Hlavní navigace

Dobré pokrytí LTE, slabší broadband. Česko je v digitalizaci EU šedá myš

18. 5. 2018

Sdílet

DESI 2018

Evropská komise vydala takzvaný Index digitální ekonomiky a společnosti (DESI) 2018 pro Českou republiku. Dokument průběžně sleduje, jak se jednotlivé státy Evropské unie hýbou dopředu v digitalizaci. Česko se vyskytuje na 17. místě.

Nejlépe jsou na tom Dánsko, Švédsko a Finsko, nejhůře Rumunsko. Naši sousedi z Polska a Slovenska jsou za námi, Německo a Rakousko pár příček před námi. DESI označuje Česko jako zemi se středně dobrými výsledky.

DESI je rozdělen do pěti sekcí: konektivita, lidský kapitál, využívání internetových služeb, integrace digitálních technologií a digitální veřejné služby. Kompletní text v češtině společně s tabulkami a grafy je k dispozici zde. Publikace za předchozí roky společně s dokumentem „Telecom Chapters“ jsou pak ke stažení zde.

„Za uplynulý rok země dosáhla pokroku ve všech oblastech, s výjimkou integrace digitálních technologií, kde bylo její skóre o něco nižší než v roce 2017. Velmi dobrého umístění dosáhla Česká republika v pokrytí mobilními sítěmi 4G (99 %). Podíl účastníků využívajících mobilní širokopásmové připojení však roste pomaleji,“ uvádí zpráva.

Dále je to zajímavé: „Z hlediska celkových výsledků v oblasti Konektivita Česká republika ve srovnání s hodnocením EU stagnuje. Zatímco cíl v podobě plného pokrytí pevným širokopásmovým připojením je téměř splněn, pokrytí přístupovými sítěmi nové generace (NGA) se zvýšilo nad průměr EU. Jedná se o důsledek zavádění optických sítí alternativními operátory, ale i modernizace metalické sítě tradičního operátora pro účely technologie VDSL. Pokud jde o podíl účastníků s rychlým širokopásmovým připojením (32 %) a ultrarychlým širokopásmovým připojením (15,8 %), Česká republika dosahuje výsledků přibližně na úrovni průměru EU, který činí 33 %, resp. 15,4 %. Ultrarychlé širokopásmové připojení je zajišťováno výhradně novými operátory. Digitální propast lze nejlépe ilustrovat na pokrytí sítěmi NGA, jimiž jsou města pokryta mnohem lépe než venkovské oblasti.“

Dokument také předpokládá, že se zaváděním rychlého internetu do okrajových oblastí pomohou dotace. Pomoci v budování broadbandu má rovněž jednotné informační místo a směrnice o snižování nákladů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).