Hlavní navigace

Datacentra státní správy jsou nevyhovující, nemají koncepci a nejsou bezpečná

7. 8. 2018

Sdílet

Ministerstvo vnitra, ministerstvo financí a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vypracovaly zprávu týkající se přípravy vybudování takzvaného státního cloudu. V dokumentu, který má Lupa k dispozici a na který už dříve upozornil Ekonomický deník, se píše, že se hodnotilo 46 datových center a serveroven státní správy. Výsledky nejsou zcela potěšující.

„Jednotlivé subjekty státní a veřejné správy nemají dlouhodobě koncepčně vyřešen provoz, vybavení zabezpečení a rozvoj datových center jednotlivých resortů. Není tedy možné efektivně plánovat investice do datových center, hardwaru a zabezpečení a citlivá data jednotlivých státních subjektů jsou de facto uchovávána v nevyhovujících prostorech a na zastaralé infrastruktuře,“ píše se v dokumentu.

Ten dále upozorňuje, že ani jedno z datacenter či serveroven není plně vyhovující, pouze 15 procent z nich je dostatečných a 85 procent pak nevyhovujících. Nestalo se, že by v některém z objektů nebyl splněn ani jeden kritický parametr, a deset datacenter splnilo 80 procent parametrů.

Dokument konkrétně zkoumal procesní zabezpečení a vstupní kontrolu, konektivitu a kapacitu a spolehlivost síťového připojení, lokalitu, generátory a nádrže a obecné vlastnosti.

V analýze se také píše, že státní sféra často není schopná z vlastních zdrojů zajistit fyzickou a logickou bezpečnost uložených dat, což má za následek jejich ohrožení. Stav datových center a serveroven rovněž vede k tomu, že nelze reálně odhadovat kapacity, což vede buďto k poddimenzování, nebo zbytečně vysokým nákladům.

Státní datová centra mají sehrát roli při budování eGovernment Cloudu (eGC), který má nabídnout státní a komerční část. K realizaci projektu stále nedochází.

Jak má vypadat státní cloud:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).