Hlavní navigace

Názor k aktualitě Čeští SatoshiLabs vydávají Shamir Backup, bezpečnostní standard pro kryptoměny od Martin+ - "Obnovovací nástroje mají uživatelé prakticky uloženy jen na...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 9. 2019 0:56

    Martin+

    "Obnovovací nástroje mají uživatelé prakticky uloženy jen na jednom fyzickém místě, typicky napsané na papíře a schované v sejfu. Teď mohou svůj seed rozdělit a distribuovat na víc míst nebo mezi několik důvěryhodných lidí."

    Recovery seed má obyčejně 12 nebo 24 slov. Už teď je samozřejmě možné jej rozdělit na několik částí a dát například mezi příbuzné. Jediná (nechce se mi moc říct) výhoda tedy je, že stačí vstupní data například jenom od dvou ze tří lidí... Trochu mi to připomíná ring/threshold signatures, kde je taky možné transakce podepisovat libovolně nastaveným kvórem privátních klíčů.

    Pokud má někdo obavy, že jeho seed bude ukraden či zkopírován, je možné přidat k seedu passphrase, kterou si člověk pamatuje. Tato možnost se nachází už v článku zmiňovaném standardu BIP39 a podporují ji i obě hlavní hardwarové peněženky - Trezor a Ledger Nano S/X.