Hlavní navigace

Názor k aktualitě Datacentrum Tower na Žižkově mělo výpadek, Radiokomunikacím nešlo napájení od anonym - Hezký den Jirko, mezi lidmi co navrhují, staví a...

 • 14. 8. 2019 11:00

  bez přezdívky

  Hezký den Jirko,
  mezi lidmi co navrhují, staví a provozují DC existuje jedna poučka, která říká, že pokud ukážete prstem do jakéhokoli jednoho bodu "jednopoláku" (přehledové schéma zapojení elektrických rozvodů) a tento bod (odpojovač, přepínač, jistič, kabel atd...) vyřadíte v reálu z činnosti, tak bude vše na straně IT (čili zákaznické zařízení) dále fungovat.
  Z důvodu primárně na straně nízkých CAPEX investic majitelů DC je v ČR jen velmi málo DC, které by tímto testem prošla bez ztráty kytičky. Tzn. že skoro každé DC v ČR má SPOF (single-point-of-failure). Mnoho z těchto DC situaci řeší dalšími nesystémovými zapojeními elektrických rozvodů, ale tím bohužel ještě zvyšují riziko a četnost dalších výpadků. Těch DC, které jsou opravdu postavena a provozována s malou mírou výpadku je velmi málo.
  Lidé, kteří problematice návrhu, výstavby a provozu DC opravdu rozumí, jsou schopni provést výpadek jakéhokoli DC už jen eliminací/odpojením dvou prvků současně. A to se nemusí jednat o prvky elektrického rozvodu. DC lze totiž položit mnoha běžně dostupnými způsoby a ani jeden nemusí být přes elektriku.
  Radek Majer