Hlavní navigace

Vlákno názorů k aktualitě Český Rossum spouští systém Elis pro automatické načítání informací z faktur od Ferš - Zdravím, nasazením různých validací se dá hodně věcěm předejít....

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 10. 2018 12:59

  Ferš

  Zdravím,

  nasazením různých validací se dá hodně věcěm předejít. Systém je úzce napojen na účetnictví a tak pozná, že je faktura podobná té, která už byla v minulosti. Pokud se nezdá, upozorní na kontrolu. Tímto způsobem lze část udělat zcela automaticky (a máme to v plánu) a případně člověka upozornit na ty, kde něco není jisté.

  Co lze zkontrolovat:
  - číslo účtu u plátce DPH
  - IČ a DIČ proti registru firem. A také kontrola, že už máte firmu zavedenou v účetnictví.
  - datumy (datum vystavení nemůže být před DÚZP apod.
  - součty v dokladu (opravdu pasuje DPH, s DPH i bez DPH?)

  Těch kontrol je hodně a IMHO po několika měsících používání bude možné cca 40% dokladů udělat zcela automaticky. Část se jen zkontroluje a pak malé procento se bude muset opravdu řešit. Ale ty by dlouho řešila účetní i ručně.

  Dneska dokáže Rossum naprosto bez chyby vytěžit až 94% dokladů, u zbytku je nějaká chyba. A že by opravdu něco vytěžil, bylo to chybně a nenabídlo to ke kontrole s varováním je opravdu minimum.

 • 16. 10. 2018 2:10

  swenak (neregistrovaný) ---.centrio.cz

  EDI, ISDOC, pak různé propriertární výměny na úrovni partnerů a k tomu to nejhorší, konzervativnost prostředí, ve kterém se účetní vyskytují. Ne, že by toto nebylo fajn, ale jistě je lepší cesta řešit výměnu dat pomocí formátů. Stejně tak se nedá spolehnout na to, že si řešení samo řekne, že je něco špatně. Prostě si to neřekne vždy a tedy je potřeba opět kontrola. Tedy budu potřebovat předlohu a kontrolovat. No a kontrolování je často náročnější, než zadání dat nanovo.

  Ale kdo ví, možná budeme překvapeni.