Hlavní navigace

Vlákno názorů k aktualitě EU: mobilní datové balíky pro vybrané aplikace jsou porušením síťové neutrality od anonym - A smím se zeptat jak obecní rozhlas nebo...

 • 18. 9. 2020 9:35

  bez přezdívky

  A smím se zeptat jak obecní rozhlas nebo 2G porušuje síťovou neutralitu? Jinak nikdo neomezuje vytváření nových služeb specializujících se na přenos jednoho signálu. Síťová neutralita říká, že pokud poskytujete univerzální IPv4/IPv6 (příp na jiném protokolu, ale to je minimálně) připojení, tak nesmíte žádnou službu/protokol preferovat nebo omezovat (s vyjímkou technických požadavků jako je např QoS pro realtime přenosy)

 • 18. 9. 2020 7:38

  VlK

  Já ty socialisty nechápu. Jak mají potřebu kecat do toho, co si kdo může koupit a co ne.

  Tak lidi víc zaplatí za net.

  No s trochou štěstí vznikne nové odvětví, dodavatelé konkrétní služby konkrétní aplikace a máte o "síťové neutralitě". Nebo v další kroku budete zakazovat obecní rozhlas, 2G mobilní technologii a mnoho dalších? Protože i ty porušují síťovou neutralitu. Budeme omezovat vytváření nových služeb, specializujících se na přenášení jen jednoho signálu, jedné aplikace? Zvláště tam, kde aktuálně nic není? Bez omezování by tam přece něco vzniklo. Dle vás je lepší, aby tam raději nebylo nic. Nebo se jen opozdilo nabízení služeb.

  A pak se všichni diví. že něco u nás nevzniká, nebo opožděně.

 • 18. 9. 2020 10:49

  bez přezdívky

  A to si představte tu "hrůzu" u telefonování, kdy někteří poskytovatelé hlasových služeb mají zvýhodněné ceny volání v rámci vlastní sítě nebo dokonce hovory ve své síti zdarma, zatímco do cizích sítí se platí a někdy i více! Hned by to chtělo demonstrovat za neutralitu! Nemluvě o tom, že i u jednoho operátora je cena za volání odlišná pro různé klienty, takže opět porušení neutrality, ne? :-)

  Pokud jde o internet, tak síťová neutralita je samozřejmě špatně, protože např. ISP, který poskytuje televizní službu (IPTV) zcela logicky dá takové TV prioritu, přičemž ostatní poskytovatelé TV (OTT) opět zcela logicky prioritu nemají. Což je samozřejmě proto, že daný ISP nemusí o jejich existenci vůbec vědět, natož aby je jakkoliv upřednostňoval, když s ním nemají žádný smluvní vztah a naopak svoji IPTV priorizuje proto, aby mu klienti nespílali, že jim TV nefunguje třeba při větším vytížení (stahování/ode­sílání dat pro internet).
  QoS pro realtime přenosy může fungovat jenom v případě, kdy ten realtime přenos realizuje sám ISP (tedy obvykle u IPTV), ale nikdy nemůže fungovat u každé služby, která se v nějaké síti objeví, protože jak je výše uvedeno, tak ISP nemusí o cizích službách vůbec vědět.