Hlavní navigace

Názor k aktualitě Bankovní identita bude dražší, firmy za aktivaci zaplatí 30 000 Kč od PF - Jste, mírně řečeno, trochu mimo. Pokud si zřídíte bankovní...

 • 1. 3. 2021 9:16

  PF

  Jste, mírně řečeno, trochu mimo.
  Pokud si zřídíte bankovní identitu, tak je použita taková autentizace, aby šlo prokázat, že jste se přihlásil opravdu Vy a ne nikdo jiný. Zároveň pokud se Vaše identita přihlásí k eshopu a něco objedná, tak lze prokázat, že to objednala Vaše bankovní identita a ne nikdo jiný.
  Pokud firma prohlásí, že jste si něco objednal skrz jejich eshop, tak musí mít v ruce důkaz, že to byla vaše identita. Což není nic složitého. Takže se bere, že jste to byl opravdu Vy. Pokud Vám někdo třeba ukradl bankovní identitu (autentizační prostředek a znalost hesla, atd.), tak důkazní břemeno je na Vaší straně, abyste prokázal, že objednávku jste nevytvořil Vy, ale zloděj, který ukradl vaši bankovní identitu..
  Je to něco jako 3DSecure u plateb. Pokud eshop nepodporuje 3DSecure, tak v případě reklamace platby je důkazní břemeno na eshopu, aby prokázal, že platbu provedl majitel karty. Pokud to neprokáže (když šlo o zboží, tak zasílací adresu, atd.), vrací peníze. Pokud eshop podporuje 3DSecure, tak eshop má záruku, že platbu provedl majitel karty (něco jako bankovní identita, ale tady se prokazujete jako skutečný majitel karty) a pokud budete reklamovat platbu eshopu, kde bylo zaplaceno pomocí 3DSecure, tak důkazní břemeno je na straně majitele karty, aby prokázal, že nezaplatil on.
  S uznáním kvalifikovaného elektronického podpisu (který lze získat snadno na kterékoliv poště, kde mají Czechpoint) nemají soudy žádné problémy. Nevím, co myslíte tím "věrohodným" podpisem, protože zákon nic takového nezná. Takže Váš právník se může snažit jak chce, ale to je asi tak všechno. Ty technické a právní předpoklady jsou pro tvorbu a vytváření elektronických podpisů, aby se právě elektronické podpisy daly jednoduše a prokazatelně používat k podepisování.
  A pokud soud bude rozhodovat o platnosti jiného elektronického podpisu než je kvalifikovaný (v rámci bankovní identity), tak ten se bude řídit dle smlouvy, kterou jste uzavřel mezi sebou a bankou ohledně této služby. Pokud jste se v ní zavázal, že elektronický podpis pomocí bankovní identity je pro Vás závazný, tak soud nemá problém se tímto řídit.