Datové schránky by mohly získat garantovanou kapacitu, zprávy by z nich nemizely po 90 dnech

4. 6. 2025

Sdílet

E-government - datova schranka Autor: Digitální a informační agentura

Automatické mazání zpráv z datových schránek po 90 dnech od doručení by se mohlo po letech dočkat změny. Nově by měly získat tzv. garantovanou kapacitu – tedy zaručený úložný prostor, ve kterém by mohly zprávy zůstávat uloženy podstatně delší dobu.

Postarat se o to má pozměňovací návrh k návrhu zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s úpravou vybraných agend v působnosti Digitální a informační agentury, který momentálně projednává Poslanecká sněmovna. Návrh předložil poslanec Jiří Havránek (ODS).

Podle návrhu by Digitální a informační agentura (DIA) stanovovala jak minimální dobu uložení datových zpráv, tak minimální kapacitu datové schránky, kterou může uživatel využít k ukládání zpráv. Novinka by pomohla zejména uživatelům, kteří dostávají jen několik datových zpráv ročně, popisuje důvodová zpráva návrhu:

Datové zprávy nově nebudou ukládány pouze po dobu 90 dnů od jejich doručení, popř. na delší dobu za úplatu ve službě Datový trezor, ale na základě využití garantované kapacity, což zajistí uložení těchto zpráv na podstatně delší dobu. Změnou principu ukládání zpráv zároveň dojde k hospodárnějšímu a efektivnějšímu nakládání s uložištěm dat v informačním systému datových schránek (ISDS). Držitelům datových schránek fyzických a podnikajících fyzických osob, kteří nemají ve svých schránkách zpravidla více než několik menších datových zpráv za rok, nebudou zprávy po uplynutí 90 dnů automaticky mazány jako doposud. Uživatelé datových schránek se tak nebudou muset opakovaně a pravidelně zaobírat exportem a ukládáním datových zpráv do jiných systémů, případně jejich přerazítkováním v čase.

Garance uložení datových zpráv po dobu 90 dnů by měla zůstat zachována, stejně jako možnost přikoupit si v případě potřeby prostor ve schránce navíc. 

DIA by podle návrhu zároveň minimální kapacitu a minimální délku uložení nestanovovala vyhláškou, ale ve svém Věštníku, což by mělo zjednodušit a zrychlit případné změny obou veličin.

„Garantovaná minimální kapacita i doba uložení zpráv reflektuje rostoucí význam datových schránek, které již dnes slouží jako plnohodnotný komunikační kanál s veřejnou správou. Tento podnět vychází z požadavků samotných uživatelů datových schránek, z nichž někteří uvádějí dnešní uživatelskou ‚nepřívětivost‘, tedy retenci zpráv pouze po dobu 90 dnů, jako důvod nezřízení si datové schránky fyzické osoby,“ popisuje důvody navrhovaných změn mluvčí DIA Jakub Palata.

Odmítá zároveň zatím uvést, jaká by v případě přijetí návrhu mohla být garantovaná kapacita schránek. „Konkrétní hodnota tzv. datové kvóty (garantovaného prostoru pro uložení starších zpráv) bude stanovena později, a to s ohledem na finanční dopady a reálné provozní možnosti,“ říká. 

Pokud zákon projde, nebude podle něj změna okamžitá. V případě přijetí zákona si taková změna parametrů systému, jako je velikost úložiště nebo doba uchování zpráv, vyžádá úpravu smluv, změnu provozního řádu ISDS i technické zásahy do systému samotného. S ohledem na nutnost korektního ukončení poskytování stávající služby Datový trezor a provedení všech nezbytných kroků odhadujeme nejbližší reálný termín pro zavedení změn na začátek roku 2027, což je souladné i s navrženou zákonnou legisvakanční lhůtou,“ dodává Palata.

Jiří Veselý (ČÚZK): Lidé používají katastr skoro jen digitálně, elektronické uzavírání smluv je ale příliš složité Přečtěte si také:

Jiří Veselý (ČÚZK): Lidé používají katastr skoro jen digitálně, elektronické uzavírání smluv je ale příliš složité

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).