Hlavní navigace

Čeští provideři zneužívají označení 5G, ČTÚ prověří nekalé obchodní praktiky

Sdílet

Jan Sedlák 27. 2. 2021

Tuzemští poskytovatelé internetu zneužívají nálepku 5G potenciálně zavádějícím způsobem. Český telekomunikační úřad začal situaci monitorovat s tím, že se obchodní označení 5G využívá i u sítí, které 5G nejsou.

“ČTÚ má indicie o tom, že někteří poskytovatelé služeb elektronických komunikací používají pro své služby přístupu k internetu obchodní označení 5G, ale využívají přitom patrně v plném rozsahu sítě, které neodpovídají standardu plnohodnotných sítí 5G. Očekávání zákazníka týkající se kvality služeb, poskytovaných v takovéto síti, by tak mohla být nereálná. Pokud Úřad v konkrétních případech dojde k takovému zjištění, prověří případné podezření na nekalé obchodní praktiky, případně postoupí podněty dalším příslušným orgánům, například vzhledem k možnému porušení zákona o regulaci reklamy,” informuje regulátor v Monitorovací zprávě 2/2021 (PDF).

Našli jste v článku chybu?
 • 1. 3. 2021 8:31

  bez přezdívky

  V monitorovací zprávě sám úžasný úřad uvádí, že 5G je "neformální označení ....".
  Takže si nedovedu představit argumentaci úřadu, proč poskytovatel nesmí například v názvu tarifu použít tuto zkratku.
  Poskytovatel může zkratku použít například protože i jeho nový vysílací bod je pátou generací v řadě hardware, který používá, nebo je to jen odkaz na 5GHz přenosové pásmo.

 • 1. 3. 2021 8:41

  bez přezdívky

  A když už tu jejich monitorovací zprávu čtu, musím se zmínit ...
  V posledních týdnech byli všichni operátoři obesláni, a byla s nimi zahájena kontrola na splnění podmínek dle VO-S/1/08... pro laiky, jde o zapracování takových těch technikálií jako maximální inzerovaná rychlost, běžně dostupná rychlost, minimální rychlost ...

  A na konci dokumentu oznamujícího zahájení kontroly nesměla chybět věta o možné sankci až 500.000,- Kč, když poskytovatel vyžadované dokumenty nezašle, v šibeniční lhůtě 7 dnů!
  A výsledek?
  Po odeslání dokumentů na úřad všichni operátoři čekají, jak to dopadlo. A čekají, a čekají, a čekají, už 14 dnů ... protože úřad, ten má přece spoustu času, že?

 • 1. 3. 2021 14:37

  bez přezdívky

  Setkal jsem se s několika podvedenými uživateli, co nadšeně užívali 5G do chvíle "pravdy", kdy přišli na to, že jde o LTE a nápis 5G na anténě je jenom marketingová nálepka.
  K jejich smůle při řešení svého připojení do firem tomuto podvodnému 5G dali přednost před robustnějším drátem... VDSL nebo kabelovce v jejich dosahu.

  1. 3. 2021, 14:37 editováno autorem komentáře