Hlavní navigace

Chybí lidé na IT či jednotná digitální daň, uvádí dokument Úřadu vlády

12. 12. 2019

Sdílet

Úřad vlády ČR Autor: Jan Sedlák

Úřad vlády ČR dokončil průzkum realizovaný v rámci tuzemského soukromého sektoru a zástupců odborné komunity o tom, jaké by Česko mělo mít priority v rámci digitální agendy v Evropské unii. Zúčastnilo se ho 72 českých firem a osm odborníků a výsledkem je podkladový dokument nazvaný Priority ČR ve vztahu k digitální agendě EU (PDF).

Veřejnost zajímá například problematika daní. „Kromě zjednodušení administrativy při odvodu DPH lze ze strany dotazovaných identifikovat poptávku po společném řešení digitální daně na úrovni EU a po narovnání daňové zátěže tuzemských podniků s firmami sídlícími mimo EU či v členských státech s její výrazně podprůměrnou výší,“ uvádí dokument.

S tím souvisí i hospodářská soutěž. „Převažuje poptávka po evropském řešení problému dominantního postavení firem (GAFA) v rámci digitální ekonomiky EU. ČR by však měla zajistit, aby případné další regulace či opatření na úrovni EU nepřinesla negativní dopady na konkurenceschopnost českých firem a potažmo hospodářskou soutěž v digitální ekonomice ČR. Zástupci samospráv požadují standardizaci softwarových kódů a technologických komponent v rámci legislativy EU kvůli obavám ze závislosti na monopolních dodavatelích,“ obává se soukromý sektor.

Firmy tradičně trápí nedostatek lidí a vzdělávání: „Odborné znalosti jsou v ČR na vysoké úrovni a Češi jsou hodnoceni jako kvalifikovaní a talentovaní, přetrvávají však nedostatky z hlediska formálního vzdělávání v této oblasti a nedostává se lidských zdrojů, zvláště chybí některé kategorie IT specialistů. EU nemá výlučnou ani sdílenou pravomoc v oblasti vzdělávání a odborné přípravy, ale může mít velký vliv na rychlou změnu v této oblasti. ČR oceňuje metodickou podporu EU ve formě doporučení. EU je také místem pro sdílení příkladů dobré praxe, výzkumů a analýz v oblasti digitálního vzdělávání i gramotnosti a pro realizaci akademických výměn na všech úrovních vzdělávacího systému.“

Dokument dále řeší rozvoj síťové infrastruktury, e-governmentu, legislativu, kybernetickou bezpečnost, regulaci nebo financování z evropských fondů. Body jsou podrobně rozepsány v oficiálních materiálech.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.