Hlavní navigace

Co přinese nový standard HbbTV 2.0? Přečtěte si seznam nejzajímavějších změn

6. 3. 2018

Sdílet

Prima. - HbbTV nové prostředí únor 1918

V současné době existují už tři po sobě jdoucí standardy 2.0.0 (ETSI 1.3.1), 2.0.1 (ETSI 1.4.1) a 2.0.2 (ETSI 1.5.1) vydané v rozpětí tří let. Pro koncového diváka v nich ale podle technického ředitele firmy Mautilus Petra Mazance nejsou zase tak zásadní změny, jedná se spíše o postupný vývoj kopírující technologické změny, ke kterým dochází.

Tvrdit, že specifikace 2.0 přináší natolik nové a převratné technologie, které změní svět HbbTV, je asi nesmysl – kvalitní a zajímavé služby lze nabízet už nyní, myslí si Mazanec. 

PODROBNĚJI: Letošní ročník konference TV CON rozebere perspektivy hybridní televize

A pro naše čtenáře vybral několik nejzajímavějších změn, které nové standardy přinášejí:

  • Pro vývojáře je nejzajímavější podpora HTML5, CSS3, DOM level 3, canvasu, web socketů apod.
  • Podpora přehrávání 4K obsahu, HEVC kodeku, HDR, HFR, TTML titulků. Oproti verzi 1.5 se také rozšiřuje podpora MPEG-DASH o nové profily a funkce.
  • Snazší integrace s (nejen) mobilními telefony – zejména jde o vyhledání HbbTV televizí a set-top boxů v lokální síti s využitím protokolu DIAL a následná komunikace pomocí web socketů a spuštění HbbTV aplikací z telefonu.
  • Nová je podpora vyššího rozlišení aplikací než 1280×720px.
  • Synchronizace IP audiostreamů s vysílaným videem umožňující nahrazení audiostopy ve vysílání, vylepšená synchronizace aplikací s vysílaným obsahem.
  • Push VOD – služba sloužící k distribuci videoobsahu v rámci DVB vysílání. Vše funguje tak, že set-top box si do lokálního úložiště postupně během vysílání stahuje filmy, které si lze později přehrát. Divák tam má kromě klasického vysílání neustále k dispozici například 5 až 7 filmů k přehrání a jejich nabídka se s každým dnem mírně obměňuje. Není k tomu potřeba internet.
  • Lépe lze pracovat s videoreklamou v IP streamech – reklamní videa je možné s předstihem nabufferovat, a tak je přechod mezi reklamním blokem a sledovaným videem bezešvý, podobně jako v DVB vysílání.
  • Podpora Encrypted Media Extensions.
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 3. 2018 9:22

    standard (neregistrovaný)

    Bude součástí taky lepší podpora šmírování přes zabudovaný kamery a mikrofony?

    Já jenom, že když jakoukoliv hloupou TV připojíte k internetu (chytrý jsou jenom ty bez připojení internetu, a nebo ty s přelepenou kamerou a příp. utrhnutym mikrofonem), spousta z nich má šmírovací funkce přímo zabudovaný, a buď úmyslně posílá data do prostoru (nejlíp k nějakejm zrůdnejm totalitám), a nebo si to hackne i strejček Jedlička, protože implementace je mnohdy velmi tristní, až žádná, a nejlíp se to už pak ani nikdy neaktualizuje, protože (domnívám se, že všechny) výrobce jako zákazníci pak už vůbec nezajímáte (zajímá je jen, abyste si příp. pak zase koupili "novej model"), a je to pak jenom pevná a věčná fízlo štěnice.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Od roku 2016 do února 2019 vedl DigiZone.cz. Do redakce přišel z týdeníku Marketing & Media. V minulosti působil jako marketingový manažer Českého rozhlasu, redaktor týdeníku Strategie nebo reportér pořadu Občanské judo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).