Hlavní navigace

CZ.NIC po třech měsících skončí s blokováním osmi dezinformačních webů

Sdílet

David Slížek 12. 5. 2022
Cenzura internetu - access denied Autor: Depositphotos

Blokování domén osmi dezinformačních webů, které správce české národní domény CZ.NIC zahájil 25. února, skončí k 25. květnu. Vyplývá to z informací zveřejněných na webu CZ.NIC

„Oznamuje, že poté, co uplynou tři měsíce od zablokování uvedených dezinformačních webů, ponechá sdružení dotčené domény vyřazené ze zóny pouze na základě příkazu soudu, Policie ČR nebo jiného kompetentního orgánu státu, neboť důvody vyřazení ze zóny podle čl. 17 pravidel již pominuly,“ zdůvodňuje krok CZ.NIC.

Osm domén sdružení vyřadilo ze zóny .cz jako reakci na začátek ruské invaze na Ukrajinu. „Hlavním cílem tohoto opatření v době zahájení agrese Ruské federace bylo omezení šíření nepravdivých a zavádějících informací v online prostoru, které se snažily relativizovat, ospravedlňovat či schvalovat tuto agresi. Záměrem sdružení CZ.NIC bylo bránit ohrožení počítačové bezpečnosti, ke kterému šířením takových informací prostřednictvím elektronických prostředků docházelo,“ vysvětluje CZ.NIC.

Sdružení se při blokování odvolává na článek 17 podmínek registrace domény. Ten říká, že je možné domén u zrušit, pokud „… dochází k ohrožení národní či mezinárodní počítačové bezpečnosti, a to zejména tím, že prostřednictvím Jména domény, či služeb, které jsou jeho prostřednictvím dostupné…“ 

Po dvou měsících se ukazuje, že tento způsob blokování není příliš účinný. Více viz náš text a podcast: Josef Šlerka (Investigace.cz): Blokování dezinformačních webů už po dvou měsících přestává fungovat:

Našli jste v článku chybu?