Hlavní navigace

Česká televize spustila vzdělávací web ČT edu

1. 4. 2020

Sdílet

ČT edu Autor: Filip Rožánek

Česká televize spouští nový web, který pomůže s učením doma i na dálku. Webová stránka ČT edu od dnešního dne nabízí přes 3000 krátkých vzdělávacích videí určených pro děti předškolního věku i žáky středních škol. Videa pokrývají přes dvacítku předmětů od biologie po zeměpis a jsou přehledně členěna podle stupňů vzdělávání i konkrétních témat. 

ČT edu
Autor: Filip Rožánek

ČT edu

„Projekt ČT edu jsme původně připravovali pro učitele, aby na jednom místě našli videa pro doplnění svého výkladu. V této mimořádné situaci, kdy učitelé a žáci čelí náročné výuce na dálku, jsme se ale rozhodli, že ČT edu otevřeme nejen učitelům, ale i rodičům a dětem. A to v co nejkratším možném čase, přestože jsme původně měli projekt ještě několik měsíců vyvíjet. V posledních dnech jsme vlastně nonstop pracovali na tom, abychom první verzi ČT edu nabídli už v dubnu,“ prohlásil generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Portál ČT edu je bez jakékoli registrace otevřený pro všechny, kteří mají přístup k internetu. Učitelé tak budou moci i „na dálku“ doplnit svá zadání pro žáky o názorná, výkladová nebo kontextová videa a rodiče a žáci najdou v podobě portálu ČT edu zábavného pomocníka pro domácí školní přípravu i smysluplnou náplň volného času.

Vedoucí projektu je Alžběta Plívová: „Videa pro ČT edu jsme vybírali s téměř padesátkou zkušených učitelů a odborníků. V návaznosti na rámcové vzdělávací programy i učitelskou praxi jsme je pak zpracovávali tak, aby bylo snadné se v nich orientovat. Nyní tak ČT edu nabízí videa pro víc než dvacet předmětů či oblastí a pro asi dvě stovky různých témat.  Je to startovní stav a naším plánem je portál do budoucna rozšiřovat nejen o nová videa, nové předměty, jako je třeba matematika, ale i jiné formáty, například pracovní listy.“

Videa mají často stopáž jen několik minut. Krátké formáty odpovídají prvotnímu účelu webu, tedy možnosti zapojit video do práce ve škole, a vycházejí také vstříc zejména mladším žákům, kteří po kratší dobu lépe udrží plnou pozornost. U každého videa mají ale uživatelé i možnost přehrát si pořad celý.

„Vzdělávací programy se sice školu od školy liší a my jsme museli pro potřeby vyhledávání na ČT edu některé věci zjednodušit, v základu však celý projekt vychází z českého kurikula,“ upozorňuje portál.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 4. 2020 4:38

    Trident

    Je rozdil mezi palenim uhli na zareni radiovych vln panu bohu do oblak po celem uzemi CR - protoze CR je anomalni vyspou pozemniho vysilani (zejmena Prazaci a okoli) a nebo par milionum na novy web. A to si fandim a davam manazersky bonus:-)

    3. 4. 2020, 04:39 editováno autorem komentáře

  • 2. 4. 2020 7:28

    bez přezdívky

    Já to vnímám jako dobrý počin a službu občanům, tady zejména těm menším. Přesně tak, jak bych to od veřejnoprávní televize čekal. Když už Česká televize taková videa má, proč je školákům nevybrat a nenabídnout přehledně na jednom místě? Jestli jsem dobře pochopil, nic se netočilo a využívá se toho co v archivu už je. Tady tedy asi nemá smysl poukazovat na to jestli peníze má nebo ne. Nemá a proto pracují s tím, co již mají místo megalomanského projektu, což mi naopak přijde rozumné. Že se vložila (asi spíše zanedbatelná) část prostředků do samostatného webu který ty videa obsahuje, tady to vidím spíše na to, že to mohlo být klidně levnější, než to nějak filtrovat v současném vysílání.

  • 1. 4. 2020 18:18

    Vladimír Cejvik Bílek

    Před nedávnem tu brečel ředitel ČT jak mají málo peněz na provoz...

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).