Hlavní navigace

ČRa se ohradily proti ČASO, náhrady za přechod na DVB-T2 nepřekročí sto milionů

6. 6. 2018

Sdílet

Martin Gebauer

Na dnešní konferenci Digimedia, kterou v pražském areálu České televize na Kavčích horách uspořádala Asociace českých reklamních agentur, se generální ředitel Českých radiokomunikací Martin Gebauer ostře vymezil proti připomínkám, které zaslala Česká asociace satelitních operátorů k vládou projednávanému technickému plánu přechodu na nový standard zemského televizního vysílání DVB-T2.

PŘEČTĚTE SI NÁVRH TECHNICKÉHO PLÁNU PŘECHODU NA DVB-T2

Miliarda? Ne, jen sto milionů korun…

Jde o stále stejné manipulativní lži, které jsme na této konferenci slyšeli loni i předloni. Nejprve se jednalo o dvacet miliard, dnes už asociace satelitních operátorů zmiňuje částku jedné miliardy, uvedl Gebauer v reakci na dotaz Patrika Broma, jednatele České asociace satelitních operátorů. Uvedená částka by podle Broma měla zahrnovat kompenzace, které za uvolnění spektra a přechod na DVB-T2 včetně souběžného vysílání v obou standardech vyinkasují právě České Radiokomunikace. 

Podle naší kalkulace, kterou jsme odevzdali Českému telekomunikačnímu úřadu a aktuálně čekáme na její notifikaci, se jedná se o částky v řádu desítek milionů korun za rok, vysvětlil Gebauer. Samotný přechod z DVB-T na standard DVB-T2 by měl trvat rok a půl a částka, se kterou České Radiokomunikace počítají jako s náhradou za předčasné uvolnění požadovaných kmitočtů, podle Gebauera nepřesáhne sto milionů korun.


Autor: Karel Choc

Martin Gebauer

Stát po nás žádá, abychom uvolnili frekvenční spektrum pro mobilní operátory dřív, než nám ukončí příděly. Podle stávajícího znění Zákona o elektronických komunikací, bez ohledu na příslušnou diginovelu, máme právo požádat si o prodloužení přídělů, upozornil Gebauer.

Znemožnit divákům bezplatnou televizi

Zákon o elektronických komunikacích podle něj předpokládá, že díky investičním nákladům na infrastrukturu je operátor nejlépe vybaven k tomu, aby v řádu předvídatelné budoucnosti provozoval svůj byznys. To platí pro všechny infrastrukturní hráče. Tvrzení, že by se toto spektrum mělo tendrovat, se nezakládá na pravdě. Už stávající legislativa nám za jistých podmínek umožňuje prodloužit příděly, ohradil se Gebauer. 

Českou asociaci satelitních operátorů označil Gebauer za konkurenci, která není osm let schopná zvýšit byť o jedno procento penetraci satelitního vysílání a snaží se poškodit terestrickou platformu. Cílem jejich připomínek je znemožnit divákům sledovat bezplatnou televizi, dodal na závěr Gebauer.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 6. 2018 10:50

    Milan (neregistrovaný)

    Tak satelitní operátoři by se měli jako první zamyslet, proč vysílají stejný signál třikrát. Skylink 23.5°E, digi TV 0.8°W a tuším že je to Flix na 16.0°E. V druhé řadě začínají nyní díky zastaralé kompresi prohrávat boj proti efektivnějšímu kodeku T2 pozemního vysílání. A ve třetí řadě lidé ani tak moc neřeší kvalitu HD a vyhovuje jim pozemní příjem TV. Např. satelit mají třeba jeden v domácnosti pro velkou TV obýváku, ale pak další 2-3TV již na pozemní příjem.

  • 7. 6. 2018 13:03

    Vindis

    OMG! Tak to samé se dá naprosto říci i o pozemních vysílačích. Proč každý operátor musí mít vlastní vysílač na různých místech? Pak musí člověk investovat do více antén, aby mohl přijímat všechny programy. To se nemohou všichni dohodnout, aby sdíleli stejné místo? Když to požadujete po satelitních poskytovatelích, tak proč ne i po pozemní poskytovatelích? Prostě berte to tak, že satelit je to samé, jako vysílač někde na kopci. Proč jeden zvolí Astru a druhý Thor, je to samé, jako proč jeden zvolí tento kopec za západě, a druhý druhý kopec na východě.
    Ono se to nezdá, ale i různé polohy satelitů ovlivňuje pokrytí. Astra je výhodnější spíše pro západní část ČR (pokrývá hlavně Německo), kdežto Thor je zase výhodnější pro východní část ČR (střední a východní Evropa).
    A proč každý vysílá totéž? Nuže, na satelitu je, na rozdíl od pozemáku, silná konkurence. Navíc satelit nabízí větší kapacitu. Tudíž operátor si může dovolit si tam vysílat co chce. Kdyby pozemní signál měl také velkou kapacitu, tak věřte, že třeba ČRa a Digital Broadcasting by si klidně mohli vyjednat vysílání Novy a Primy. Takže i tam by se šířil stejný signál. Ale pozemák má omezenou kapacitu, tudíž si nemohou moc vybírat.
    Hlavně si pozemáci nemohou moc vybírat už z finančních důvodů. Provoz vysílače i signálů něco stojí. Ale od zákazníků nic nechtějí. Tak kde se vezmou peníze? Hádejte. Od těch samých lidí v podobě daní. Proto tak škemrají stát o peníze. A proto se to ČASO nelíbí. Ti nedostávají nic. Všechno si to musí utáhnout ze svého. Tak proč stát musí zvýhodňovat jiný soukromý subjekt?

    Tu druhou část myslíte vážně? Kde to proboha žijete! Jaká prohra? Satelit má pořád navrch. Zatímco teď se zavádí T2 spolu s HD, tak na satelitu je už mnoho let S2 spolu s HD. Zatímco na UHD si na pozemáku ještě nějaké ty roky počkáte, jestli vůbec, tak na satelitu se již rozjíždí. Použitá komprese na to nemá žádný vliv. Ono není problém na satelitu zavést H265. Když už na to narážíte, tak si předem ověřte fakta. Vámi zmíněný FlixTV na satelitu už nějaký čas vysílá v H265. V době zavádění DVB-S2 ještě H265 nebyl na světě, tak se používá H264. H264 je pořád plně vyhovující, tak není důvod cokoli měnit. Proč by satelitní operátor měl přecházet na H265? Proč by měl otravovat zákazníky, aby si na vlastní náklady kupovali nové přijímače? A hlavně kdo by jim to jako zaplatil? Podporu od státu jako u pozemáku nedostanou. Pozemní operátor také musí nějak zaplatit přechod na T2 s H265. A kdo to zaplatí? Samozřejmě ti samí lidé, co za to nechtějí platit. Ti samí lidé, kteří si na vlastní náklady musí pořizovat H265 přijímače.

  • 7. 6. 2018 18:28

    Luky (neregistrovaný)

    Taky když satelitní operátoři nenabízí možnost mít více dekódovacích karet zadarmo, tak je jasné že na zbytku TV dám obyc anténu. A taky tahat kabel přes celý byt není moc efektivní.

  • 7. 6. 2018 17:51

    bez přezdívky

    Chudák Gebauer už mele z posledního, protože mu Nova s Primou jasně řekla, že zadarmo HD nedostane (a Nova se navíc přiklání k vysílání u konkurence Pařízka) a kdo ví, jestli dostane aspoň SD. A rok 2020 se kvapem blíží, pak Gebauerovi vyschne státní penězovod a z miliardy bude prd. A samozřejmě, že z miliardy, protože tuto částku nezpochybnil ani jeho předřečník z Ministerstva průmyslu a obchodu, takže Gebauer se marně snaží mlžit.

  • 8. 6. 2018 8:57

    Franta Nebojsa (neregistrovaný)

    Tak mě to zrušení anten kde si koupíte jen se - to - box za 600Kč vyšlo na 60 000 Kč.Signál doposud nemám. Tak nevím za co platím! Musel jsem si pořídit SATELIT + DVA NOVÉ TELEVIZORY - nyní to vše vyhazuji a kupuji nové abych se vztekal u nekonečných reklam.Pindů hlupáčků a kriminálníků s ČSSD a oteklého mozku Bakaly a Sorose.Nejsem rasista ale semitickou,mul­tikulti ,EU švihlou TV rozhodně nemusím.

  • 8. 6. 2018 12:09

    bez přezdívky

    Pokud sis pořídil satelitní příjem, tak nic vyhazovat nemusíš, protože se pro tebe vůbec nic nemění. Změna se týká výhradně pozemního příjmu.

  • 22. 6. 2018 10:19

    Tom (neregistrovaný)

    Díval jsme se do výsledovky České Televize, kolik platí radiokomunikacím a není to málo. Díky tomu to platí všichni ať mají kabelovku, satelit nebo ivysílání. Radikomunikace pak mají monopolní zisky, protože pochybuju, že v ČT někdo tlačí na náklady. Vzhledem k tomu, že spektrum je majetkem státu, tak proč přenos státní české TV neuvalit na Radiokomunikace jako věcné břemeno. Chceš vydělávat na spektru fajn, podmínkou je přenos programů ČT. To že si to pak budou muset vytáhnout z komerčních TV, které mají alternativu je už je jejich opravdový business :)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Od roku 2016 do února 2019 vedl DigiZone.cz. Do redakce přišel z týdeníku Marketing & Media. V minulosti působil jako marketingový manažer Českého rozhlasu, redaktor týdeníku Strategie nebo reportér pořadu Občanské judo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).