Hlavní navigace

Eskalátory v pražském metru bude bude hlídat umělá inteligence, nahlásí poruchy

26. 1. 2021

Sdílet

NeuronBox od Neuron Soundware

Jednadvacet eskalátorů v pražském metru bude pod dohledem neuronové sítě. Dopravní podnik je bude monitorovat pomocí technologie od české společnost Neuron soundware. Ta vyvíjí senzory s natrénovanou neuronkou monitorující zvuk a díky tomu dokáže včas upozorňovat na defekty a poruchy. Eskalátory v metru takto získají preventivní údržbu.

“Toto řešení pomůže Dopravnímu podniku hlavního města Prahy se v rámci inspekce a kontrol zaměřit na konkrétní zařízení (nebo jeho části) a sledovat lépe jejich míru opotřebení a včas vyměnit či opravit vadnou část, která by mohla vést k zastavení eskalátorů a jejich výpadku,” uvádí společnosti.

Dopravní podnik bude sbírat akustická data z jezdících schodů a neuronová síť je bude ověřovat proti zvukům, které eskalátory vydávají za funkčního stavu. Vše bude možné sledovat vzdáleně a jakmile se objeví náznaky možných poruch, bude možné na místo vyslat technika.

V 21 eskalátorech bude nasazeno 189 senzorů schopných pracovat lokálně. “Zařízení, jako jsou součásti eskalátorů, jsou na člověku obtížně dostupných místech, kde často není ani telefonní signál nebo internet. Pro tyto případy jsme vyvinuly verzi našeho zařízení, která nám dovoluje signál zpracovat kompletně v koncové jednotce, tedy přímo v místě snímání zvuku. Využíváme tak spolehlivé a dlouhodobě levnější řešení zpracování dat přímo v mikropočítači, aniž bychom museli terabajty dat z každého zařízení přesouvat do cloudu,” přibližuje šéf Neuronu Pavel Konečný.

O Neuron soundware jsme na Lupě několikrát psali. Firma naposledy získala 5,75 milionu eur od ČEZu a maďarských Lead Ventures, za kterými stojí benzinky MOL a Maďarská rozvojová banka. V roce 2017 do startupu investovalo J&T. AI technologii pro prediktivní údržbu používají třeba Airbus, Siemens, Škoda, Volkswagen, Daimler nebo LG.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).