Hlavní navigace

Český open source plicní ventilátor CoroVent shání peníze na výrobu pro nemocnice

26. 3. 2020

Sdílet

Corovent - ventilátor - Covid19cz

AKTUALIZACE (27.3. 9:05) – 10 milionů Kč potřebných k výrobě první stovky kusů se podařilo od dobrovolných dárců vybrat za méně než 24 hodin. V závěru zprávy jsme doplnili informace o dalším postupu.

Tým ČVUT spolu s dobrovolníky z platformy COVID19CZ vyvinul a nyní testuje český plicní ventilátor, který by měl řešit současný problém s jejich potenciálním nedostatkem v ČR. Projekt Corovent nyní shání peníze na výrobu prvních 100 kusů pro nemocnice.

Česká republika by měla mít ke dnešku podle dat z Ústavu zdravotnických informací a statistiky k dispozici 3529 plicních ventilátorů, což si není úplně zanedbatelný počet, ale v případě dramatičtějšího nárůstu vážnějších případů onemocnění COVID-19 by mohlo zdravotníky postavit před podobnou nepříjemnou morální volbu, kterou dnes čelí lékaři v Itálii nebo ve Španělsku. Ne všechny plicní ventilátory jsou navíc volné a dispozici pro nasazení s onemocněním COVID-19.


Zdravotnictví sice počítá s tím, že by pro nouzovou plicní ventilaci šlo v krajním případě využít i narkotizační ventilátory, které jsou díky pozastaveným operacím momentálně nevyužité, v rámci platformy COVID19CZ nicméně ve spolupráci s pražským ČVUT, které má s vývojem podobných jednotek praktické zkušenosti, vznikl pod vedením profesora Karla Roubíka z Fakulty biomedicínského inženýrství projekt CoroVent, který chce do nemocnic dodat v nejbližších dnech dalších 500 ventilátorů s kvalitou srovnatelnou s tou u profesionálních přístrojů.

Ventilátor byl navržen a vytvořen ve spolupráci s předními českými odborníky na plicní ventilaci za neuvěřitelné dva týdny a lze jej sestavit z běžně dostupných dílů. Co ale  nyní chybí, jsou peníze na dodávku prvních 100 kusů pro české a moravské nemocnice, jedná se o celkovou částku 10 milionů korun. Peníze jsou vybírány prostřednictvím platformy Donio.cz. Za prvních několik hodin vybral přes 3 miliony z cílových 10 milionů Kč.

Momentálně se ve zrychleném řízení podle norem platných pro použití v krizové situaci připravuje také certifikace ventilátoru pro nasazení v nemocnicích. Ventilátor je vyvíjen jako open source řešení a veškerá dokumentace a kódy k přístroji jsou tudíž volně k dispozici.

AKTUALIZACE (26.3. 10:05) – Lidé přispěli ve sbírce na serveru Donio.cz během méně než 24 hodin celkem přes 12 milionů Kč. 

Podle vyjádření autorů projektu se teď sbírka zastavila, protože se do podpory projektu chce vložit stát a strategicky podpořit nejen boj s nemocí, ale i digitalizovat český průmysl a pomoci při exportu této inovace do zahraničí. 

"Díky tomu, kolik lidí a jak rychle přišlo s pomocí a darovalo peníze, získal pozornost Ministerstva průmyslu a obchodu. Už dnes ráno jsme s nimi zahájili jednání. Chtějí nám totiž pomoci projekt strategicky zastřešit,” říká jeden z ideamakerů iniciativy COVID19CZ Pavel Doležal z firmy Keboola.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 3. 2020 21:36

    Milan Keršláger

    Vláda nestihla zatím ani dovolit lihovarům produkovat líh pro desinfekce ani nakupovat špičkovou lékařskou techniku od našich malovýrobců. Hamáček se zamiloval do miliardových obchodů s Čínou za šunty (nejspíše se solidní provizí pro Hrad/O2/Kellner a spol.). Vzpomeňte, jak to trvalo, než povolili testovat ca COVID podle odbornosti a ne podle ISO certifikátu (byrokracie) a to ještě týden už tvrdili na tiskovkách, že mohou, ale reálně to nešlo... Prostě MAKÁME!

  • 30. 3. 2020 11:07

    BobTheBuilder

    To je otázka. Četl jsem rozhovor s izraelským doktorem, který je teď v Itálii (a dělá právě tohle). Ten říkal, že nemají přístroje a nahrazují je improvizovaně třeba šnorchly, které napojují na improvizovaná zařízení vyrobená na 3D tiskárnách (snad 10 tisíc šnorchlů poskytl Decathlon).
    Je možné, že z těch, kteří se dostanou na ventilaci, umře víc, než kdyby měli dostatek kvalifikovaného personálu, ale umírají tam lidi, kteří se na ventilaci vůbec nedostanou, protože není dostatek míst (zařízení).
    New York má už podobný problém, na jedno místo na ventilaci jsou až dva adepti. I proto POTUS nařídil GM vyrábět plicní ventilátory, a je to závod s časem, jak rychle začnou.
    Proto je dobře, že se CoroVent snaží problému předejít.

    30. 3. 2020, 11:08 editováno autorem komentáře

  • 28. 3. 2020 19:18

    bez přezdívky

    Vřele doporučuji si poslechnout dnešní DVTV s panem doktorem Martinem Balíkem, vedoucím anesteziologicko-resuscitační kliniky VFN, který jasně říká, že technika stačí, ale to co chybí, jsou kvalifikovaní lidé, především sestřičky. Jasně říkal, že ventilovat pacienta neodborně udělá víc škody, než ho neventilovat a že za vysokou mortalitou v Itálii může mimo jiné stát i to, že v nastalém chaosu byli pacienti ventilovaní nedostatečně odborně...

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).