Hlavní navigace

Průša začal prodávat tiskárny MK4, zrychlují 3D tisk a jsou tišší

30. 3. 2023

Sdílet

MK4 Průša Autor: Martin Drtina, Internet Info

Josef Průša oznámil začátek prodeje nové generace 3D tiskáren Original Prusa MK4. Oproti předchozím verzím má řadu zásadních vylepšení, zkracuje dobu tisku a minimalizuje riziko chyb v důsledku nesprávného uživatelského nastavení. Tiskárna se prodává buď už sestavená za 27 990 Kč, nebo jako stavebnice o 7 tisíc levněji.

Holešovická firma Prusa Research testovala svůj produkt MK4 více než rok, během kterého MK4 na tiskové farmě nakumulovaly přes milion tiskových hodin. Chce tím navázat na spolehlivost předchozí verze MK3, u které výrazně méně než 1 % uživatelů potřebovalo řešit záruční opravy nebo výměnu dílů.

Co je stejné a co jiné

Ačkoliv verze MK3S+ a MK4 vypadají na první pohled podobně, ve skutečnosti je 90 % součástek upravených, vylepšených nebo kompletně předělaných. Na svých místech zůstaly pouze profily na ose Y, několik ložisek, vyhřívaná podložka a zdroj. I rám je jiný, nově výrobce použil slitinu na bázi hliníku.

Základním stavebním kamenem MK4 je nová deska xBuddy postavená na 32bitové architektuře „Connected“ s procesorem STM32. Má nové bezpečnostní funkce, vestavěný ethernet a podporuje Input Shaper a Pressure Advance, tedy dvě technologie, které umožňují tisknout až o 75 % rychleji při zachování dobré kvality tisku. Tím, že 3D tiskárna má pohyblivé části (extruder a heatbed), je náchylná k přenášení vibrací do výtisků.

Když potřebujete vytvořit pravý úhel, musí se extruder zastavit na určeném místě a poté se začne pohybovat heatbed. Vzniklé vibrace se přenášejí do vytištěného modelu jako efekt „duchů“, tzv. ghosting. Input Shaper tyto efekty potlačuje. Pomocí matematických modelů technologie pracuje s rezonancí. Presure Advance pak řídí tok tiskového média tak, že snižuje nedostatečné vytlačováni filamentu na začátku linek nebo při posunu v ose Z, a eliminuje nadbytečné vytlačování média na konci linky nebo v rozích. Tiskárna je také mnohem tišší.

Výraznou proměnou prošel extruder, kterému Prusa Research nově říká Nextruder. Obsahuje senzor, který dokáže precizně změřit vzdálenost mezi tryskou a tiskovou podložkou. Odpadá tím nutnost kalibrovat první vrstvu. „Je to další krok směrem k tomu, aby byl 3D tisk přístupnější i pro běžné uživatele, které tolik nebaví hrát si se samotnou tiskárnou, ale chtějí prostě tisknout,” říká Josef Průša. Součástka je navíc kompaktnější, což dovolilo zvednout osu Z o 10 mm. Na MK4 tak lze tisknout až do rozměrů 250 × 210 × 220 mm.

Srovnávací výtisk pro testování v podobě člunu, který se celosvětově používá pro porovnání rychlosti a kvality tiskáren, dokáže MK4 vytisknout za 20 minut, zatímco MK3 to zvládala za 81 minut.

A další na první pohled viditelnou změnou, je nový dotykový grafický displej, umístěný v ovládacím panelu. Už není potřeba podklady přenášet na SD kartě, ale dá se použít USB flashka.

Tiskárnu lze řídit i na dálku přes webové rozhraní. Je jí možné sledovat i na dálku. K tomu lze využít tablet nebo smartphone, jeho fotoaparátem naskenovat QR kód a propojit tím zařízení s Prusa Connectem. Pak funguje jako webová kamera.

Na MK4 lze upgradovat z verzí z MK3S+. K dispozici jsou i „meziverze“ 3.5 a 3.9, které se liší tím, že v nich nejsou upgradované motory, resp. Nextruder.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Redaktor serveru Lupa.cz se zaměřením na telekomunikace, média, IT a právo. Dříve šéfredaktor Právního rádce a mluvčí Českého telekomunikačního úřadu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).