Hlavní navigace

Názor k aktualitě Datacentrum Tower na Žižkově mělo výpadek, Radiokomunikacím nešlo napájení od anonym - Dovolte mi malou úvahu člověka, který se datovými...

 • 13. 8. 2019 11:31

  bez přezdívky

  Dovolte mi malou úvahu člověka, který se datovými centry zabývá více jak 15 let.

  1. To, že pánové v ČRa svou práci dělají tak jak dělají a za jakých podmínek provozují a staví datové centra, to je jen a jen odrazem výše investice (CAPEXu) a následně i provozních nákladů (OPEXu), který jim management přidělí. A stejně to funguje ve všech firmách, které provozují datová centra. Tzn. když majitel/akcio­nář/management na výstavbu a provoz DC dá málo peněz, tak se zákonitě musí hledat cesty, jak to DC postavit za málo peněz a musí se šetřit na technice. šetřit na technice se rovná výpadky. A stejně je to i s OPEX penězi. Když si nemůžete dovolit kvalitní lidi, kvalitní profylaxe technologie, kvalitní dohledový systém, kvalitní školení personálu, kvalitní podporu dohledu DC atd., tak věřte, že je to nejlepší cesta k co nejbližšímu výpadku/výpadkům DC.

  2. Znám některé lidi z DC ČRa, kde včera k výpadku došlo. Mnozí z nich jsou neskuteční srdcaři, kteří by udělali pro bezproblémový provoz svého DC cokoli. Ale když chybí podpora, tak se můžete snažit jak chcete. Tímto bych rád kluky z ČRa podpořil v jejich snažení a držím jim palce ať následky výpadku jsou co nejmenší.

  3. To, že DC mají výpadky, to je přeci běžné a nejde je eliminovat. Neexistuje systém jak technický, tak lidský, tak procesní, který by dokázal 100% eliminovat výpadek. A proč. Protože DC je technická záležitost a technika dříve nebo později zkolabuje - je to jen funkcí času než se to poláme. Jediné co můžete udělat, tak ten čas k výpadku prodloužit kvalitním návrhem, výstavbou a provozem DC viz. bod 1.

  3. Všechna datová centra v ČR, ale i mimo ČR měla nebo budou mít výpadek/y. Tomu se nelze vyhnout.

  4. Ještě si dovolím jeden postřeh. A to na klienty DC. Čím méně za DC klient platí, tím dříve vás postihne výpadek. Když platíte odpovídající cenu, ve které si platíte a máte garanci, že poskytovatel DC provádí profylaxe, školení, kontroly, testy, úpravy, regulace technologie ...., tak se dá výpadek oddálit, ale ne zcela eliminovat.

  Pokud by někdo z čtenářů měl jiný názor, tak se o těchto věcech rád pobavím osobně. Přijďte za námi do DC a my vám ukážeme jak to funguje a proč to fungovat nemusí.
  Přeji hezký a klidný zbytek dne
  Radek Majer