Abych dovysvětlil, co je Enteprise program.
Normální developer program má poměrně dost omezení na množství vývojářů a pokud chce vývojář sdílet aplikaci jiným uživatelům, tak každé zařízení (telefon, tablet) musí být v tomto programu registrováno. Počet zařízení je opět omezen, tuším, že aktuální číslo je 200 (po každé registraci je navíc potřeba vytvořit novou verzi aplikace).
Enterprise program má dva účely:
1. Odstranit limity pro větší vývojářské společnosti. Není nutné každé zařízení registrovat.
2. Umožnit distribuci mimo app store v rámci jedné firmy. Typicky se tím řeší problém, kdy interní aplikace nechcete publikovat do app store (kde je vidí všichni uživatelé), ale jen pro Vaše zaměstnance.
Aplikace mimo app store neprochází schvalovacím procesem a tedy nejsou ani kontrolovány na přítomnost přistupu k privátním API, které mohou například obcházet některá zabezpečení.
A zde je kámen úrazu. Z pochopitelných důvodů Apple nemůže tolerovat, aby se Enteprise aplikace dostaly ke koncovým uživatelům, protože se tím vlastně vytváří druhý App Store. Mám to samozřejmě i legální důsledky, např. možnost nezákonného jednání, sledování uživatelů apod.
Je naprosto běžné podmínky Enterprise programu lehce porušovat, například pokud je aplikace zpřístupněna někomu, s kým je firma jen ve smluvním stavu (např. externí tester nebo zákazník, pro kterého je aplikace vyvíjena), ale zpřístupnění koncovým uživatelům, i kdyby šlo jen o Beta testing, je naprosto hrubé porušení těchto podmínek.
Proto Apple prakticky neměl jinou volbu. Koncové uživatele to nijak neovlivní. Pro Facebook vývojáře bude situace problematická, ale nejhůř to postihne interní aplikace používané zaměstnanci ve Facebook.
Povolená zařízení jsou součástí tzv. provisioning profilu, který je součástí aplikace. Pokud na developer portálu přidáte nové zařízení, musíte ho i separátně přidat do daného provisioning profilu. Aplikace na dané zařízení půjde nainstalovat až po tom, co bude podepsána tímto updatovaným provisiong profilem.
Veřejný beta-test (Testflight) samozřejmě omezený není. Jenže ten je součástí app store a vyžaduje, aby už aplikace prošla schvalovacím procesem (i když zjednodušeným). Mluvil jsem samozřejmě o beta testování přes Enteprise certifikát na uživatelích mimo firmu.
Normální developer program má limit 100 testerů, ne 200. Novou verzi aplikace po přidání testera není potřeba vytvářet, to je kravina. Veřejný beta-test (bez registrace, jen na pozvánku) omezený není, ale prochází certifikací, na rozdíl od interního testování.
Internet Info Lupa.cz (www.lupa.cz)
Server o českém Internetu. ISSN 1213-0702
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.