Hlavní navigace

Názor k aktualitě Český statistický úřad prodloužil online sčítání lidu 2021 do 11. května od Roman P. - Co se týká zátěže, tak lze jednoduchou úvahou...

 • 28. 3. 2021 21:22

  Roman P.

  Co se týká zátěže, tak lze jednoduchou úvahou dojít k přibližným číslům, které by měl systém tak nějak zvládat, čili odhadnout, jak by asi měla probíhat analýza a následný návrh na nadimenzování jednotlivých komponent:

  Je nás skoro 11 miliónů - z toho odečteme důchodce, kteří se elektronicky nesečtou, a děti za které sčítání provádí jejich rodič. Odhadem mi tedy zbylo cca 7 miliónů.
  Když těchto 7 miliónů lidí rozdělím na původních 14 dní, po které mělo elektronické sčítání probíhat, vychází mi sečtení cca 500 tisíc lidí denně.
  Lze předpokládát, že největší zátěž systém zažije mezi 17. a 21. hodinou večer, kdy se lidé vrátí z práce domů a začnou se sčítat, a v systému tedy může být až cca 300 tisíc lidí současné.

  Vychází mi z toho, že systém by měl těch 300 tisíc lidí současně zvládnout. Dnes zvládá sotva polovinu, a to už bylo avizováno, že došlo k rapidnímu navýšení zdrojů.

  Kdo to, sakra, dimenzoval?