Hlavní navigace

ČT hrozí donucující pokuty kvůli sporu o hosty v Otázkách Václava Moravce

12. 10. 2020

Sdílet

Česká televize (ilustrační foto) Autor: Česká televize

Městský soud v Praze nařídil České televizi, aby Unii obhájců poskytla informace o výběru hostů k justičním tématům v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce. Česká televize tak ani po uplynutí stanovené lhůty neučinila, proto s ní bylo na návrh advokáta Václava Vlka zahájeno Obvodním soudem pro Prahu 4 exekuční řízení. Soudní exekutor nyní může televizi ukládat donucující pokuty, aby ji přiměl splnit povinnost.

Česká televize s verdiktem nesouhlasí, podala proto kasační stížnost. Ta však uloženou povinnost neodkládá. 

„Česká televize jedná plně v souladu s právními předpisy a dělá vše pro to, aby ochránila oprávněné zájmy ČT a principy nezávislé žurnalistiky,“ reagovala mluvčí České televize Karolína Blinková. „Exekuční řízení sice bylo zahájeno na návrh advokáta Vlka, nicméně běžný provoz ČT tím není nijak dotčen. Věc dosud není definitivně skončena, a proto se k tomu Česká televize dále vyjadřovat nebude,“ dodala.

Spor podle serveru Česká justice sahá do roku 2017, kdy Unie obhájců požádala Kavčí hory o informace ke zvaní hostů do Otázek Václava Moravce. Konkrétně chtěla odpovědi na tyto otázky:

  1. Kolikrát byl do pořadu v období od ledna 2012 do 22. 6. 2017 pozván a) státní zástupce, b) soudce, c) advokát.
  2. V kolika případech byl advokát v pořadu přítomný společně se a) státním zástupcem, b) soudcem, c) státním zástupcem a soudcem.
  3. Kolik pořadů bylo publikováno k tématům justice, státní zastupitelství, advokacie, trestní řízení a trestní kauzy; jaká byla účast hostů k výše uvedeným tématům z hlediska jejich odborného zařazení (státní zástupce, soudce, advokát, příslušník Policie ČR a další).
  4. Kolikrát byli hosty pořadu a) vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová, b) vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan, c) nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, d) předseda České advokátní komory nebo jiný reprezentant této stavovské organizace.

Televize neposkytnutí informací zjednodušeně zdůvodnila náročností jejich přípravy a zpracování. Soud však má převážně za to, že jde o mechanicky dohledatelné údaje a pouze s posouzením obsahu pořadů by byla spojena určitá časová náročnost.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 10. 2020 10:16

    Ondra

    Ať soudce sám předvede, jak ty informace "mechanicky" dohledá, aniž by to zabralo nějaký netriviální čas. Za to období pět a půl roku to je nějakých 280 pořadů a možná k tisícovce hostů, to někdo musí projít a vyhodnotit. A pokud se nemýlím, tak povinnost poskytovat informace nezahrnuje povinnost je nějak předzpracovat či doplnit o informace z jiných zdrojů podle požadavků toho, kdo ty informace chce. Výpis všech pořadů za požadované období se seznamem hostů a textovým popisem témat jistě může ČT dodat bez problémů, koneckonců z webu iVysílání se to dá dostat taky. Pokud z toho Unie obhájců touží vytahat nějaké specifické informace pro svou potřebu, ať si to udělá sama. Ostatně kdyby jí šlo opravdu o ty údaje a ne o to, aby se s ČT soudila kvůli hloupostem, snad by jí na to ty tři roky stačily. A jestli nestačily, tak je to docela dobrý argument ve prospěch ČT v tomto sporu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.