Hlavní navigace

Názor k aktualitě Čínský Huawei vybaví datové centrum ČEZu, firma nabídla nejnižší cenu od Vindis - Tak vše, co je ze zahraniční firmy a...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 10. 2018 13:04

  Vindis

  Tak vše, co je ze zahraniční firmy a děláno pro stát, je bezpečnostní riziko. Protože nikdy nemůžete vědět, zda ta zahraniční firma nějak nepracuje/nes­polupracuje se svoji vládou nebo bezpečnostními orgány (NSA, CIA, MI6, GRU apod).
  Problém s Huawei je ten, že dosud nikdo věrohodně nedoložil, že skutečně představuje riziko. Pouze se prezentuje to, že spolupracuje s čínskou vládou. Jenže to dělá podstatě každá větší firma, že má nějaké vazby na vládu. To by se dalo spekulovat i pro Microsoft, Google i Apple a tak dále. Třeba německá vláda si objedná u Microsoftu operační systém. Pro americké úřady je to lákavé sousto a tak může nařídit Microsoftu, aby do operačního systému začlenil backdoor. Američané by pak mohli mít přístup k tajným materiálům německé vlády. Sice spekulace, ale tato varianta není nemožná. Takže to nemusí být jen Čína.
  Nutno také podotknout, že Huawei tyto ITC infrastruktury provozuje několik let, takže už dnes je možnost ohodnotit, zda u těchto infrastruktur neprovádí něco nestandardního.
  Podle mě je to jen zbytečně nafouknutá bublina. Američané prostě cítí z Číny silného konkurenta, a Čína to ví. Tak lze z toho usoudit, že když má takovou sílu, že si může dovolit víc - špehovat i svět. Což ostatně již provozuje USA. Jenže nelze hodnotit firmu a stát jako jedno a to samé. Firma se může podřizovat vládě, ale jako firma může ctít soukromí svých uživatelů a nedovolí, aby byli jeho uživatelé špehováni.
  Samozřejmě obezřetnost musí být, ale zase to nepřehánět. To už je pak paranoia.