Hlavní navigace

Češi v Bulharsku instalovali nejvýkonnější superpočítač ve východní Evropě

12. 5. 2021

Sdílet

Jaroslav Vojtěch, Atos Autor: Atos

Češi postavili superpočítač v Bulharsku, který je zapojen do evropské superpočítačové sítě EuroHPC. Tuzemská pobočka francouzské společnosti Atos instalovala stroj BullSequana XH2000, který je s výkonem šest petaFLOPS aktuálně nejvýkonnější ve východní Evropě. Zařízení se v Sofia Tech Parku plně rozjede letos v červenci a celkově vyjde na 11,5 milionu eur.

Bulharsko je součástí EuroHPC podobně jako Česká republika. Národní superpočítačové centrum IT4Innovations v Ostravě aktuálně dokončuje nový EuroHPC superpočítač Karolina a zapojuje se do evropských projektů. Dodavatelem je Hewlett Packard Enterprise, respektive Cray. Výkon dosáhne na 15,2 petaFLOPS. Ostrava i Bulharsko v rámci EuroHPC spadají mezi pět petascale strojů, v rámci iniciativy se bude dosahovat i na exascale.

Česká pobočka Atosu se neorientuje čistě na tuzemský trh a daří se jí dodávat do zahraničí. Vedle Bulharska se například podílí na superpočítači v Hamburku, na kterém se zpracovává počasí. Z Hamburku jsme na toto téma na Lupě přinesli reportáž.

“Nový superpočítačový systém využívá procesory AMD Epyc chlazené horkou vodou a má rychlé diskové úložiště s kapacitou 2 PB. Velikost operační paměti RAM dosahuje přes 300 TB a počet jader je 144 384. Celý systém je zálohován proti výpadku napájení nepřerušitelným zdrojem energie o výkonu 1 MW. Velikost systému je 12 výpočetních racků, které jsou doplněny dvěma racky s pomocnou infrastrukturou. Celý komplex váží přes 30 tun,” informuje Atos o instalaci v Sofii.

Instalace superpočítače Atos v Bulharsku:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 5. 2021 15:29

    Ja_uz_budu_hodny_dedecku

    Necekam, ze by se to nejak zmenilo v clanku, ale je dobre upozornit na to, ze Bulharsko geograficky nepatri do vychodni Evropy, ale do jihovychodni Evropy. Bohuzel nese si s sebou politicke deleni z doby pred padem komunismu, kdy bylo brano za zemi vychodni Evropy z politickeho deleni. Geograficky tam ovsem nikdy nepatrilo.

    A i teta wiki to pise "In some media, "Southeast Europe" can thus partially overlap with "Eastern Europe" of the Cold War Era. The following countries are labelled Southeast European by some commentators, though others still consider them to be Eastern European."

    Je to vcelku dobre popsano a vysvetleno na wiki zde: https://en.wikipedia.org/wiki/Eastern_Europe#Southeast_Europe

    Nicmene i tak pekny pocitac...

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).