Hlavní navigace

Vlákno názorů k aktualitě Chytrá lavička v Praze měla snižovat hluk a teplotu. Nikdo se o ni nestaral, tak uschla od lahvon - "Zástupci Operátora ICT pak serveru řekli, že se...

 • 29. 8. 2019 11:57

  lahvon

  "Zástupci Operátora ICT pak serveru řekli, že se o lavičku přestali starat, protože není jasné, jak celý projekt „smart city“ bude pokračovat. Čeká se prý zároveň na výsledky vyhodnocení."

  Tak jestli je tahle citace pravdivá, je to etalonový příklad zrůdného úředního přístupu. Ten člověk by měl okamžitě zmizet z pozice, kde má pracovat pro společnost. Kdy si ho z daní platí obyvatelé města. Ukázka ignorace a nezájmu o městem investované peníze.

  Je to absurdní přirovnání, ale kdyby v porodnici zkošeli nové inkubátory, taky je po měsíci testů i s dětmi odstaví a nechají to v nich všechno pomřít, protože se čeká na vyhodnocovací zprávu a rozhodnutí představenstva nemocnice, jestli se zakoupí další?

  A tohle je mimochodem důvod, proč opakovaně tvrdím, že je "smart cities" sice hezká vize, ale naše města s tím vůbec neumí pracovat. A furt jsou cestou, že se něco bezhlavě nakoupí, protože je to supr trůpr technologie, bude to supr v prezentacích a až se budou chtít pochválit v televizi, jak inovují.
  A teprve následně začnou přemýšlet, jak to využít a k čemu je to vlastně dobrý. A hlavně, jeslti je to vůbec potřeba.
  Místo toho, aby se od začátku řešila potřeba (lidí, města, instituce, ..) a pro tu se hledalo smart řešení, klidně pošpikované technologiemi.

  Tohle zas zavání potřebou utratit prachy. Ne hledat zlepšení města.

 • 30. 8. 2019 10:34

  bez přezdívky

  To je tak, kdyz se misto obvykleho 1) mam problem 2) hledam reseni postupuje stylem 1) mam reseni (a nejaky prachy) 2) hledam problem, ktery by resilo (a u toho hledani zmizely ty penize)

 • 5. 9. 2019 15:13

  randomofamber

  Jenom bych dodal, že "smart cities" byly, jsou a budou "smart" jen do té míry, do jaké jsou "smart" jeho obyvatelé a uživatelé...

  No a pak to nadužívání označení "smart"... Co je a co není "smart"? Mobily jsou "smart", ale vždyť to je jen osobní počítač s telefonem. To už je pak každý počítač smart? No a lampy, které mají USB zástrčku pro nabíjení jsou "smart"... Vždyť je to jen pouliční osvětlení s nabíječkou, nic speciálně chytrého v tom není, zvláště pak, když po pár dnech jsou zástrčky či konektory zdevastovány a nepoužitelné... Co je na tom chytrého, tedy pardon, měl jsem říci chytlavější anglické "smart"?

  Slovo "smart" ve vztahu k městskému mobiliáři už pro mě přestalo mít svůj původní význam a získalo význam nový "Zbytečně předražená věc, která nakonec nepřežije destruktivní vlivy prostředí včetně lidí samotných.". Jednu výhodu toto slovo má a sice, že se zkrátila ta dlouhá definice "Zbytečně předražená věc, která nakonec nepřežije destruktivní vlivy prostředí včetně lidí samotných." do jednoho slova.