Hlavní navigace

Automatické zpracování dokumentů táhne. Český AI startup Rossum získal 100 milionů dolarů

Sdílet

David Slížek 20. 10. 2021

Do české firmy Rossum míří obří investice ve výši 100 milionů dolarů (v přepočtu přes 2 miliardy Kč). Startup, který vyvíjí AI systém na automatické zpracovávání dokumentů, peníze získal v rámci investičního kola series A vedeného americkými fondy General Catalyst.

Svou platformu Elis Rossum spustil ve veřejné betaverzi v roce 2018. Uměla především pomocí neuronových sítí automaticky vytěžovat data z faktur. Od té doby firma nabrala první velké klienty. Patří mezi ně online supermarket Rohlik.cz, letenková firma Kiwi, nebo společnosti Siemens, Veolia či Bosch.

Na současné investici se podíleli i dosavadní investoři Rossumu, ke kterým patří britské fondy SeedCamp a Local Globe a český Miton. V seedovém kole investic vybral startup v roce 2019 celkem 3,5 milionu dolarů (přibližně 81 milionů korun).

Startup založili tři studenti Tomáš Gogár, Tomáš Tunys a Petr Baudiš, kteří se potkali během doktorského studia na pražské ČVUT.


Autor: Rossum

Petr Baudiš, Tomáš Gogár, Tomáš Tunys

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 10. 2021 10:03

  SB

  Takže na čtení jinak primitivních údajů se dnes používá AI (kdo ví, co to ve skutečnosti je) pro lámání z PDF? Tak to jsme udělali pokrok.
  Navrhuju před zpracováním projet PDF alespoň Caesarovou šifrou, ať to není tak jednoduché.

 • 21. 10. 2021 18:28

  Black

  Strukturovaný formát ISDOC pro elektronickou fakturaci u nás existuje, je zabudován ve spoustě ERP systémů a úspěšně se užívá min. 10 let, již od dob Kalouska.

 • 20. 10. 2021 9:46

  Jarda_B

  Firma řeší problém, který by v první řadě neměl existovat. Měl by tu být nějaký standard, aby faktury byly strojově čitelné už v základu. Např. XML metadata uvnitř PDF. :-/