Hlavní navigace

Česká televize připravila pro letošní podzim pět původních sérií

Jan Brychta

První z nich, čtyřdílnou minisérii Rédl, s Ondřejem Sokolem v hlavní roli, natočil režisér Jan Hřebejk a odkrývá v ní pozadí podivného kriminálního případu z devadesátých let. Scénář mi doporučil Petr Jarchovský s tím, že se na FAMU vyskytl nesmírně talentovaný scenárista Miro Šifra, který ho napsal, a že nic podobného ještě nečetl. Jde o příběh, jenž je kromě napětí a humoru zajímavý svým tématem. Zpracovává, jak se v nové společnosti po převratu propojují zločinci a policisté, což je téma, které mě osobně zvláštním způsobem fascinuje, popisuje vznik seriálu Hřebejk.

Ten se divákům na podzim nepředstaví jen jako režisér Rédla. Česká televize totiž nabídne divákům i šestidílnou sérii dvojice Hřebejk–Jarchovský Zahradnictví, která sleduje životní příběh tří rodin odehrávající se na pozadí nejdramatičtějších dekád minulého století. 

Dalším novým projektem České televize je osmidílný seriál Lynč, který se zrodil na workshopu českých studentů filmových škol vedeném americkým scenáristou Haroldem Apterem. Zpracovává téma rasových předsudků na malém českém městě a představí se v něm například Zuzana Stivínová nebo Jiří Dvořák.

Na obrazovku se vrátí i tým vyšetřovatelů mysteriózní kriminálky Labyrint Jiřího Stracha i rodina Valentů ve třetí řadě První republiky. Česká televize nabídne na podzim i několik zahraničních seriálů. Desetidílného Mladého papeže natočil oscarový režisér Paolo Sorrentino, nejnovější adaptace románu Lva Nikolajeviče Tolstého Vojna a mír se ujala britská BBC a život kubánského vůdce zmapuje dvoudílný Fidel v režii Davida Attwooda

Vrátí se i Saga Norénová v závěrečné řadě skandinávské kriminálky Most, Frank Underwood v páté sérii Domu z karet nebo norský spisovatel Jo Nesbø s druhou řadou thrilleru Okupace.

Dojde i na premiéry českých filmů jako Kvarteto Miroslava Krobota, který se zároveň objeví jako herec ve snímku režisérky Agnieszky Holland Přes kosti mrtvých. V premiéře se objeví i poslední film Jana Němce Vlk z Královských Vinohrad a česko-slovenské drama Eva Nová s Emílií Vášáryovou v hlavní roli. Na podzim se na obrazovky České televize vrátí v deváté řadě i taneční soutěž StarDance.

Našli jste v článku chybu?