Hlavní navigace

ČSÚ: Za výpadek volebních webů může DDoS na infrastrukturu O2 [AKTUALIZOVÁNO]

23. 10. 2017

Sdílet

Přechodnou nedostupnost webů, na kterých Český statistický úřad (ČSÚ) publikoval průběžné výsledky sčítání hlasů ve víkendových parlamentních volbách, nejprve úřad vysvětloval technickými problémy. V neděli ale za příčinu potíží označil DDoS útok.

„Na základě podrobné analýzy, kterou si ČSÚ okamžitě vyžádal, byly uvedené problémy specifikovány. Bylo zjištěno, že v průběhu zpracování došlo k cílenému DDoS útoku na infrastrukturu společnosti O2 používanou pro zajištění voleb. V důsledku byla dočasně omezena dostupnost serverů volby.cz a volbyhned.cz,“ vysvětluje ČSÚ.

O2 přitom podle smluv zveřejněných v Registru smluv pro letošní volby ČSÚ dodalo posílenou ochranu webu volby.cz právě proti DDoS útokům. Služba AntiDDoS Advanced podle smlouvy zahrnuje nasazení systému Arbor APS na tzv. poslední míli přípojky ČSÚ. Operátor také posílil linku pro připojení vybraných médií na dedikovaný server ČSÚ z 10 Mb/s na 20 Mb/s.

Aktualizace 14:15 – doplňujeme vyjádření O2: Operátor ani po dotazech Lupy například na sílu DDoS, jeho cíle a trvání odmítl prozradit jakékoli technické podrobnosti. „Díky našemu technickému řešení se podařilo ochránit zpracování volebních výsledků, které útoky nijak neohrozily. Díky opatřením se pak i další prvky, jako například server volby.cz, podařilo plně obnovit už v 16:30. Nyní spolupracujeme se statistickým úřadem i dalšími subjekty a i vzhledem k probíhajícímu šetření nezveřejňujeme technické detaily,“ odpověděla Lupě na dotazy mluvčí O2 Lucie Pecháčková.

Aktualizace 15:30 – Podle mapy digitálních útoků, na kterou na Twitteru upozornil bezpečnostní expert Michal Špaček, v sobotu do Česka skutečně mířil zvýšený datový tok:

Zajímavé je, že mapa čerpá údaje o DDoS útocích právě od společnosti Arbor, jejíž antiDDoS zařízení O2 pro ČSÚ nasadilo.

Weby volby.cz a volbyhned.cz nebyly nějakou dobu dostupné během sobotního sčítání hlasů. ČSÚ na nich jednak zveřejňuje tabulky s průběžnými výsledky voleb, jednak přes ně poskytuje data pro média a další zájemce o zpracování výsledků.

Podle ČSÚ zahlcení serverů žádným způsobem neovlivnilo posílání dat z volebních okrsků ani jejich sčítání: „Útok žádným způsobem neovlivnil infrastrukturu používanou pro přenos výsledků voleb z přebíracích míst do centrály ČSÚ ani nezávislé zpracování dat.“

DDoS útokem se teď má zabývat policie a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Provedení DDoS je přitom poměrně jednoduché, útoky se dokonce dají koupit jako služba „na klíč“. Ceny v závislosti na síle útoku začínají už na jednotkách dolarů.

Aktualizace 25.10. 11:00 – Na podrobnosti ohledně DDoS jsme se ptali ˇi Českého statistického úřadu. Ten ale nic zveřejňovat nechce: „Detaily nelze sdělit, i s ohledem na vyšetřování Policií ČR a NÚKIB,“ odepsala Lupě mluvčí Petra Báčová.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).