Hlavní navigace

Avast přesouvá VPN servery z Hongkongu, bojí se zneužívání dat čínskou vládou

Sdílet

Jan Sedlák 4. 8. 2020

Česká kyberbezpečnostní společnost Avast stahuje své VPN servery z Hongkongu. Jde o reakci na politické dění posledních týdnů a měsíců, kdy byl schválen nový zákon o národní bezpečnosti posilující moc vnitrozemské Číny. Právě VPN služby Číňané mnohdy používají, jde totiž díky nim obejít cenzura a blokování internetu, které v zemi fungují. Vláda se populární VPN poskytovatele průběžně snaží blokovat.

Avast má obavy z toho, že zákon umožňuje čínské vládě požadovat po firmách soukromá data uživatelů a ta zneužívat. Přesuny se týkají serverů technologií Avast SecureLine VPN, AVG Secure VPN a HMA a jde o přesuny preventivní.

“Na základě politického vývoje jsme se rozhodli dočasně přesunout naše VPN servery z Hongkongu. Technologie VPN bývá užívána pro rozličné účely, mnohdy ji využívají političtí organizátoři, aby jejich konverzaci nikdo nemohl sledovat nebo dohledat. VPN se tak stává důležitým nástrojem pro zajištění online soukromí i v nejistých dobách, a to z ní dělá jeden z prvních cílů autoritářských režimů. V tuto chvíli proto přesměrováváme veškerý zákaznický provoz do okolních míst, jako jsou například Taiwan nebo Singapur,” informuje Chandler Givens, který v Avastu působí jako ředitel pro produkty spojené se soukromím (přišel jako zakladatel koupeného startupu TrackOFF).

Antivirový podnik dle svých slov nadále situaci sleduje, a to mimo jiné u důvodu, aby bylo možné okamžitě vědět o jakýchkoliv novinkách typu zavádění odposlechů nebo plošného dohledu nad obyvateli. Avast na to případně chce reagovat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 8. 2020 11:09

    randomofamber

    Omlouvám se, ale musím si rýpnout...
    Avast se bojí, že jím zneužívaná data by mohl zdarma zneužívat i někdo jiný...
    Jo, kdyby to hodilo nějaký ten HKD nebo aspoň Jüan, ale jinak...