Hlavní navigace

Digitální koordinátor Tomáš Prouza končí, zamířit by měl k Číňanům

6. 3. 2017

Sdílet

Tomáš Prouza (ČSSD) k 31. březnu skončí na pozici státního tajemníka pro evropské záležitosti a spolu s tím opustí i roli národního koordinátora pro digitální agendu. Prouza podal rezignaci sám (rezignační dopis) a informoval o tom, že na konci roku dostal nabídku ze soukromého sektoru, kterou přijal. „Poslední dva měsíce jsem proto činil všechny kroky potřebné k hladkému předání mé agendy,“ uvádí Prouza.

O jakou nabídku přesně jde, Prouza zatím nekomentuje. Lidové noviny minulý pátek bez dalších podrobností napsaly, že má zamířit „do služeb čínského kapitálu.“ Potvrzují to i informace Lupy, podle kterých by Prouza měl spolupracovat s čínskými investory. K nim mají lidé kolem ČSSD blízko, zejména prostřednictvím skupiny CEFC, Jaroslava Tvrdíka a dalších osob.

Prouza předání své agendy připravoval i z toho důvodu, že stáhl žádost o bezpečnostní prověrku na stupeň „důvěrné“. Tu ke své pozici potřeboval. Národní bezpečnostní úřad, který prověrky uděluje, situaci tradičně nekomentuje, podle informací Lupy by nicméně Prouza měl s udělením prověrky pravděpodobně problémy kvůli svým předchozím aktivitám v soukromém sektoru.

Pokus o ministrování nevyšel

Informace Lupy rovněž mluví o tom, že premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chtěl Prouzu dosadit na post ministra průmyslu a obchodu po odvolaném Janu Mládkovi (ČSSD). Prouza byl pro Sobotku jeden z nejbližších spolupracovníků a premiér sám si ho do státní správy „vytáhl“ a přiměl ho ke vstupu do strany.

Národní koordinátor pro digitální agendu Tomáš Prouza.
Autor: Vláda.cz

Národní koordinátor pro digitální agendu Tomáš Prouza.

Předseda vlády nicméně nebyl schopný Prouzu na ministerský post prosadit přes prezidenta Miloše Zemana. Na ministerské pozici by mimochodem Prouza prověrku nepotřeboval. O mladém úředníkovi se jako o kandidátovi na ministra průmyslu se značným vlivem na tuzemské digitální a telekomunikační prostředí mluvilo i zhruba před dvěma lety. Tehdy ale ještě Mládek svoji pozici ustál a na Prouzu později byla delegována role koordinátora pro digitální agendu.

Sobotka rovněž chtěl z Prouzy udělat volebního manažera ČSSD pro nadcházející volby, to ale zase neprošlo u straníků. Je pravděpodobné, že Prouzův odchod je tak vedle neudělené prověrky rovněž reakcí na nezískané posty.

Prouzovo místo na Úřadu vlády dočasně zastane dosavadní ředitel odboru koordinace evropských politik Jan Král. Definitivní nástupce pak bude vybrán ve výběrovém řízení podléhajícím zákonu o státní službě.

Pro digitální sektor bude zajímavé sledovat, jak moc velký vliv bude mít Prouzův odchod na digitální ekonomiku. Tajemník na Úřadu vlády stavěl pětičlenný koordinační tým a představil akční plán pro naplňování jednotlivých kroků digitalizace. Spustil také web DigiCzech. V oficiálním vyjádření se Prouza o digitálních aktivitách nezmiňuje, mluví pouze o otázkách Evropské unie.

„Pan Evropa“ byl mezi zástupci českého státu jeden z mála, který se o digitální ekonomiku aktivně zajímal a snažil se prosazovat její lepší postavení a plnění plánů.

Tomáš Prouza se nyní chystá na dovolenou. Na Lupě s ním chystáme bilanční rozhovor. Dřívější interview z poloviny loňského roku je k dispozici zde.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 3. 2017 22:16

    Filip (neregistrovaný)

    Jestli se nepletu, tak tento měsíc to bude rok od návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Nevíte náhodou, jak se to má s těmi 232 miliardami investic? Kde jsou?? Jestli si nekupují jen vliv (vč. lidí s kontakty) a něco z toho, co tu už bylo před nimi. Na obojím vydělá omezená skupina lidí v ČR. Stát nevydělal, veřejnost na tom nevydělala. Nevytváří se tady nové hodnoty nebo početná pracovní místa. Co ČR získala je silný vliv Číňanů v ČR, což se může v budoucno vymstít.

  • 7. 3. 2017 14:56

    Ivan Nový (neregistrovaný)

    Koupí a rozprodá na součástky. K čemu myslíte, že měla sloužit ta centra čínské medicíny :-)))

  • 7. 3. 2017 16:19

    JB (neregistrovaný)

    Jasně, že si nás všechny Čína koupí. Kapitálu na to má dost a evidentně i promyšlenou taktiku. Nedávno jsem četl, jak Čína sponzoruje výuku čínštiny v některých mateřských školkách v Praze. (Platí lektora a náklady na jeho pobyt v ČR.) Prý je o tu výuku velký zájem.

    Všechny věci k životu vyrobené v Číně, čínský bufet na každé ulici, kupování lidí i firem.. krok za krokem ;-)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).