď dál pojedou starou TETRU a časem postupně nenápadně síť "upgradují" na moderní systém. Když to nejde přímo, vezmeme to oklikou.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).