Hlavní navigace

Česká republika se připojí k budování superpočítačů EU za miliardu eur

26. 1. 2018

Sdílet

Superpočítač

Česká republika se připojí k nedávno ohlášenému projektu Evropské unie, která chce vybudovat sestavu několika superpočítačů v celkově hodnotě jedné miliardy eur. Dnes to oznámil viceprezident Evropské komise pro jednotný digitální trh a bývalý premiér Estonska Andrus Ansip.

V projektu EuroHPC je tak nyní čtrnáct zemí. Zapojují se například Německo, Itálie, Belgie, Nizozemsko, Francie, Španělsko a další. Podle oficiálního prohlášení má jít o projekt srovnatelný třeba se satelitním systémem Galileo.

Evropská komise uvádí, že EU aktuálně poskytuje pouze pět procent celosvětové superpočítačové kapacity, konzumuje ovšem asi třetinu výkonu. EuroHPC má do roku 2020 zprovoznit alespoň dva „pre-exascale“ superpočítače a plně se s „exascale“ rozjet do roku 2023.

Superpočítačům aktuálně vládne Čína, která jich má v pětistovce největších rovnou 202. Čína ovšem ne všechny stroje vytěžuje neustále a řadu z nich projektuje jen kvůli číslům a žebříčkům. Dva nejvýkonnější superpočítače jsou v Číně. Spojené státy mají 144 strojů.

Z Evropy má nejvýkonnější mašinu Švýcarsko, které je v žebříčku třetí. Velké superpočítače pak na starém kontinentě vyvíjí pouze francouzský Atos.

V Česku provozuje superpočítač VŠB-TUO v Ostravě, jejíž Salomon je celosvětově na 87. místě a škola kolem něj staví výuku a výzkum.

Projekt EuroHPC má být k dispozici vědcům, průmyslu i veřejnému sektoru. Přístup bude možný dálkově. K tématu je možné si přečíst deklaraci a několik dalších dokumentů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).