Hlavní navigace

Vlákno názorů k aktualitě Evropská komise se zastala Spotify, obvinila Apple ze zneužívání dominance od Jiří Eischmann - "Pokud se Spotify podmínky, které má Apple nastavené,...

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 4. 2021 15:54

    Jiří Eischmann

    "Pokud se Spotify podmínky, které má Apple nastavené, nelíbí, nikdo je nenutí být v Apple storu."

    Pokud někomu řeknete, že když se mu to nelíbí, nemusí na telefonech poloviny lidí být, jedná se právě o ukázkové porušení zákonů na ochranu hospodářské soutěže. Když máte tak dominantní podíl na trhu jako Apple a Google, že bez vás prostě nemůžou fungovat firmy na navazujících trzích, nemůžete si s nimi dělat, co chcete. Nebo můžete, ale první musíte zrušit ty desítky let platné antimonopolní zákony, které platí ve všech vyspělých zemích.

  • 30. 4. 2021 18:30

    Jiří Eischmann

    Toto není o nějaké zásluhovosti. Apple má dominantní postavení na trhu s mobilními platformami a podle antimonopolních zákonů prostě nemůže to dominantní postavení zneužívat na jiných trzích. To, že sám sobě (Apple Music) dává výhodnější podmínky než konkurenci (Spotify...), je prostě porušování těchto zákonů.

    Že si může Spotify vytvořit vlastní mobilní platformu a Applu konkurovat? Prakticky nemůže. Ty bariéry vstupu na tento trh jsou tak vysoké, že na něj nikdo nevstoupí, proto je ten trh oligopol a proto zákony chování těch dvou firem posuzují přísněji.

    Uvedu schválně extrémní příklad: když by vám vodárny bez jakékoliv tržní regulace začaly účtovat 1000 Kč za kubík, taky byste to bral za normální a omlouval je s tím, že přece musí udržovat vodojemy, vodovody, čističky a před nimi jsme žádnou vodu z kohoutku neměli, takže si to plným právem zaslouží? Nakonec kdo s tím nesouhlasí, může si chodit pro vodu do cisterny.

  • 1. 5. 2021 14:55

    bez přezdívky

    Apple je v tomto případě jen poskytovatel operačního systému. Zkuste si představit, že by něco podobného dělal Microsoft na Windows - kdyby všechny programy musely být nainstalované pouze přes Microsoft Store, pak by služby jako Steam okamžitě skončily.

    Hudba online se poslouchala dávno před Applem a zrovna na obchodu Appstore není nic převratného. Apple, jako autor OS, sám chce, aby programátoři na jeho systém dělali aplikace. Appstore je totiž hlavně služba pro uživatele. Podmínky Appstore jsou ale nastavené tak, že Apple si od vývojářů aplikací bere -obrovské- provize v podstatě za nic. Už to je podle mě špatně. To, že ale Apple sám provozuje placené služby, které konkurují ostatním, a Apple jim dává velkou konkurenční výhodu (už jen tím, že je služba předinstalovaná) je vzorová ukázka zneužití obchodního postavení.

    A není to jen Spotify. Stejně tak po spuštění Apple Arcade (tj. premium hry založené na předplatném) Apple explicitně potlačil konkurenci, a to i tak, že dosud fungující aplikace odstranil z App Store.

  • 30. 4. 2021 15:40

    jlmd

    A je to tu zase. Apple vypiplal svůj systém, zpropagoval online poslouchání hudby, vymyslel snadný online obchod apod..
    Pokud se Spotify podmínky, které má Apple nastavené, nelíbí, nikdo je nenutí být v Apple storu. Mohu se k uživatelům dostat jinak, vymyslet si svoje věci apod.. Aha, ale ono je to drahé, nákladné jak finančně, tak časově.. tak raději zažalujeme Apple, že jim nepovolí to, co oni chtějí..

  • 3. 5. 2021 9:44

    Jiří Eischmann

    Aha, takže kdyby vám vodárny zvýšily cenu vody na 1000 Kč za kubík, tak je to taky naprosto v pořádku, protože si můžete chodit pro vodu do cisterny? Protože to je zhruba ten ekvivalent návratu k tlačítkovým telefonům.

    Já vám nevím, ekonomii jsem studoval, naše škola byla toho času hodně neoliberální, ale i tam panoval převažující názor, že nedokonalosti trhu objektivně existují a neregulovaný stav monopolů a oligopolů je od ekonomického optima zpravidla vzdálenější než regulovaný.

    Samozřejmě záleží na formě regulace. Chtít po Applu, aby svoje telefony otevřel i pro instalace aplikací mimo AppStore nebo regulovat podmínky a poplatky pro vývojáře je ještě hodně mírná regulace. Taky by mohl dopadnout jako AT&T, které kapitalistické USA v roce 1982 rozdělily na několik společností, aby rozbily jeho dominantní postavení v telefonních službách. Tím samozřejmě ukázaly naprostý nevděk zakladateli AT&T Grahamovi Bellovi, který vynalezl telefon a bez něj by ten trh vlastně neexistoval. :)

  • 2. 5. 2021 21:53

    wm6x

    Pokud se Spotify podmínky, které má Apple nastavené, nelíbí, nikdo je nenutí být v Apple storu.

    Tady je ale důležité to že na iphone nemůže vývojář dodávat aplikace jinak než přes Apple Pay. App Store je tedy pro vývojáře povinný, za Apple Pay je povinný 30% poplatek, ale opět nelze využít nic jiného než Apple Pay. Apple tedy vybírá daně kterým se vývojář nemůže vyhnout

    2. 5. 2021, 21:53 editováno autorem komentáře

  • 1. 5. 2021 21:11

    jlmd

    To je zajímavé, že Apple do toho trhu vstoupil a byl úspěšný. A to tu byli takoví giganti jako Nokia, Siemens, Blackberry a další matadoři tlačítkových telefonů. Ale Apple měl nápad, odvahu a našel skulinu na trhu...

    Spotify může být rádo, že jim vlastně Apple vytvořil publikum, klienty. Kde by teď byli, když byly pořád tlačítkové telefony? No nikde...

  • 30. 4. 2021 16:22

    jlmd

    Ale Jiří. Kdyby nebylo Apple, kde by byly ty trhy? Ty navazující firmy? Nikde! To Apple umožnil, aby se na mobily dostaly, to Apple udělal boom dotykových mobilních telefonů, to Apple investoval ohromné množství peněz do toho, aby dostal mobily k lidem.

    A co pro to udělalo Spotify? Nic...

    Proč se tedy ti nespokojení nespojí, neinvestují peníze, nevymyslí dokonalejší produkt, než má Apple, dostanou ho mezi lidi a potom mohou vybírat svoje poplatky.

  • 3. 5. 2021 10:22

    Jiří Eischmann

    "Má skutočne Apple dominantné postavenie? Na trhu mobilných telefónov má Apple v EMEA zrejme <20%."

    Má. Toto je v těch antimonopolních zákonech docela dobře definované. Nezáleží jen na prostém podílu na trhu, ale na celkové podobě trhu. Když bude na trhu 5 rovnocenných firem s podílem 20 %, dominantní postavení žádná nemá. Když jsou na trhu desítky firem s podíly v řádu jednotek procent a pak jedna s 20 %, má dominantní postavení. Když jsou na trhu jen dvě firmy, z nichž jedna má 80 a druhá 20 %, i ta s 20 % má dominantní postavení. A to je právě tento případ. Nehledě na to, že v EU existuje docela dost zemí, kde má Apple na trhu s mobilními telefony přes 50 %.

  • 1. 5. 2021 13:50

    malvosino

    Co je to za nesmysl? O vlastní mobilní platformu se pokusil i Microsoft. A neuspěl, a nikoliv protože byl jeho systém horší než Android nebo IOS. Neuspěli kvůli malé nabídce aplikací v appstoru. Protože, udržovat 3 verze aplikace jsou pro vývojáře příliš velké náklady, a proč by vyvíjeli pro platformu, která je sice dobrá, ale má málo uživatelů ... protože má málo apek v appstoru. Ani to, že vývojářům appek platili nepomohlo.

  • 2. 5. 2021 17:28

    Letyn

    Také je důležité připomenout, že Apple blokuje možnosti vytvoření alternativních obchodů a v podstatě není možné nainstalovat aplikaci do iPhone telefonu bez souhlasu Apple v jeho store.
    Třeba u Androidu je možné vytvořit alternativní store (napřiklad Samsung, Huawei, a další).

  • 3. 5. 2021 15:01

    JVr

    Souhlas tlačítkový telefon není řešení, ale moc dobře víte, že existují i jiné alternativy, s Linuxem v čele, pokud tyto alternativy přinosou něco zajímavého uživatelům, zcela jistě mají šanci se prosadit a Apple či Google (do budoucna z OS dominance na smartphonech) vytlačit.

    Ten příklad se zvyšováním ceny vody sem netahejete není to vhodný příklad (tady nikdo nic nezvyšuje), ten poplatek 30% na aplikace tam je již o roku 2008 - 2009 kdy byl AppStore spuštěn. Tedy nejedná se o žádné zvyšování ceny za běhu, ale o cenu se kterou může každý kdo si kupuje IPhone už pár let počítat a nemůže se ničemu divit.

    Jak tu již zmiňuje jeden z uživatelů Apple níže, ten uzavřený ekosystém má své výhody a je ochoten si za ně připlatit, a to jak při nákupu HW tak při nákupu SW ;)

    Je tedy otázkou, zda je zde zásah EK vhodný a nutný, dále se můžeme zamyslet nad tím jakto, že to vadí EK (EU) a nevadí to jiným státům s USA v čele?

    Reálně je to sporná situace, která naznačuje zneužití tržního postavení, a těžko říct co je řešením. Neviděl bych jako nepřekročitelné nařídit Applu umožnit také instalace z jiných zdrojů, ale uvidíme jak to dopadne.

  • 3. 5. 2021 16:41

    wm6x

    Pokud vývojář Apple Pay používá, tak je poplatek v pořádku. Jenže vývojář nemá možnost ho nepoužívat, tedy službu nepoužívat a neodvádět za ni poplatek. Co už je naprosto absurdní je to že vývojář nemůže do aplikace umístit textovou informaci o dalších možnostech nákupu, Apple tedy vytváří dojem že nic jiného než Apple Pay na světě neexistuje

  • 2. 5. 2021 15:20

    Mlocik97

    @bez přezdívky
    Takže keďže ty ako človek čo používaš Internet, by si bez poskytovateľa Internetu a tvorcov nemohol používať Internet, znamená to že teraz tvoj poskytovatel ti môže dať faktúru 1000€ [~26.000 KČ] a podobne lupa od teba žiadať za prečítanie každého jedného článku. Dokonca by si mal platiť aj za to že vyjdeš na ulicu, lebo používaš chodník, ktorý urobil niekto iný.

    2. 5. 2021, 15:22 editováno autorem komentáře

  • 3. 5. 2021 9:20

    Jiří Eischmann

    Apple měl nápad, ale hlavně přišly technologie, které umožnily vytvořit moderní smartphone: kapacitní displej, dostatečná hustota baterií... Apple dokázal jejich potenciál rozpoznat a využít jako první. To ale neznamená, že kdyby ten nápad měl o 5-10 let dřív, že by se mu něco takového podařilo. Není to jen o nápadu. Jestli si myslíte, že dokážete narušit takovýto trh kdykoliv jen díky dobrému nápadu, tak jste naivní.

    Takové průlomové technologie, které dokáží obrátit zabetenovaný trh vzhůru nohama, vznikají jednou na několik desítek let. Jednou určitě přijde něco, co ten trh opět rozboří, to ale neznamená, že máme desítky let čekat a nechat neregulovaný oligopol, aby si s ostatními dělal, co chce.

  • 3. 5. 2021 12:52

    marx

    Súhlasím, že to nie je len o podielu na trhu. Ale reálne, ani Spotify si nemyslí, že by mal Apple dominantný podiel na trhu. Aj preto sa tejto formulácii vyhol. Inak je veľmi zaujímavé, práve to zdôvodnenie EC. Kde jeden z "problémov" je vysoká lojalita zákazníkov k Apple a až následkom tohoto sú firmy nútené používať App Store. Druhý problém, je imho taký "bruselský", náklady musia niesť zákazníci. Náklady ziskových firiem vždy nesú zákazníci :)

    BTW V ktorej EU krajine má Apple blízko cez 50%. Ak sa nepletiem, tak len v UK mali takto vysoký podiel.

  • 3. 5. 2021 8:18

    JVr

    Mám obdobný přístup, když už se daná osoba rozhodla do Apple jít, tedy koupit si ten mobil, tablet, ... tak přeci ví do čeho jde, a prostě bude platit výpalné Applu za to, že má jeho spičkový ecosystém.

    Uživatel měl možnost si koupit jiné mobilní zařízení, ale zvolil Apple, tedy zaslouží si to výpalné platit. V případě takového přístpu je skutečně neoprávněné chtít po Applu nějaké změny a vytýkat mu, že to tak je, bylo to tak už v době, kdy si uživatel zařízení kupoval a nemění se to.

    Pokud se to uživateli nelíbí, že ho bude Spotify stát o 30% více, ať si příště koupí Android, který mu umožňuje instalovat si aplikace i z jiných store. Jenže uživatel chce být "in" nebo má rád ekosystém kolem iPhone... jej, no tak to ať platí Applu a nediví se. Jak zmíněno, vývojář to přenese na uživatele aplikací...

  • 3. 5. 2021 11:00

    h4x0r

    Víte, ono není náhodou, že iOS (tedy iPhony, iPady a hodinky) je prakticky imunní vůči škodlivému softwaru. Protože každý SW musí projít auditem, než se dostane do AppStore, tak se minimalizuje množství softwaru, který vaším jménem objednává služby, přeposílá autorizační zprávy a dělá podobné kulišárny, jaké znají uživatelé Androidu. Netvrdím, že ta kontrola je stoprocentní, už se pár pěkně pitomých programů do AppStore dostalo, ale tvrdím - a stojím si za tím, že i přesto je iOS nejbezpečnější mobilní platforma široko daleko.

    Ano, platíte za to daň ve formě toho, že si nemůžete do telefonu nainstalovat cokoliv, co se povaluje kde po netu (bez jailbreaku). Já jsem velice dlouho u Androidu zůstával právě z tohoto důvodu. Ale nakonec jsem podlehl tomu, že mi systém vždy perfektně funguje, nestalo se mi, že bych si ho rozvrtal tak, že by byl nepoužitelný (u Androidu mnohokrát) a hlavně nemusím mít obavy, že by se mi do něj dostal malware.

    Takže chtít po Applu, aby svoje telefony otevřel i pro instalace aplikací mimo AppStore znamená zničit této firmě něco, co dlouhá léta budovala, za co se jí kde kdo vysmíval (uzavřenost a nemožnost nechat uživatele dělat cokoliv), ale co se z dlouhodobého hlediska ukázalo jako extrémně účinný nástroj pro udržení vysoké kvality a bezpečnosti OS.

    Nemyslím si tedy, že by Vámi opěvované řešení bylo k dobrému a obávám se, že si to nemyslí ani to vysoké procento uživatelů iOS, kteří tento systém nezvolili proto, že neví, co z prachama nebo proto, že je to "in", ale proto, že ocení kvalitu a bezpečnost, kterou jinde nenajdou.

  • 3. 5. 2021 12:58

    Rdm

    Samozřejmě, že následný provoz něco stojí, ale je otázkou jestli stojí tolik, aby bylo po vývojářích nutno vyžadovat vývojářśký poplatek a pak ještě 30% z tržeb a ke všemu jim vyloženě zakázat mít ty tržby prostřednictvím jiného kanálu než App Store.
    Ale budiž, nicméně pokud Spotify musí odvádět 30% poplatek, ale Apple Music ne resp. i kdyby jej odváděl, tak jej zase odvádí svému vlastníkovi, tak to je nerovný boj.

  • 3. 5. 2021 9:49

    marx

    Má skutočne Apple dominantné postavenie? Na trhu mobilných telefónov má Apple v EMEA zrejme <20%. Na trhu operačných systémov, zrejme niekde <30% (počítané z návštevnosti stránok). Spotify vie, prečo to robí v Európe a nie USA (kde je podiel Apple na trhu väčší).

    Zrejme sa zhodneme, že Apple si zaslúži za svoje zaplatiť a suma, ktorú Spotify platí (bez subscription) je smiešna (300$). Takže devel účty pre malé firmy sú jednoznačne dotované tými, čo majú relevantný zisk -rozhodnutie Apple, aby mali širšiu ponuku aplikácií. Hoci väčšina z nich má minimálny počet inštalácii.

    Samozrejme, že sa Spotify nepáči platiť, ale platí už dlho a je na to "zvyknuté". Ten hlavný problém bude smerom k Apple One. Keď Apple Music stojí rovnako ako Spotify Premium (6eur), tak sa človek rozhodne podľa toho, čo mu viac vyhovuje. Ale Apple One toto chce zmeniť. A z Spotify Premium sa stáva skutočne prémiová služba (cenou).

    Nebol by som prekvapený, ak by Apple (s konkrétnymi partnermi) urobil nejaký bundle typu: telefón + tarif + služby v jednom balíku. S

  • 3. 5. 2021 16:17

    Jiří Eischmann

    V ktorej EU krajine má Apple blízko cez 50%. Ak sa nepletiem, tak len v UK mali takto vysoký podiel.

    Záleží na tom, jak si definujeme ten trh. Jsou to prodané jednotky? Tam bude Apple mít asi nejmenší podíl. Je to aktivita zařízení (přístupy na weby) atd.? V to má iPhone +/- 50 % a víc procent kromě UK také v Irsku, Dánsku, Lucembursku, Švédsku, Norsku a Švýcarsku. Poslední dva nejsou členy EU, ale jsou součástí jednotného trhu. Pak to můžeme definovat také podle tržeb z těch aplikačních obchodů a tam má celosvětově AppStore 2/3 trhu a v EU to může být ještě víc. Zrovna tato definice trhu mi k danému sporu přijde nejpřiléhavější.

  • 4. 5. 2021 8:04

    marx

    Za mňa je relevantný práve ten počet predaných zariadení. To je podľa mňa jadro nášho sporu a chápania dominatnej pozície.

    Všetko ostatné je už len následkom kvality/reklamy/... a AppStore bude mať 2/3 trhu možno pri platených aplikáciách. Pre free aplikácie bude vyhrávať Google Play. Takže je to podobná situácia ako keď Škoda potrebuje predať desať aút, aby zarobila rovnako ako Porsche (preháňam).

    Apple má najbonitejších zákazníkov, preto má zisk aj na mobiloch, aj ochotu platiť za aplikácie a služby, aj tej aktivity (hoci tam sa podiel dosť znižuje s tým ako klesá cena za mobilný internet). Výrobcovia Android telefónov toto nezvládajú a je otázne či to niekedy zvládnu. Otvorené platformy budú vždy viac roztrieštené aj vizuálne aj funkčne, ako keď mám niekoho, kto povie všetky tlačítka budú modré. Takže vďaka Androidu za tú rozmanitosť

  • 3. 5. 2021 12:56

    marx

    Na Androide to síce možné je, ale Google to má poistené cez Google Mobile Services :) takže šírenie aplikácii si dokáže postrážiť. Malé alternatívne obchody nie sú problémom, pretože tam sa nikdy nebude točiť relevantné množstvo peňazí.

    Google Mobile Services sú napr. dôvodom prečo nejdú spúšťať Androidové aplikácie napr. na Huawei telefónoch. Ak by nešlo len o služby Google, tak je to embargo. Ale ono sa to týka väčšiny aplikácií, lebo už taká blbosť ako notifikácie sú riešené práve cez GMS.

  • 3. 5. 2021 8:02

    jlmd

    Ano, ale to je v pořádku. Apple to vymyslel, prosadil, zpopularizoval, takže nyní si vybírá odměnu.. Spotify může být jen na Google Store.. A uvidíme, kolik lidí z Apple kvůli tomu přejde z Apple na Android.

  • 3. 5. 2021 9:10

    jlmd

    Přesně tak. Lidem chybí ochota nést zodpovědnost za svoje rozhodnutí. A pokud nechce ani Android, ani Apple, tak stále může telefonovat s tlačítkovými telefony. Stále se vyrábějí..
    A to, že to řeší EU, to se nevidím. To je parta lidí, co mají blíže k myšlení socialistů a komunistů, než k demokratům. Vadí jim volný trh, milují regulace. A to prosím mám nápadu EU rád - volný pohyb osob, volný trh.. Jen těch regulací a nařízení je nějak moc...

  • 3. 5. 2021 15:34

    Jiří Eischmann

    Souhlas tlačítkový telefon není řešení, ale moc dobře víte, že existují i jiné alternativy, s Linuxem v čele, pokud tyto alternativy přinosou něco zajímavého uživatelům, zcela jistě mají šanci se prosadit a Apple či Google (do budoucna z OS dominance na smartphonech) vytlačit

    Zcela upřímně: nemohou. Zkoušelo to Blackberry, zkoušel to Microsoft s miliardy dolarů investic, neměli šanci. Ono už totiž není podstatné, jak kvalitní produkt (telefon+OS) máte, protože rozhoduje celý ten ekosystém. Výborný telefon s výborným OS je k ničemu, když pro něj nebudou aplikace a aplikace pro něj nebudou, pokud ho nebude mít velké množství lidí. Je to začarovaný kruh, který už teď nikdo nerozetne. Jediné, co s tím může pohnout, je nějaká nová zásadní technologie, která promění form factor mobilní elektroniky.

    Ten příklad se zvyšováním ceny vody sem netahejete není to vhodný příklad

    Tady nejde o ten samotný akt zdražení. Je to ukázka extrémního příkladu, jak může monopol/oligopol ovládat trh. Ten samotný akt zdražení není podstatný. Stejně můžete říct, že to udělají v roce 2021 a pro všechny, kteří se připojí k vodovodní síti potom, je to OK, protože už s tím můžou počítat. To můžou, ale je jim to málo platné. Alternativu nemají, každý si nemůže na zahradě vykopat studnu, vybudování alternativní vodovodní sítě je taky nereálné.
    Ten příklad je rozdílný v tom, že je schválně extrémní. Apple ani Google nemají tak silnou pozici na trhu jako monopolní vodárny, nemůžou zdražit násobně, aniž by se to neprojevilo na prodejích, funguje to ale stejně, jen ne v takové míře.

    Je tedy otázkou, zda je zde zásah EK vhodný a nutný, dále se můžeme zamyslet nad tím jakto, že to vadí EK (EU) a nevadí to jiným státům s USA v čele?

    Antitrustové žaloby proti Applu samozřejmě probíhají také v USA. Nedá se říct, že by USA byly ve vymáhání ochrany hospodářské soutěže nějak méně agresivní než EU. Jak už jsme psal, v 80. letech nařídily rozdělení AT&T, o dvě dekády později se tam reálně řešilo rozdělení Microsoftu. Nejsem si jistý, jestli k takovým krokům EU vůbec někdy přistoupila.

  • 3. 5. 2021 16:27

    TW

    Pokud vím, Apple Store poplatek se v USA řeší už od loňských prázdnin (nevím jestli to už definitivně dořešili, nějaké dílčí výsledky jako snížení poplatku na polovinu pro některé vývojáře už z toho vylezly)

  • 3. 5. 2021 11:14

    wm6x

    My jsme se ve škole učili že stát má zasahovat pouze ve chvíli kdy je to nezbytně nutné, tedy když si trh sám problémy nevyřeší. Jenže ve chvíli kdy přestanete firmy regulovat tak začínají mít pocit že můžou všechno a je nutný politický zásah. Směrnice EU už několikrát prokázaly že jako řešení problému fungují a pokud si odmyslíme ty nesmyslné jako regulaci žárovek a vysavačů nebo nutnost přejmenování pomazánkového másla a rumu tak třeba regulace roamingu nebo zákaz geoblokace platebních karet v eshopech smysl dává. V těch smysluplnějších se ale objeví téměř vždy nějaká vyjímka kterou prosadí nějaká skupina firem a která její účinnost výrazně sníží. U směrnice o roamingu to byla vyjímka "Fair use" která umožnuje blokovat SIM pokud je uživatel delší dobu mimo domácí síť, u směrnice o geoblokaci to byla vyjímka že se to vztahuje pouze na placené servery, EK tak většině VOD udělila vyjímku, především těm kde je spoluvlastníkem nějaká TV společnost a pokud k tomu přidáme ještě způsob jakým se dnes prodávají vysílací práva tak tu máme nedostupnost jak za komunistů a zrovna trh s VOD je dobrou ukázkou segmentu kde trh problémy nevyřešil a zřejmě to vyřeší až nějaká směrnice.

    Co se týká trhu s VOD tak nevím kam zmizely ty protesty které byly ještě před cca 15 lety téměř všude, na ukázku třeba tohle vlákno na Technetu https://www.idnes.cz/technet/audio-foto-video/prituhuje-autorsky-zakon-znemozni-kopirovani-cd-a-dvd.A060515_130228_tec_checktech_kuz/diskuse

  • 3. 5. 2021 11:16

    Rdm

    To zní jako by snad Apple rozdával ty telefony zadarmo. Veškeré investice do vývoje a údržby, to všechno dávno zaplatili a platí koncoví uživatelé jen tím, že si ten telefon koupí.

  • 3. 5. 2021 11:21

    wm6x

    Provoz Apple Pay samozřejmě něco stojí, jenže tady ho vývojář musí povinně používat a tedy povinně generovat náklady na jeho údržbu a tu povinně dotovat

  • 3. 5. 2021 15:07

    marx

    Tak vývojarský poplatok je tak smiešny, že nemôže zaplatiť ani toho Inda, ktorý overuje či sú obrázky z aplikácie :) 30% je už výrazne zaujímavejšia čiastka. A je určite rozdiel ju odvádzať a neodvádzať.

    Ale nie je zakázané mať tržby z iného kanálu (veď aj Spotify ich má). Zakázané je to len propagovať v rámci aplikácii distribuovaných cez App Store. To je dosť veľký rozdiel. Asi ako keby niekto chodil po Tescu s reklamou na chrbte, že v Lídli to majú lacnejšie.

    Inak samozrejme má Apple výhodu, ale aj keby urobil z Apple Music dcérsku ("samostatnú") firmu, tak by rozdiel bol minimálny. Pozícia Spotify by sa v podstate ešte zhoršila, lebo by tie firmy šli porovnávať priamo. A Spotify ešte nikdy v pluse nebolo, takže by nemuselo byť v plus ani Apple Music.

  • 4. 5. 2021 7:55

    marx

    Má možnosť to obísť, tak že sa predplatné udeje inde. Tak to robí nielen Spotify, ale aj Audiotéka a mnoho ďalších. Súhlasím, že Apple to chce mať všetko ťahané cez jednotné rozhranie (a je to návykové samozrejme), ale drvivá väčšina používateľov vie, že sa dá platiť aj platobnou kartou bez Applu.

    ad) nemôže umiestniť o inej možnosti nákupu.
    Keď obsah svojej aplikácie predá na webe a následne si človek stiahne aplikáciu - tak to má zdarma.
    Ale keď sa dostane svoj obsah k človeku vďaka App Store, tak to chce Apple zaplatiť (od charity má ďaleko). Takže bolo by fér, ak by Apple nezobrazoval takéto aplikácie inak ako pri priamom vyhľadaní? Pozriem si aplikácie s hudbou a neuvidím Spotify. To by sa im, oprávnene, nepáčilo. Tak platba za každý download? To by už bolo viac fér, ale Spotify má na rozdiel od ostatných hromady free účtov, takže by ju to bolelo možno ešte viac. Ale som otvorený aj iným nápadom (hoci je jasné, že ich nezrealizujeme :))

  • 4. 5. 2021 7:56

    Net

    Tohle je problematické, protože strašně aplikací se tváří, že jsou zdarma, ale verze zdarma je nepoužitelná. Ideálně vyžadují předplatné, občas si vystačí s jednorázovým poplatkem. Pokud budou platby hromadně probíhat bokem, Apple z toho nic mít nebude, jen náklady na distribuci apod. A je to nefér vůči aplikacím, co cenu zveřejní přímo a tři desátky Applu platí. Tři desátky jsou v dnešní době hodně, o tom žádná, ale nenažraný není zdaleka jen Apple a spousta aplikací je dost v šedé zóně a chápu Apple, že chce poněkud větší kontrolu (a jistý příjem).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).