Hlavní navigace

ČTÚ? ÚOOÚ? Nový úřad? Kdo bude českým regulátorem online světa zatím není jasné

25. 7. 2022

Sdílet

Digitální právo, AI a zákon, Umělá inteligence a zákon Autor: Depositphotos

Nové evropské nařízení Akt o digitálních službách (Digital Services Act, DSA) míří k poslednímu kroku svého schválení. Formální ano by mu měla dát Rada EU na svém zářijovém zasedání. Poté začne běžet čtyřměsíční lhůta, po které začnou jeho ustanovení platit pro velmi velké online platformy. Do 15 měsíců pak nová regulace dopadne na všechny ostatní společnosti, které pod DSA spadají. Na odborném semináři o DSA o tom dnes informovali zástupci ministerstva průmyslu a obchodu.

Zatímco finální text DSA prochází posledními jazykovými a právními úpravami, v Česku se debatuje o tom, kdo se stane tuzemským regulátorem, který bude na dodržování pravidel v online světě dohlížet. Vznik tzv. koordinátora digitálních služeb, který má být nezávislým úřadem, DSA výslovně předpokládá.

„Zatím jsme ve fázi diskusí,“ řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Očko. „Máme několik orgánů, z nichž ani jeden není na roli koordinátora stoprocentně postavený. Zároveň je na stole několik další digitálních témat, z nichž většina také členským státům přináší očekávání, že budou zavádět nějaké supervizní mechanismy. Snažíme se to intenzivně řešit i s dalšími členskými zeměmi.“

Otázka, zda se role v Česku ujme některý stávající úřadů (mluví se například o Českém telekomunikačním úřadu nebo Úřad pro ochranu osobních údajů), nebo zda vznikne zcela nový úřad, tak podle něj zatím není uzavřená.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn