Hlavní navigace

Názor k aktualitě Facebook i Google podvedli Apple, firma jim za to vypnula interní aplikace od anonym - Abych dovysvětlil, co je Enteprise program. Normální developer program...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 31. 1. 2019 15:23

  bez přezdívky

  Abych dovysvětlil, co je Enteprise program.

  Normální developer program má poměrně dost omezení na množství vývojářů a pokud chce vývojář sdílet aplikaci jiným uživatelům, tak každé zařízení (telefon, tablet) musí být v tomto programu registrováno. Počet zařízení je opět omezen, tuším, že aktuální číslo je 200 (po každé registraci je navíc potřeba vytvořit novou verzi aplikace).

  Enterprise program má dva účely:
  1. Odstranit limity pro větší vývojářské společnosti. Není nutné každé zařízení registrovat.
  2. Umožnit distribuci mimo app store v rámci jedné firmy. Typicky se tím řeší problém, kdy interní aplikace nechcete publikovat do app store (kde je vidí všichni uživatelé), ale jen pro Vaše zaměstnance.

  Aplikace mimo app store neprochází schvalovacím procesem a tedy nejsou ani kontrolovány na přítomnost přistupu k privátním API, které mohou například obcházet některá zabezpečení.

  A zde je kámen úrazu. Z pochopitelných důvodů Apple nemůže tolerovat, aby se Enteprise aplikace dostaly ke koncovým uživatelům, protože se tím vlastně vytváří druhý App Store. Mám to samozřejmě i legální důsledky, např. možnost nezákonného jednání, sledování uživatelů apod.

  Je naprosto běžné podmínky Enterprise programu lehce porušovat, například pokud je aplikace zpřístupněna někomu, s kým je firma jen ve smluvním stavu (např. externí tester nebo zákazník, pro kterého je aplikace vyvíjena), ale zpřístupnění koncovým uživatelům, i kdyby šlo jen o Beta testing, je naprosto hrubé porušení těchto podmínek.

  Proto Apple prakticky neměl jinou volbu. Koncové uživatele to nijak neovlivní. Pro Facebook vývojáře bude situace problematická, ale nejhůř to postihne interní aplikace používané zaměstnanci ve Facebook.