Hlavní navigace

ČTÚ obnovil O2 příděl v pásmu 2100 MHz, spojil s ním i povinnost udržet provoz 2G

Sdílet

David Slížek 15. 12. 2021
Mobilní telefon - smartphone - ruka Autor: Depositphotos
  • 17. 12. 10:45 – doplněny informace O2 o aktuálním podílu uživatelů 2G sítí

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) obnovil operátorovi O2 na 20 let příděl v pásmu 2100 MHz, které se dříve používalo pro 3G služby a nově by na nich měly běžet 5G sítě. Regulátor to oznámil v tiskové zprávě s tím, že s vydáním přídělu spojil povinnost provozovat v následujících letech také 2G sítě.

„Konkrétně povinnost udržet provoz sítě 2G minimálně do roku 2028, pokud podíl všech uživatelů využívajících tuto starší technologii neklesne dříve pod 5 %. Prozatím tak zůstane zachována možnost telefonování např. ze seniorských telefonů, které si se sítěmi vyšší generace často neporadí,“ píše ČTÚ. 

Podle znaleckého posudku (PDF), který Lupě poskytl ČTÚ, by O2 měl za dvacetiletý příděl zaplatit kolem 1,5 miliardy Kč (posudek navrhuje slevu 82 milionů za závazek 100% pokrytí dálnic a naopak v něm není přesně vyčíslena sleva za provozování 2G sítí). „Vzhledem k tomu, že řízení není pravomocně ukončeno, nemůžeme v tuto chvíli další informace sdělovat,“ dodává úřad.

Obnovení přídělů v pásmu 2100 MHz úřad v blízké době čeká také u dalších operátorů T-Mobile a Vodafone. „Nové příděly jsou v souladu s platnou legislativou nabídnuty jejich současným držitelům za cenu stanovenou znaleckým posudkem, který respektuje jak dobu platnosti, tak i náklady nezbytné vynaložit za splnění případných nově uložených podmínek,“ doplňuje bez dalších podrobností úřad.

TIP: Jak u nás začínaly mobilní sítě? Poslechněte si v podcastu Příběhy z historie českého internetu:

AKTUALIZACE 17. 12. 10:45 - Zkusili jsme zjistit, jaký podíl zákazníků dnes 2G sítě používá. ČTÚ na dotazy Lupy odpověděl, že takové informace nezveřejňuje, protože jde o obchodní tajemství. Obrátili jsme se proto na O2.

„Podíl mobilních telefonů bez podpory 4G aktuálně (tedy po vypnutí 3G) tvoří cca 20 – 25 %. Jejich počet ale postupně klesá. Na celkovém hlasovém provozu se nicméně 2G podílí z 40 % ( i v důsledku vypnutí 3G). V drtivé většině se ale jedná o provoz generovaný 4G telefony bez aktivního VoLTE, nebo o hovory realizované uvnitř budov, kam 2G signál prochází lépe. Každý měsíc se tak cca 95 % všech telefonů v naší síti do 2G přihlásí,“ odpověděla Lupě mluvčí operátora Kateřina Mikšovská.

Ze kterého z těchto čísel se bude počítat oněch hraničních 5 % uživatelů? „V textu přídělu je ‚zákazníci využívající služby 2G sítě‘. Procenta se tedy budou počítat z telefonů reálně přihlášených do 2G sítě, což je podle nás i logické, protože ve specifických situacích je i VoLTE telefon odkázán jen na 2G technologii,“ napsala Lupě mluvčí.

Ptali jsme se i na to, jaká část provozu v 2G síti připadá na M2M přenosy. „Povinnost provozovat 2G sítě do roku 2028 se váže na poskytování hlasových a SMS služeb, nikoliv datový přenosů, které využívají M2M zařízení. Pro ty se bude horizont dalšího poskytování řídit komerčními rozhodnutími. Počet těchto zařízení nebudeme uvádět,“ doplnila Mikšovská.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.