Hlavní navigace

ČTÚ dokončil další verzi analýzy mobilního trhu, teď ji posuzuje Evropská komise

27. 1. 2023

Sdílet

Mobilní telefon - ilustrační foto Autor: Depositphotos

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) odeslal Evropské komisi k posouzení novou verzi analýzy velkoobchodního trhu s mobilními daty, ve které navrhuje přímou regulaci trojice velkých operátorů. Úřad to uvedl v lednové monitorovací zprávě (PDF) s tím, že proces notifikace zahájil 29. prosince 2022. Cíle opatření má být podle ČTÚ zvýšení konkurence na trhu a snížení cen mobilních služeb.

Loni na podzim materiál prošel veřejnou konzultací, ve které se k němu mohly vyjádřit dotčené strany. Jde přitom už o čtvrtou verzi analýzy, kterou úřad představil v krátké době po sobě. Finální materiál ČTÚ nezveřejnil, z vypořádání připomínek se ale dá usuzovat, že se základ analýzy příliš nezměnil. 

Změnil se ale trh, uznal ČTÚ ve vypořádání připomínek (PDF). „Úřad je toho názoru, že trh mobilních služeb je transparentnější, než tomu bylo v předchozích letech, protože postupně klesá množství retenčních nabídek. Dva ze tří síťových operátorů tyto neveřejné nabídky již téměř vůbec nenabízejí,“ konstatuje například.

Krátké vlny: Digizákony v plánu vlády a priority ČTÚ pro rok 2023 Přečtěte si také:

Krátké vlny: Digizákony v plánu vlády a priority ČTÚ pro rok 2023

„Úřad nerozporuje, že se některé (jednotkové) ceny některých mobilních telekomunikačních služeb v ČR můžou v čase snižovat. Celkově však ČR konzistentně zůstává na nejhorších pozicích v mezinárodních srovnáních,“ dodává však.

Znovu také konstatoval, že slibovaný dopad aukce tzv. 5G kmitočtů z roku 2020 se na trhu zatím nijak neprojevil a pokud se vůbec projeví, bude to až za několik let. Připomeňme, že předsedkyně Rady ČTÚ Hana Továrková pod svém nástupu podmínky aukce změnila tak, že v podstatě vyloučila vstup silného čtvrtého operátora na trh. 

Od změny si slibovala to, že celoplošné služby začne nabízet několik menších hráčů, kteří díky podmínkám aukce získali právo na národní roaming v síti O2. Ani déle než dva roky po aukci to ale ani jeden z nich neudělal. Firma PODA nakonec letos v lednu kmitočty, které ji k národnímu roamingu kvalifikovaly, prodala Vodafonu.

Původní verzi analýzy Evropská komise odmítla, ČTÚ se ji pak pokusil neúspěšně obejít a vypracoval další variantu, kterou sám zahodil nestandardním „rámcovým vypořádáním připomínek“. Továrková v čele Rady končí k 31. lednu 2023, ve funkci ji vystřídá dosavadní člen Rady Marek Ebert.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).