Český Wedos nasadil servery s procesory ARM, náklady na provoz klesly o desítky procent

24. 3. 2025

Sdílet

Datacentrum Wedos Autor: Wedos

Původem česká společnost Wedos, která se stěhuje do Lucemburska a v ČR mění jméno na Vedos Hosting, je jedním z ne zase tak velkého množství podniků, které nasadily servery s procesory na architektuře ARM namísto Intelu či AMD (x86). ARM se masivně používá zejména v mobilních telefonech, tabletech, IoT nebo počítačích Mac. V datových centrech se spíše rozkoukává, ale už představuje zajímavou alternativu.

Wedos konkrétně nakoupil servery Hewlett Packard Enterprise ProLiant RL300 Gen11 obsahující procesory Ampere Altra Max M128–30. Ty jsou od společnosti Ampere Computing, kterou založila bývalá prezidentka Intelu Renée James. Ampere se zaměřuje na návrh ARMových CPU s 32 až 128 jádry (modely Altra), případně s až 192 jádry (AmpereOne).

Ampere Computing od roku 2017 posbírala investice ve výši 814 milionů dolarů. Největším podílníkem je Oracle, který CPU od Ampere nasadil do svého Oracle Cloudu – podobně, jako další provozovatelé cloudů. Ampere nyní bude měnit majitele, firmu chce za 6,5 miliardy dolarů převzít SoftBank, což je mimo jiné majitel právě ARMu. SoftBank tak buduje silnou přítomnost v čipovém a AI byznysu. Ampere, respektive ARM se zároveň snaží prosadit v dodávkách čipů do bezdrátových částí sítě (RAN).

Jak jsme v minulosti na Lupě psali, HPE se stalo jedním z prvních klasických výrobců serverů, kteří začali nabízet modely s Ampere. Podnik naznal, že ekosystém kolem už je připravený a že ARM v datacentrech začíná být zajímavý, mimo jiné díky čipům Graviton, které si navrhuje AWS a staví na nich cenově výhodné cloudové instance.

Nicméně stále jde o minoritní záležitost. “V serverech s ARMem určitě zatím vidím určitou softwarovou limitaci. Masovka to zatím není. V Česku od nás stroje s Ampere kupují firmy typu Wedos,” řekl Lupě Tomáš Kubát, ředitel české pobočky HPE.

Ampere Computing nyní shodou okolností s Wedosem publikovala případovou studii. Česko-lucemburský podnik ARMy nasadil na své globální PoPy v rámci anycast DNS a reverzní proxy pro filtrování útoků. Efektivita použití Nginxu údajně vzrostla o 50 procent, provozní náklady spadly o 30 procent a PoP v Barceloně zvládá 200 tisíc požadavků za sekundu při pouhém tříprocentním zatížení procesoru.

Wedos je dlouhodobým zákazníkem HPE. Pro servery s ARMem je ideálním zákazníkem, tyto stroje se často prosazují u poskytovatelů s vlastním či upraveným softwarovým stackem než u tradičního enterprise softwaru. Wedos se často snaží dělat věci po svém, provozuje i vlastní datová centra.

HPE v ČR začíná prodávat vlastní konkurenci pro VMware. Chce využít rapidního zdražování Přečtěte si také:

HPE v ČR začíná prodávat vlastní konkurenci pro VMware. Chce využít rapidního zdražování

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).