Hlavní navigace

Facebook v Austrálii přestává umožňovat sdílení zpravodajského obsahu

17. 2. 2021

Sdílet

Facebook oznámil, že přestane australským uživatelům umožňovat sdílení zpravodajského obsahu. Jde o reakci na snahy australské vlády o přijetí zákona, který by tamním vydavatelům umožnil požadovat po Googlu a Facebooku licenční poplatky.

Australská média podle Facebooku nadále nesmí na svých facebookových stránkách zveřejňovat jakýkoli obsah. Jejich správci ale mají mít ke stránkám nadále přístup a mohou dále využívat standardní funkce Facebooku.

Obsah publikovaný na Facebooku vydavateli z jiných zemí (posty a odkazy) se nebude uživatelům v Austrálii zobrazovat. 

Australští uživatelé nesmí na Facebooku sdílet nebo sledovat žádný zpravodajský obsah. Platí to jako pro odkazy na články či videa australských, tak jakýchkoli jiných zpravodajských médií.

Uživatelé mimo Austrálii mna Facebooku neuvidí a nebudou smět sdílet žádný obsah australských zpravodajských médií ani posty z jejich facebookových stránek. 

Aktualizace 18. 2. 7:30 – Podle zpráv z australských médií byly krokem Facebooku zasaženy také některé facebookové stránky veřejných institucí, ze kterých zmizel veškerý publikovaný obsah. Vypadá to, že Facebook filtruje zpravodajský obsah algoritmicky a automatické třídění zdaleka není bez chyb. Podle deníku Sydney Morning Herald sociální síť prohlásila, že by žádné vládní či veřejné instituce neměly být filtrováním zasaženy a že chybně postižené stránky obnoví.

Méně než 4 procenta

Z prohlášení Facebooku není úplně jasné, kdy má opatření vstoupit v platnost. V části o omezení mluví v budoucím čase, v části v přítomném. Z našich pokusů vyplývá, že sdílet odkaz na články z australských médií zatím z českého účtu jde. Je ale pravděpodobné, že Facebook bude opatření zapínat postupně.

Aktualizace 18. 2. 7:30 – V tuto chvíli už se při pokusu o sdílení článku z australského média zobrazuje upozornění, že příspěvek nelze sdílet:


Autor: screenshot, Lupa.cz

Podle vyjádření Facebooku návrh zákona, který právě projednává australský parlament, „zásadně nechápe vztah mezi naší platformou a vydavateli, kteří ji využívají ke sdílení zpravodajského obsahu.“ Zpravodajský obsah také Facebooku údajně vytváří jen minimální příjmy. „Na obsahu, který lidé vidí v newsfeedu, se zprávy podílejí méně než 4 procenty,“ tvrdí Facebook.

Odchodem z Austrálie kvůli chystanému zákonu hrozil také Google. Ten ale nakonec své prohlášení mírnil a začal s jednotlivými vydavateli uzavírat dohody o spolupráci. 

Podobně Google zareagoval na obdobnou situaci ve Francii, kde ho úřady přes úvodní neochotu přiměly k jednání s vydavateli o placení za využívání jejich online obsahu

Připravujeme podrobnosti.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).