Hlavní navigace

Česká televize investuje půl miliardy kvůli DVB-T2 i opravě Kavčích hor

4. 4. 2019

Sdílet

Petr Dvořák, Česká televize Autor: Karel Choc

Veřejnoprávní televizi letos čekají dvě velké investice. První se týká obměny technologií kvůli přechodu na DVB-T2, druhá umožní rekonstrukci televizního areálu na Kavčích horách v Praze. Celkem má jít zhruba o půl miliardy korun. Generální ředitel ČT Petr Dvořák to uvedl v rozhovoru pro agenturu ČTK.

„Už v roce 2018 jsme zahájili přechod na nový vysílací standard DVB-T2, který schválila vláda. To s sebou nese značné investice do obměny technologií, a to od okamžiku výroby po okamžik odvysílání pořadu. A vzhledem k tomu, že už v listopadu začínáme ‚vypínat‘ první vysílače, musíme tento proces rychle dokončit,“ řekl agentuře Dvořák.

Náklady spojené s přechodem na DVB-T2 musí televize hradit z vlastních zdrojů. Teoreticky by mohla dostat příspěvek na úhradu výstavby a provozu přechodové sítě. Výše této kompenzace je ale nejasná a stále se čeká na stanovisko Evropské komise. I kdyby ji televize dostala v plné výši, pokryla by jen čtvrtinu nákladů spojených se zaváděním DVB-T2.

Investice do areálu Kavčích hor si vynutila zastaralost některých výrobních kapacit, které jsou už za hranicí životnosti. Neměnily se totiž od výstavby budovy v 70. letech minulého století.

Navzdory velkým investicím a klesající reálné hodnotě televizního poplatku kvůli inflaci Česká televize nebude minimálně do roku 2021 usilovat o jeho zvýšení. Dvořák se v rozhovoru pozastavil také nad tím, že sněmovna stále neschválila výroční zprávy ČT. Momentálně jich čeká na projednání pět.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 4. 2019 14:31

    bez přezdívky

    Technický systém diskuze asi bude muset vyřešit Lupa, protože příspěvky by se měly opravdu ukazovat v nějakém řazení a nikoliv, abych každý svůj post musel začít oslovením někoho jiného nebo dokonce citací jeho příspěvku.

    SAT příjem má tu výhodu, že jsou přístupová karta a SAT přijímač snadno přenositelné, takže přes týden to používám doma a na víkend odvezu na chalupu. A je to pořád za jedny a ty samé peníze. Takže jasno je :-)

  • 6. 4. 2019 13:08

    Pamětník

    Sice to s investicemi ČT do DVB-T2 vůbec nesouvisí, ale když někdo v tomto vláknu začne oslovením "Pamětníku...", vím, že se to týká mne. Díky podivnému větvení, posouvání stránek a některých chybných zařazení odpovědí do vlákna, se už, kromě autora, nepozná, který bez přezdívky reaguje na dalšího bez přezdívku. Tak to vnímám já.

    Pro celkový provoz domácnosti v počtu provozovaných TV, PVR, vybavení na chalupě atd. mi maximální počet karet od UPC nepostačuje, ale klidně se spokojím s SD, nebo se někde i bez našich komerčních stanic zcela obejdu. Ani satelitní příjem placených TV stanic nelze rozšiřovat nad jistou mez, bez dalších přístrojů a poplatků. To jen aby bylo mezi námi dvěma jasno. :-)

  • 6. 4. 2019 12:09

    bez přezdívky

    Já se snažím reagovat na obsah a je mně buřt, kdo ho napsal. Nicméně chápu, že to někdo jiný může vnímat odlišně.

    Že si nic pro HD v DVB-T2 nepořídíš je jasná věc, protože proč bys to jako abonent kabelovky UPC taky dělal. Stejně to bude u mě, když mám satelit s HD programy :-)

  • 6. 4. 2019 11:52

    Pamětník

    " bez přezdívky 10 Nepřihlášený uživatel zde příspěvek nenapíše, pro psaní je nutnost se přihlásit. Co se pak objevuje jako jméno, je věc jiná, nicméně by mělo být fuk, jestli reaguji na Petra nebo Pavla"

    Netuším, zda to myslíte vážně? V běžné diskuzi, kde je více účastníků, může neadresná reakce působit poněkud podivně. Potom to nejsou Petr, nebo Pavel, ale o koze/voze. Ve společnosti, kde bude více Petrů s různými názory, bude oponování "Petře, nemáš pravdu" matoucí a očekával bych, že se Petrové ozvou, kdo tím byl míněn. Vám to, jakýsi "bez přezdívky", asi ale nevadí a přete se neadresně běžně se všemi, třeba i sám se sebou.

    Že komerční TV tyto názory nečtou a určitě se jimi nebudou řídit, to je více než zřejmé. Však se za pár měsíců dočkáme, jaký skutečný obchodní model v DVB-T2 nasadí. A, mně osobně to bude úplně jedno, pouze vím, že si žádný extra STB, nebo kartu do TV, pro příjem jejich HD vysílání, nepořídím. ;-)

  • 6. 4. 2019 9:27

    bez přezdívky

    Nepřihlášený uživatel zde příspěvek nenapíše, pro psaní je nutnost se přihlásit. Co se pak objevuje jako jméno, je věc jiná, nicméně by mělo být fuk, jestli reaguji na Petra nebo Pavla (když ani nevím, jestli je to jeho pravé jméno nebo ne), ale rozhoduje obsah. A IP adresa taky nic neřeší, když např. u mobilních operátorů je celkem běžné, že jednu sdílí tisíce lidí a tudíž se z toho nedá odvodit vůbec nic (a pochopitelně se IP mění, takže jeden člověk může mít u každého svého postu klidně IP pokaždé jinou).
    Diskuze je přece vždy o tom, že se jenom "mele" a na podstatě věci to stejně nic nezmění. Tady konkrétně si stanice Nova s Primou budou dělat svůj obchodní model bez toho, že by se řídily podle nějaké diskuze (nejspíš ji ani nečtou), takže to berme s nadhledem :-)

  • 6. 4. 2019 8:22

    Martin090

    Ale ty zapomínáš na jednu podstatnou věc, a to že Němci sice platí nějakých 5 eur za HD, ale ostatní programy mají FTA!!!! Takže Němec má možnost volby. V tomto to mají západní země stejný a je jedno jestli je to Německo, Itálie, Francie nebo Británie. Pokud Němec nechce platit za satelit, má možnost mít FTA vysílání i když SD (státní HD), pokud Ital nechce platit má TivuSat (včetně HD a UHD), pokud Francouz nechce platit má Fransat (včetně HD), pokud Brit nechce platit má freeSAT. Pokud Čech nechce platit má smůlu - buď bude bez televize anebo se musí spolehnout na dvb-t. U nás prostě musíš platit za satelit bez ohledu na to, zda sleduješ SD nebo HD. Rozumíš tomu rozdílu? Nebo tomu rozdílu nechceš rozumět? Ne já si prostě stojím za tím, že naše komerčky šly špatnou cestou (špatnou pro nás) a z diváků si dělá rukojmí.

  • 6. 4. 2019 8:13

    Pamětník

    Jistě se nikdo z těch "bez přezdívky" na mne nebude zlobit, že na jeho názor neodpovím. Zdejší "vynález", všechny příspěvky nepřihlášených zde publikovat pod shodným nic neříkajícím nickem, zcela jakoukoliv diskuzi degradují. Některé "anonymní" příspěvky jsou od jednoho autora, některé si protiřečí a tak by bylo nutné cílenou diskuzi zaplevelovat i vícenásobnou citací, aby bylo hned jasné, na co reaguji. Škoda, že redakce nepoužije dávno známý způsob označení příspěvku částí IP adresy, ze které přišel. No nevadí, budeme si tu mlít to své páté přes deváté, nejde přece o život.....

  • 5. 4. 2019 23:01

    bez přezdívky

    A ekonomika SRN je první v EU a čtvrtá na světě a hle, mají tam komerční HD stanice placené. To jsou věci, co? Nebo podle tebe jsou asi "hloupí a nechají se oškubat úplně na všem" (abych použil tvoje slova),ne? Na to už samozřejmě odpověď nemáš...
    A že je HD nebo UHD standard nemá naprosto nic společného s tím, jestli je volně nebo za poplatek. Fakt nevím, kde se vzal u čecháčků ten rozšířený nesmysl, že standard musí být automaticky zadarmo. To je jako chtít, aby komodity voda, elektrika a plyn (což je také dneska standard v domácnosti) nebyly za peníze, ale jen tak gratis. To už by si každý klepal na čelo. Ale u TV neustále někdo chce cosi zadarmo a ještě se diví, když to nedostane...

  • 5. 4. 2019 21:25

    bez přezdívky

    Ke zdražení u kabelovky UPC možná nedošlo, jenom se jaksi v průběhu doby vytrácí ty základní (nejlevnější) nabídky, jako např. TV Mini za 209,-Kč a abonent je tlačen do těch dražších.
    A co ví nebo neví v Itálii je jejich věc, protože stejně tak se dá napsat, že v sousedním SRN zase ví, že se inkasovat dá. Stejně to dřív nebo později dopadne tak, že těm FTA stanicím začnou docházet prašule a přejdou na placený provoz taky. Reklama sice dá dost peněz, ale jak známo, tak objem peněz v reklamě je stále stejný (plus/minus), zatímco náklady TV stanicím stoupají a ještě mají snahu dostat na trh co nejvíc programů, aby urvaly z reklamního koláče co se dá. Toto nemůže vydržet věčně bez toho, aby se na tom nepodílel finančně i divák. A čekat, že samotné TV stanice zredukují počet programů, aby ušetřily (jako to kdysi udělala třeba Markíza s programem Fooor), je taky utopie.

  • 5. 4. 2019 20:32

    Martin090

    Pamětníku, my můžeme v tomto směru Itálii ale i třeba Francii jenom závidět. A poznámku o tržní ekonomice beru jako dobrý vtip i když nepovedený. To naopak Itálie [a nejen ona] by nám mohla dávat lekce jak funguje tržní hospodářství, protože ta nikdy nezažila 40 roků totality a její ekonomika je třetí největší v EU a sedmá na světě v rámci G7. A předpokládám, že kdo je v G7 má tržní ekonomiku na vysoké úrovni. Jinak nechápu co má společného Itálie s českým televizním éterem. To, že naopak v Itálii televizní společnosti pochopily, že na prvním místě bude divák je pro Italy pozitivní a určitě je negativní jev. U nás pochopily akorát to, že Češi jsou "hloupí" a nechají naše oškubat úplně na všem. I na tom, co je jinde standard (HD, UHD apod)

  • 5. 4. 2019 20:04

    Pamětník

    Tak trochu nerozumím argumentům, že abonenti kabelovky si HD platí a tím desátek dostanou i komerční stanice. Kabelovka byla placená, i když bylo k dispozici jen SD a k žádnému zdražení, v souvislosti s distribucí komerčních TV v pokračujícím HD, nedošlo. Jen ti "hlupáci" v Itálii neví, že za každé komerční vysílání lze inkasovat, asi nežijí v tržním prostředí.

  • 5. 4. 2019 19:01

    bez přezdívky

    Že nechtějí komerční stanice vysílat v HD zadarmo neznamená, že nechtějí HD vůbec. To je sakra rozdíl. HD komerčních stanic k dispozici je, což rozhoduje a nikoliv pořád jakési "zadarmo" apod. nesmysly. Žijeme v tržním prostředí a vše určuje trh. Když je divák ochotný za HD platit (např. prostřednictvím kabelových operátorů), tak by každá komerční stanice musela být na hlavu, kdyby toho nevyužila.

  • 5. 4. 2019 18:14

    Pamětník

    Vždy by mohlo být cokoliv lepší, ale nepřehánějme to. Třeba to srovnání s RAI. Sice obě veřejnoprávní TV mají miliardové rozpočty, ale ČT v korunách a RAI v eurech. Dalším faktem je i to, že Itálie je svým způsobem ostrov, pro TV vysílání má za sousedy z většiny stran moře a ze severu Alpy. Nemusí se tedy moc ohlížet na nějaké koordinace kanálů v DVB-T2.

    Někdo si asi koupil 4K TV a nyní by chtěl od ČT vysílat všechno v tomto obrazovém rozlišení? Co ty stesky, že ČT stále opakuje staré pořady, seriály a filmy, ty by 4K nezachránilo, jen některé ještě více popudilo. Kdekdo brečí, že si bude muset koupit STB na novou normu za pár stovek a takovým bude tedy nějaké 4K ukradené. Stačí ten fakt, že v pozemáku nechtějí vysílat zdarma komerční TV ani v HD a co by potom chtěly za 4K? Skepse je potom zcela na místě.

  • 5. 4. 2019 13:28

    Martin090

    Trapný. Zatímco jiné veřejnoprávní televize (např Rai) už tři roky vysílají ve 4K, tady se ještě čeká na obměnu techniky ze 70 let. A ještě se čeká na dotace. Jsem zvědav, zda se už konečně dočkáme toho UHD od ČT. Já jsem skeptický.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).